Wspólne stanowisko 96/408/WPZiB określone przez Radę na podstawie art. J.2 Traktatu o Unii Europejskiej dotyczące przygotowań do czwartej konferencji przeglądowej Konwencji o zakazie badań, produkcji i magazynowania broni bakteriologicznej (biologicznej) i toksycznej oraz o ich zniszczeniu (BTWC)

WSPÓLNE STANOWISKO
z dnia 25 czerwca 1996 r.
określone przez Radę na podstawie art. J.2 Traktatu o Unii Europejskiej dotyczące przygotowań do czwartej konferencji przeglądowej Konwencji o zakazie badań, produkcji i magazynowania broni bakteriologicznej (biologicznej) i toksycznej oraz o ich zniszczeniu (BTWC)

(96/408/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 6 lipca 1996 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. J.2,

OKREŚLA NINIEJSZE WSPÓLNE STANOWISKO:

Artykuł  1

Celem niniejszego wspólnego stanowiska jest umocnienie zgodności z międzynarodowym systemem nierozprzestrzeniania broni bakteriologicznej (biologicznej) i toksycznej przez propagowanie ogólnoświatowego charakteru Konwencji o zakazie badań, produkcji i magazynowania broni bakteriologicznej (biologicznej) i toksycznej oraz o ich zniszczeniu (BTWC) i pomyślne zakończenie negocjacji, których celem jest wzmocnienie Konwencji BTWC prawnie wiążącym i skutecznym systemem kontroli.

Artykuł  2
1.
Do celów ustanowionych w art. 1 Państwa Członkowskie, przygotowując się do i z okazji czwartej konferencji przeglądowej Konwencji BTWC, będą aktywnie propagować postępy w pracach grupy ad hoc, która została powołana przez Specjalną Konferencję Państw Stron Konwencji BTWC (Genewa, 19-30 września 1994 r.) w celu rozważenia właściwych środków, łącznie ze środkami kontroli oraz sporządzenia projektów propozycji wzmocnienia Konwencji, która ma stać się częścią prawnie wiążącego dokumentu, który zostanie przedstawiony do rozpatrzenia Państwom - Stronom Konwencji.
2.
Państwa Członkowskie będą w związku z tym dążyły do osiągnięcia jak największego postępu w pracach nad środkami kontroli przez grupę ad hoc oraz na konferencji przeglądowej Konwencji. Podczas konferencji Państwa Członkowskie będą w szczególności dążyły do:

– zatwierdzenia głównych wyników osiągniętych do tego czasu przez grupę ad hoc,

– podjęcia decyzji o zintensyfikowaniu prac grupy ad hoc w celu jak najszybszego zakończenia negocjacji dotyczących Protokołu kontrolnego Konwencji BTWC, przed następną specjalną konferencją Państw - Stron Konwencji BTWC, która odbędzie się nie później niż w połowie 1998 r. W tej sytuacji należy znacznie zwiększyć czas przewidziany na prace nad BTWC w 1997 r. i 1998 r., niezależnie od innych priorytetów na międzynarodowej liście zagadnień rozbrojeniowych.

Artykuł  3

Działania podjęte na rzecz celów określonych w powyższych art. 1 i 2 obejmują:

– działania dyplomatyczne prezydencji, na warunkach ustanowionych w art. J.5 ust. 3 Traktatu, w odniesieniu do Państw – Stron Konwencji,

– działania dyplomatyczne prezydencji, na warunkach ustanowionych w art. J.5 ust. 3 Traktatu, w odniesieniu do państw, które jeszcze nie podpisały Konwencji BTWC i państw, które już podpisały, ale jeszcze nie ratyfikowały Konwencji BTWC, w celu propagowania ogólnoświatowego charakteru Konwencji BTWC.

Artykuł  4

Niniejsze wspólne stanowisko wchodzi w życie z dniem przyjęcia.

Niniejsze wspólne stanowisko zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 25 czerwca 1996 r.

W imieniu Rady
M. PINTO
Przewodniczący

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1996.168.3

Rodzaj: Wspólne stanowisko
Tytuł: Wspólne stanowisko 96/408/WPZiB określone przez Radę na podstawie art. J.2 Traktatu o Unii Europejskiej dotyczące przygotowań do czwartej konferencji przeglądowej Konwencji o zakazie badań, produkcji i magazynowania broni bakteriologicznej (biologicznej) i toksycznej oraz o ich zniszczeniu (BTWC)
Data aktu: 25/06/1996
Data ogłoszenia: 06/07/1996
Data wejścia w życie: 25/06/1996