Indie-Wspólnota Europejska. Protokół ustaleń w sprawie uzgodnień w dziedzinie dostępu do rynku wyrobów włókienniczych. Bruksela.1996.03.08.

PROTOKÓŁ USTALEŃ
między Wspólnotą Europejską a Republiką Indii w sprawie uzgodnień w dziedzinie dostępu do rynku wyrobów włókienniczych

1. Delegacje Rządu Indii oraz Wspólnoty Europejskiej przeprowadziły w Brukseli w dniach 10-12 grudnia oraz 30 i 31 grudnia 1994 roku konsultacje w celu prowadzenia dyskusji w sprawie dostępu do rynku wyrobów włókienniczych oraz odzieżowych.

2. Rząd Indii ustali taryfy na wyroby włókiennicze i odzieżowe wymienione w Załączniku według stawek i zgodnie z harmonogramem tam wskazanym. Stawki te zostaną notyfikowane Sekretariatowi Światowej Organizacji Handlu (WTO) w terminie 60 dni od daty wejścia w życie WTO. Z uwagi na fakt wprowadzenia przez Indie w życie zobowiązań taryfowych w odniesieniu do niektórych wyrobów włókienniczych jako części procesu Rundy Urugwajskiej, te dodatkowe wiążące oferty taryfowe określone w Załączniku będą podlegały warunkowi, że jeśli proces integracji przewidziany w artykule 2 ustępy 6 i 8 Porozumienia WTO w sprawie wyrobów włókienniczych i odzieżowych nie zostanie w pełni zrealizowany lub będzie opóźniony, cła zostaną przywrócone do poziomów obowiązujących w dniu 1 stycznia 1990 roku Ponadto Rząd Indii może wprowadzić alternatywne cła specyficzne na poszczególne produkty określone w Załączniku. Cło nakładane na takie pozycje będzie wyznaczane jako wartość procentowa ad valorem lub kwota w Rs na pozycję/metr kwadratowy/kg, w zależności od wartości wyższej. Przy określaniu poziomu takich ceł specyficznych, Rząd Indii uwzględnia odpowiednie dane dotyczące cen eksportowych dostarczane przez WE. Jeżeli WE uzna, że takie cła mają niekorzystny wpływ na wspólnotowy wywóz przedmiotowych produktów, Rząd Indii postanawia niezwłocznie na wniosek WE przystąpić do konsultacji w celu rozpatrzenia powstałych spraw w sposób wzajemnie akceptowalny.

3. Rząd Indii zapewni otwarcie rynku poprzez zniesienie wszelkich ograniczeń ilościowych mających wpływ na pozycje wymienione w Załączniku, w terminach tam wskazanych.

4. Przyjąwszy do wiadomości obawy wyrażone w tym względzie przez Wspólnotę Europejską, Rząd Indii potwierdził, że nie stosuje żadnych środków stanowiących politykę stosowania podwójnych cen w odniesieniu do wywozu surowej bawełny z Indii.

5. Wspólnota Europejska postanowiła znieść z mocą od dnia 1 stycznia 1995 roku wszelkie ograniczenia dotychczas stosowane w odniesieniu do indyjskiego wywozu wyrobów tkanych ręcznie i wyrobów chałupniczych określonych w artykule 5 Umowy w sprawie handlu wyrobami włókienniczymi między WE a Indiami.

6. Od dnia wejście w życie WTO oraz w odniesieniu do każdego następującego po tej dacie roku kontyngentowego, Komisja przychylnie rozpatrzy wnioski, które Rząd Indii może przedłożyć ze względu na wyjątkową zasadę elastyczności jako dodatek do zasad elastyczności mających zastosowanie na mocy dwustronnej umowy włókienniczej, w odniesieniu do jakiejkolwiek lub do wszystkich kategorii podlegających ograniczeniom, aż do następujących ilości na każdy rok kontyngentowy:

1995: 7.000 ton

1996: 7.000 ton

1997: 7.000 ton

1998: 8.000 ton

1999: 8.000 ton

2000: 8.000 ton

2001: 8.000 ton

2002: 8.000 ton

2003: 8.000 ton

2004: 8.000 ton

Rząd Indii powoła się na takie wyjątkowe zasady elastyczności w celu prolongowania transferów między kategoriami oraz przeniesień, w zakresie istniejących możliwości i w oparciu o wykorzystanie kontyngentów. Ponadto, w każdym roku kontyngentowym całkowita kwota wynikająca z zastosowania wyjątkowej zasady elastyczności nie przekracza 2.500 ton w odniesieniu do poszczególnych kategorii wyrobów włókienniczych lub 3.000 ton w odniesieniu do poszczególnych kategorii odzieży.

7. Niniejszy Protokół Ustaleń pozostaje bez uszczerbku dla prawa każdej ze Stron do prowadzenia jakiejkolwiek ze spraw jej podległych zgodnie z artykułami XXII lub XXIII GATT.

8. Rząd Indii oraz Komisja Europejska będą okresowo przeprowadzać konsultacje w celu zapewnienia właściwego wprowadzenia w życie niniejszego Protokołu Ustaleń.

Por la Comunidad Europea

For Det Europæiske Fællesskab

Für die Europäische Gemeinschaft

Για την Ευρωπαϊκή Κοινότητα

For the European Community

Pour la Communauté européenne

Per la Comunità europea

Voor de Europese Gemeenschap

Pela Comunidade Europeia

Euroopan yhteisön puolesta

På Europeiska gemenskapens vägnar

(podpis pominięto)

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024