Wspólne działanie 96/669/WPZiB przyjęte przez Radę na podstawie art. J.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie Regionu Wielkich Jezior

WSPÓLNE DZIAŁANIE
z dnia 22 listopada 1996 r.
przyjęte przez Radę na podstawie art. J.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie Regionu Wielkich Jezior

(96/669/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 2 grudnia 1996 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. J.3,

uwzględniając konkluzje Rady Europejskiej zebranej we Florencji 21 i 22 czerwca 1996 r.,

uwzględniając wspólne stanowisko z dnia 24 października 1994 r. w sprawie celów i priorytetów Unii Europejskiej w stosunku do Ruandy,

uwzględniając deklaracje przyjęte na spotkaniu 28 października 1996 r. oraz na specjalnym spotkaniu ministrów, mającym na celu współpracę na rzecz rozwoju i pomocy humanitarnej, dnia 7 listopada 1996 r., poświęconemu sytuacji we wschodnim Zairze,

a także mając na uwadze, co następuje:

odpowiednio dnia 9 i 15 listopada 1996 r. Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucje 1078 i 1080; rezolucje te muszą być wykonane;

uznając wagę udziału państw afrykańskich w rozwiązywaniu kryzysu w Regionie Wielkich Jezior;

Unia Europejska jest już zaangażowana w poszukiwanie rozwiązania kryzysu poprzez konstruktywne działania jej specjalnego wysłannika w Regionie Wielkich Jezior;

Unia Europejska musi zintegrować swoje wysiłki w celu rozwiązania kryzysu działaniami podejmowanymi przez międzynarodową wspólnotę zgodnie z odpowiednimi rezolucjami Rady Bezpieczeństwa;

Rada przyjęła dzisiaj towarzyszącą decyzję, wnioskując od Unii Zachodnioeuropejskiej o opracowanie i wykonanie szczególnych aspektów niniejszego wspólnego działania, mających wpływ na kwestie obronne,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE DZIAŁANIE:

Artykuł  1

Unia Europejska wspiera pilne wykonanie odpowiednich rezolucji Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych w celu umożliwienia dostarczenia pomocy humanitarnej do wschodniego Zairu i ułatwienia, na zasadzie dobrowolnej zgody, powrotu uchodźców oraz wysiedleńców do ich kraju pochodzenia. Wspólnota i jej Państwa Członkowskie przyczyniają się do wykonania tych rezolucji sposobami, które uznają za właściwe i które koordynują na warunkach określonych w niniejszym wspólnym działaniu. Unia Europejska potwierdza priorytet, jaki musi być przyznany powrotowi uchodźców do kraju ich pochodzenia, oraz potrzebę przezwyciężenia wszystkich przeszkód w osiągnięciu tego celu. Potwierdza również swoją gotowość pomocy Ruandzie w tworzeniu niezbędnych warunków dla powrotu ruandyjskich uchodźców.

Artykuł  2

W kontekście poparcia dla koordynacji Narodów Zjednoczonych Rada stwierdza, że Komisja zapewnia koordynację wysiłków Wspólnoty i jej Państw Członkowskich w związku ze świadczeniem i dostarczeniem pomocy humanitarnej dla uchodźców i wysiedleńców we wschodnim Zairze, traktując to jako sprawę niecierpiącą zwłoki.

Artykuł  3

Biorąc pod uwagę dobrowolne wkłady w niesienie pomocy humanitarnej i wojskowej, Państwa Członkowskie będą zasięgać opinii Rady i współpracować z Radą w kwestii ich dobrowolnych wkładów we wspieranie uczestnictwa Afryki w siłach wielonarodowych, zgodnie z odpowiednimi rezolucjami Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Artykuł  4

W zakresie finansowania wkładu Wspólnoty w cele niniejszego wspólnego działania Rada stwierdza, że Komisja zbada istniejące możliwości i złoży odpowiednie wnioski.

Artykuł  5

Unia Europejska zwiększy swoje wysiłki w celu przywrócenia stabilności w Regionie Wielkich Jezior, w szczególności poprzez zachęcanie do ustanawiania instytucji demokratycznych i poszanowania praw człowieka. Potwierdza raz jeszcze, że zorganizowanie międzynarodowej konferencji w sprawie pokoju, bezpieczeństwa i rozwoju w Regionie Wielkich Jezior, pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych i Organizacji Jedności Afrykańskiej, ma do odegrania decydującą rolę w znalezieniu trwałego rozstrzygnięcia kryzysu w regionie. Unia wzywa wszystkie strony do zdwojenia wysiłków, aby taka konferencja mogła zostać zorganizowania.

Artykuł  6

Niniejsze wspólne działanie wchodzi w życie z dniem jego przyjęcia.

Artykuł  7

Niniejsze wspólne działanie zostaje opublikowanie w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 listopada 1996 r.

W imieniu Rady
J. BURTON
Przewodniczący

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024