Wspólne stanowisko 96/622/WSiSW określone przez Radę na podstawie art. K.3 ust. 2 lit. a) Traktatu o Unii Europejskiej, w sprawie programów pomocy i szkolenia w strefach przygranicznych

WSPÓLNE STANOWISKO
z dnia 25 października 1996 r.
określone przez Radę na podstawie art. K.3 ust. 2 lit. a) Traktatu o Unii Europejskiej, w sprawie programów pomocy i szkolenia w strefach przygranicznych

(96/622/WSiSW)

(Dz.U.UE L z dnia 31 października 1996 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. K.3 ust. 2 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

kontrole przeprowadzane w momencie wejścia na pokład samolotów w przypadku lotów do Państw Członkowskich Unii Europejskiej stanowią pożyteczny wkład w zwalczanie nielegalnej imigracji obywateli państw trzecich, co, w myśl art. K.1 ust. 3 lit. c) Traktatu, uznaje się za przedmiot wspólnego zainteresowania;

oddelegowanie do portów lotniczych odlotu urzędników Państw Członkowskich, którzy specjalizują się w takich kontrolach, w celu udzielania pomocy urzędnikom przeprowadzającym tego rodzaju kontrole w odprawach lotów lokalnych w imieniu władz lokalnych lub w imieniu linii lotniczych, stanowi środek pomocy służący poprawie tych kontroli, takim środkiem jest również organizacja programów szkolenia skierowanych do personelu linii lotniczych;

wspólne stanowisko mogłoby bardziej efektywnie rozwiązać te problemy; w związku z tym należy ustalić warunki takiego stanowiska,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE STANOWISKO:

Artykuł  1

Programy pomocy

1.
Wspólna organizacja programów pomocy w portach lotniczych państw trzecich jest prowadzona w ramach Rady przy pełnym wykorzystaniu możliwości oferowanej współpracy.
2.
Celem programów pomocy jest zapewnienie wsparcia dla urzędników odpowiedzialnych na poziomie lokalnym za kontrole w imieniu władz lokalnych albo w imieniu linii lotniczych.
3.
Programy pomocy są realizowane w porozumieniu z właściwymi organami zainteresowanego państwa trzeciego.
4.
Programy pomocy mogą mieć różny czas trwania. W tym celu zostanie sporządzony wykaz portów lotniczych, w których wspólne programy mogłyby być prowadzone czasowo lub stale.
Artykuł  2

Programy szkolenia

1.
Wspólna organizacja programów szkolenia dla personelu linii lotniczych jest prowadzona w ramach Rady.
2.
Celem programów szkolenia jest między innymi określenie wymogów Państw Członkowskich w odniesieniu do dokumentów i wiz oraz przedstawienie metod kontroli ważności dokumentów i wiz.
3.
W tym celu opracowuje się:

– wykaz portów lotniczych, w których mogłyby być prowadzone programy szkolenia,

– sześciomiesięczny wspólny program szkolenia,

– zbiór informacji do użytku linii lotniczych,

– zbiór dokumentów podróży i dokumentów wizowych do użytku linii lotniczych.

4.
Programy są prowadzone w porozumieniu z właściwymi organami oraz z zainteresowanymi liniami lotniczymi.
Artykuł  3

Wspólne przepisy

1.
Wspólne programy pomocy lub szkolenia prowadzone są przy pomocy wyspecjalizowanych urzędników wyznaczonych przez Państwa Członkowskie, co stanowi część wspólnego programu.
2.
Państwa Członkowskie informują się wzajemnie o swojej woli uczestniczenia w programie objętym niniejszym wspólnym działaniem.
3.
W zakresie, w jakim koszty poniesione przez urzędników wyznaczonych przez Państwo Członkowskie nie są pokrywane przez państwo trzecie i/lub linię lotniczą, koszty takie pokrywa zainteresowane Państwo Członkowskie.
4.
Ambasady Państw Członkowskich działające w kraju, w którym prowadzony jest program, są informowane przez Prezydencję Rady w terminie umożliwiającym Państwom Członkowskim udzielenie wszelkiej pomocy.
5.
Państwa Członkowskie informują się wzajemnie w ramach Rady odnośnie do środków pomocy lub szkolenia prowadzonych poza ramami niniejszego wspólnego stanowiska.
6.
Co roku Sekretariat Generalny Rady opracowuje sprawozdanie odnośnie do działań prowadzonych na mocy niniejszego wspólnego stanowiska.
7.
Z zastrzeżeniem koniecznych dostosowań, programy przewidziane w niniejszym wspólnym stanowisku mogą również być prowadzone w portach morskich.
8.
Państwa Członkowskie podejmują wszystkie konieczne kroki w celu wdrożenia niniejszego wspólnego stanowiska bez uszczerbku dla współpracy organizowanej w układzie dwustronnym lub w ramach innych organizacji; w tym kontekście prowadzona jest możliwie najszersza koordynacja działań między Państwami Członkowskimi.
Artykuł  4

Niniejsze wspólne stanowisko zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 25 października 1996 r.

W imieniu Rady
E. KENNY
Przewodniczący

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1996.281.1

Rodzaj: Wspólne stanowisko
Tytuł: Wspólne stanowisko 96/622/WSiSW określone przez Radę na podstawie art. K.3 ust. 2 lit. a) Traktatu o Unii Europejskiej, w sprawie programów pomocy i szkolenia w strefach przygranicznych
Data aktu: 25/10/1996
Data ogłoszenia: 31/10/1996
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 25/10/1996