Wspólne stanowisko 96/697/WPZiB określone przez Radę na podstawie art. J.2 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie Kuby

WSPÓLNE STANOWISKO
z dnia 2 grudnia 1996 r.
określone przez Radę na podstawie art. J.2 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie Kuby

(96/697/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 12 grudnia 1996 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. J.2,

OKREŚLA NINIEJSZE WSPÓLNE STANOWISKO:

1. Celem Unii Europejskiej w jej stosunkach z Kubą jest zachęcenie Kuby do podjęcia procesu przejścia do demokracji pluralistycznej i poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności, jak również trwałego przywrócenia i poprawy poziomu życia społeczeństwa kubańskiego. Przejście to byłoby najprawdopodobniej pokojowe, jeżeli obecny reżim sam zainicjowałby taki proces lub zezwolił na niego. Polityka Unii Europejskiej nie polega na próbach dokonywania zmian środkami przymusu, których skutkiem będą jeszcze większe trudności ekonomiczne społeczeństwa kubańskiego.

2. Unia Europejska przyjmuje do wiadomości podjęte do tej pory przez Kubę próby otwarcia gospodarczego. Niezmiennym pragnieniem Unii jest bycie partnerem Kuby w postępującym i nieodwracalnym procesie otwarcia gospodarki kubańskiej. Unia Europejska uważa, że pełna współpraca z Kubą będzie zależała od poprawy sytuacji w zakresie praw człowieka i wolności politycznych, na co wskazała Rada Europejska we Florencji.

3. Aby ułatwić pokojowe zmiany na Kubie, Unia Europejska:

a) zintensyfikuje obecny dialog z władzami Kuby i wszystkimi grupami społeczeństwa kubańskiego w celu promowania poszanowania praw człowieka i realnego postępu w kierunku demokracji pluralistycznej;

b) będzie szukała możliwości - nawet bardziej aktywnie niż do tej pory - przypominania władzom kubańskim, zarówno publicznie, jak i prywatnie, o podstawowych obowiązkach odnośnie do praw człowieka, w szczególności o wolności słowa i zrzeszania się;

c) będzie zachęcała do podjęcia reformy ustawodawstwa wewnętrznego dotyczącego praw politycznych i obywatelskich, również kubańskiego kodeksu karnego, i w efekcie do zniesienia wszystkich przestępstw politycznych, zwolnienia wszystkich więźniów politycznych i zakończenia szykanowania i karania dysydentów;

d) będzie oceniać rozwój wypadków w sferze kubańskiej polityki wewnętrznej i zagranicznej według tych samych norm, jakie obowiązują w relacjach Unii Europejskiej z innymi państwami, w szczególności ratyfikacji i przestrzegania międzynarodowych konwencji praw człowieka;

e) będzie skłonna zapewnić poprzez Państwa Członkowskie doraźną pomoc humanitarną, z zastrzeżeniem wcześniejszych porozumień odnośnie do dystrybucji; obecnie stosowane środki zapewniające dystrybucję poprzez organizacje pozarządowe, kościoły i organizacje międzynarodowe zostaną utrzymane, a tam gdzie stosowne, wzmocnione. Komisja postępuje na tej samej podstawie;

f) będzie również skłonna przeprowadzić przy pomocy Państw Członkowskich ukierunkowane działania w zakresie współpracy gospodarczej na rzecz realizacji otwarcia gospodarczego. Komisja postępuje na tej samej podstawie.

4. W miarę postępów władz kubańskich na drodze do demokracji Unia Europejska będzie udzielać wsparcia temu procesowi i będzie badać odpowiednie wykorzystanie środków znajdujących się w jej dyspozycji do realizacji tego celu, w tym:

– intensyfikację konstruktywnego, ukierunkowanego na wynik dialogu politycznego między Unią Europejską a Kubą,

– intensyfikację współpracy, w szczególności współpracy gospodarczej,

– pogłębienie dialogu z władzami kubańskimi, za pośrednictwem odpowiednich instancji, w celu zbadania dalszych możliwości prowadzenia przyszłych negocjacji w sprawie umowy o współpracy z Kubą, na podstawie odpowiednich konkluzji ze spotkań Rady Europejskiej w Madrycie i Florencji.

5. Rada będzie monitorowała wykonanie niniejszego wspólnego stanowiska. Po sześciu miesiącach zostanie podjęta ocena niniejszego wspólnego stanowiska.

6. Niniejsze wspólne stanowisko staje się skuteczne od dnia 2 grudnia 1996 r.

7. Niniejsze wspólne stanowisko zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Brukseli, dnia 2 grudnia 1996 r.

W imieniu Rady
R. QUINN
Przewodniczący

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024