Decyzja 96/704/WE dotycząca tymczasowego stosowania przez Wspólnotę Międzynarodowego Porozumienia w sprawie Kauczuku Naturalnego z 1995 r.

DECYZJA RADY
z dnia 22 listopada 1996 r.
dotycząca tymczasowego stosowania przez Wspólnotę Międzynarodowego Porozumienia w sprawie Kauczuku Naturalnego z 1995 r.

(96/704/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 13 grudnia 1996 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

Międzynarodowe Porozumienie w sprawie Kauczuku Naturalnego z 1995 r. negocjowane w kontekście rezolucji 93 art. IV, dokumentu zatytułowanego "nowe partnerstwo dla rozwoju: zobowiązanie z Kartageny" oraz odpowiednich celów zawartych w dokumencie końcowym "Duch Kartageny" przyjętych na ósmej sesji Konferencji Narodów Zjednoczonych do spraw Handlu i Rozwoju, zostało podpisane przez 14 Państw Członkowskich(1) w grudniu 1995 r. zgodnie z decyzją Rady z dnia 22 grudnia 1995 r.;

w celu tymczasowego wejścia w życie Porozumienia, konieczne jest, aby Wspólnota i jej Państwa Członkowskie ratyfikowały, przyjęły, zatwierdziły lub tymczasowo stosowały to Porozumienie, przyjmując na siebie w całości zobowiązania finansowe wynikające z Porozumienia;

Międzynarodowe Porozumienie w sprawie Kauczuku Naturalnego z 1987 r. wygasło dnia 28 grudnia 1995 r., a zatem nowe Porozumienie powinno wejść w życie w możliwie najkrótszym czasie w celu uniknięcia przerwy w działaniu mechanizmów interwencyjnych zawartych w tych dwóch Porozumieniach;

cele nowego Porozumienia wchodzą w zakres wspólnej polityki handlowej;

źródła finansowania przewidziane w celu realizacji Porozumienia są następujące:

- składki państw - stron do budżetu administracyjnego,

- składki państw - stron do zapasów buforowych;

stosowanie przedmiotowego Porozumienia wymaga wniesienia wkładów finansowych ze strony Państw Członkowskich;

Państwa Członkowskie Wspólnoty wyraziły swój zamiar tymczasowego stosowania przedmiotowego Porozumienia, znajdującego się w depozycie Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych; dlatego właściwe jest, aby Wspólnota jak najszybciej notyfikowała o swoim zamiarze stosowania Porozumienia na zasadzie tymczasowości,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Wspólnota notyfikuje niniejszym Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych swój zamiar tymczasowego stosowania Międzynarodowego Porozumienia w sprawie Kauczuku Naturalnego z 1995 r., złożonego jemu do depozytu, zgodnie z postanowieniami Porozumienia.

Tekst Porozumienia jest załączony do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejszym upoważnia się przewodniczącego Rady do wyznaczenia osób umocowanych do dokonania notyfikacji, określonej w art. 1, w imieniu Wspólnoty.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 listopada 1996 r.

W imieniu Rady
S. BARRETT
Przewodniczący

______

(1) Portugalia nie podpisała Porozumienia. Będzie zatem konieczne, aby przystąpiła ona do Porozumienia w celu uczestniczenia w nim po jego wejściu w życie.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024