Decyzja 96/391/WE ustanawiająca zbiór środków mających na celu stworzenie bardziej korzystnych warunków dla rozwoju sieci transeuropejskich w sektorze energetycznym

DECYZJA RADY
z dnia 28 marca 1996 r.
ustanawiająca zbiór środków mających na celu stworzenie bardziej korzystnych warunków dla rozwoju sieci transeuropejskich w sektorze energetycznym

(96/391/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 29 czerwca 1996 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 129d akapit trzeci,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(2),

uwzględniając opinię Komitetu Regionów(3),

stanowiąc zgodnie z procedurą określoną w art. 189c Traktatu(4),

a także mając na uwadze, co następuje:

stworzenie bardziej korzystnych warunków dla rozwoju transeuropejskich sieci energetycznych stanowi część ogólnych kierunków środków w rozumieniu art. 129c Traktatu i jest przewidziane w decyzji nr 1254/96/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 czerwca 1996 r. ustanawiającej zbiór wytycznych dla transeuropejskich sieci energetycznych(5);

w celu dopełnienia wewnętrznego rynku energetycznego, środki te muszą zostać włączone do ogólnej strategii energetycznej, która nie tylko określa główne kryteria i cele Wspólnoty w tej dziedzinie, ale również określa bardziej szczegółowo warunki liberalizacji rynku produktów energetycznych;

ustanowienie i rozwój sieci transeuropejskich w sektorze energetycznym musi pomóc w obniżeniu kosztów zaopatrzenia w energię, przyczyniając się w ten sposób do wyższej stopy wzrostu gospodarczego oraz większego zatrudnienia i zwiększenia konkurencyjności gospodarki europejskiej;

stworzenie bardziej korzystnych warunków musi mieć na celu głównie dostarczenie bodźca do współpracy technicznej między podmiotami odpowiedzialnymi za sieci oraz ułatwianie wykonywania procedur zatwierdzających stosowanych w odniesieniu do projektów sieci w Państwach Członkowskich w celu zmniejszenia opóźnień;

w celu przyspieszenia realizacji projektów stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania, określonych decyzją nr 1254/96/WE, niezbędne jest zapewnienie Wspólnocie możliwości wspierania wysiłków finansowych czynionych na rzecz tych projektów zgodnie z rozporządzeniem Rady ustanawiającym ogólne zasady przyznawania wspólnotowej pomocy finansowej w dziedzinie sieci transeuropejskich;

inne instrumenty finansowe będące w dyspozycji Wspólnoty, takie jak fundusze strukturalne, Europejski Fundusz Inwestycyjny, wsparcie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz programy na rzecz państw trzecich, mogą wnosić wkład, w niektórych przypadkach decydujący, w realizację projektów stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania, określonych decyzją nr 1254/96/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejsza decyzja określa działania, które należy podjąć w związku z tworzeniem bardziej korzystnych warunków dla realizacji projektów stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania w związku z transeuropejskimi sieciami energetycznymi oraz dla interoperacyjności tych sieci w skali całej Wspólnoty.

Artykuł  2
1.
W celu przyczynienia się do stworzenia bardziej korzystnych warunków dla rozwoju transeuropejskich sieci energetycznych, Wspólnota przywiązuje największą wagę do następujących środków i wspiera je w miarę potrzeby:

– realizacja projektów współpracy technicznej między podmiotami odpowiedzialnymi za transeuropejskie sieci energetyczne zaangażowanymi w sprawne funkcjonowanie wzajemnych połączeń europejskich określonych w art. 2 decyzji nr 1254/96/WE,

– współpraca między Państwami Członkowskimi poprzez wzajemne konsultacje podejmowane w celu ułatwienia wykonywania procedur zatwierdzania projektów dotyczących transeuropejskich sieci energetycznych w celu zmniejszenia opóźnień.

2.
Komisja, w ścisłej współpracy z zainteresowanymi Państwami Członkowskimi, podejmuje wszelkie stosowne inicjatywy w celu wspierania koordynacji działalności określonej w ust. 1.
Artykuł  3

W celu przyczynienia się do stworzenia bardziej korzystnych warunków dla rozwoju transeuropejskich sieci energetycznych, Wspólnota:

1. może zapewniać wsparcie finansowe jako część działania dotyczącego transeuropejskich sieci energetycznych. Środki te są przyjmowane przez Komisję zgodnie z rozporządzeniem Rady ustanawiającym ogólne zasady przyznawania wspólnotowej pomocy finansowej w dziedzinie sieci transeuropejskich.

2. uwzględnia projekty stanowiące przedmiot wspólnego zainteresowania określone w decyzji nr 1254/96/WE przy zapewnianiu pomocy ze swoich funduszy, instrumentów i programów finansowych stosowanych w odniesieniu do tych sieci, zgodnie z warunkami ich własnych zasad i celów.

Artykuł  4

W wykonywaniu środków określonych w art. 2, Komisja wspomagana jest przez Komitet ustanowiony na podstawie art. 9 ust. 1 decyzji nr 1254/96/WE, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 9 ust. 2 i 3 tej decyzji.

Artykuł  5

Komisja co dwa lata opracowuje sprawozdanie z wykonywania niniejszej decyzji, które przedkłada Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Komitetowi Ekonomiczno-Społecznemu oraz Komitetowi Regionów.

Artykuł  6

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 28 marca 1996 r.

W imieniu Rady
A. CLO
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 72 z 10.3.1994, str. 15.

(2) Dz.U. C 195 z 18.7.1994, str. 33.

(3) Dz.U. C 217 z 6.8.1994, str. 26.

(4)Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 18 maja 1995 r. (Dz.U. C 151 z 19.6.1995, str. 232), wspólne stanowisko Rady z dnia 29 czerwca 1995 r. (Dz.U. C 216 z 21.8.1995, str. 38) i decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 26 października 1995 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(5) Dz.U. 161 z 29.6.1996, str. 147.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024