Rozporządzenie 2964/95 wprowadzające rejestrację przywozu i dostaw ropy naftowej we Wspólnocie

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 2964/95
z dnia 20 grudnia 1995 r.
wprowadzające rejestrację przywozu i dostaw ropy naftowej we Wspólnocie

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 213,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

wprowadzenie wspólnej polityki energetycznej jest jednym z celów Wspólnoty; zadaniem Komisji jest zaproponowanie środków do osiągnięcia powyższego celu;

bezpieczeństwo dostaw o stabilnych cenach jest głównym celem tej polityki;

przejrzystość na rynku jest pożądana;

w świetle sytuacji dostaw oraz w celu stabilizacji rynku Wspólnoty i zabezpieczenia przed niekorzystnym wpływem na rynek Wspólnoty nienormalnych wahań rynku światowego Państwa Członkowskie wraz z Komisją powinny być informowane, w regularnych odstępach czasu, o koszcie dostaw ropy naftowej;

w drodze rozporządzenia (EWG) nr 1893/79(1) Rada przedstawiła ustalenia dotyczące rejestracji przywozu ropy naftowej we Wspólnocie;

w drodze rozporządzenia (EWG) nr 2592/79 Rada ustanowiła zasady przebiegu rejestracji przywozu ropy naftowej we Wspólnocie, przewidziane rozporządzeniem (EWG) nr 1893/79(2);

jako że powyższe rozporządzenia straciły moc z dniem 31 grudnia 1991 r., ustanowione przez nie przepisy powinny zostać wprowadzone ponownie, przystosowując je do warunków wymiany handlowej na międzynarodowych rynkach handlu ropą i zamierzenia utrzymania lub przeglądu jakości środowiska; wymagania sprawozdawcze powinny zostać ujednolicone, tak dalece jak to możliwe na mocy wymagań władz krajowych i Międzynarodowej Agencji Atomowej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Każda osoba albo przedsiębiorstwo przywożące ropę naftową z państw trzecich albo otrzymująca dostawę ropy z innego Państwa Członkowskiego są zobowiązane do poinformowania o przywozie lub dostawie Państwa Członkowskiego, w którym prowadzi działalność gospodarczą.

Artykuł  2

Na podstawie informacji określonej w art. 1 Państwo Członkowskie w regularnych odstępach czasu przesyła Komisji informacje, które umożliwiają uzyskanie prawdziwego obrazu warunków, na jakich miały miejsce przywóz lub dostawy.

Informacja ta jest przekazywana wszystkim Państwom Członkowskim.

Artykuł  3

Informacja zebrana i przekazana na mocy rozporządzenia jest poufna.

Ten przepis nie stanowi przeszkody dla opublikowania informacji ogólnych lub w postaci skróconej, niezawierającej szczegółów dotyczących przedsiębiorstwa.

Artykuł  4
1.
Informacja, którą osoby lub przedsiębiorstwa mają obowiązek przekazać Państwu Członkowskiemu, w którym prowadzą działalność gospodarczą, dotyczy każdego przywozu lub dostaw ropy naftowej po konkretnej cenie.
2.
"Przywóz" oznacza każdą ilość ropy naftowej, która dostaje się na obszar celny Wspólnoty dla celów innych niż tranzyt. "Dostawy" oznaczają każdą ilość ropy naftowej pochodzącą z innego Państwa Członkowskiego dla celów innych niż tranzyt. Nie dotyczy to przywozu lub dostaw prowadzonych z ramienia firm znajdujących się poza granicami kraju przywozu, z zamiarem rafinowania objętego umową wraz z następowym wywozem całości pod postacią produktów rafinowanych.
3.
Natomiast ropa wydobyta z dna morskiego, w stosunku do którego Państwo Członkowskie ma wyłączne prawo eksploatacji, przy wprowadzeniu na obszar celny Wspólnoty nie jest uznawana za przywożoną w rozumieniu ust. 2.
Artykuł  5

Do celów art. 1 charakterystyka każdego przywozu lub dostawy ropy naftowej do Państwa Członkowskiego uwzględnia:

– oznaczenie ropy naftowej, w tym ciężar API,

– ilość w baryłkach,

– cenę cif baryłki,

– zawartość procentową siarki.

Artykuł  6

Informacja określona w art. 4 i 5 jest przekazywana do każdego zainteresowanego Państwa Członkowskiego w terminie każdorazowo nieprzekraczającym jednego miesiąca.

Artykuł  7

Informacje, które Państwa Członkowskie mają obowiązek przekazać Komisji na podstawie art. 2, są przekazywane w terminie miesiąca od końca każdego miesiąca określonego w art. 6. Ta informacja składa się, dla każdego rodzaju ropy naftowej, z zestawienia danych otrzymanych przez Państwo Członkowskie od osób i przedsiębiorstw. Dla każdego rodzaju ropy naftowej informacja zawiera:

– oznaczenie ropy naftowej, w tym ciężar API,

– ilość baryłek,

– średnią cenę cif,

– liczbę firm zgłaszających,

– procentową zawartość siarki.

Artykuł  8
1.
Komisja poddaje ocenie informacje zebrane na podstawie art. 7 i przekazuje je Państwu Członkowskiemu co miesiąc.
2.
Państwa Członkowskie i Komisja konsultują się w regularnych odstępach czasu na wniosek Państwa Członkowskiego lub z inicjatywy Komisji. Konsultacje te odnoszą się w szczególności do komunikatów określonych w ust. 1.

Konsultacje mogą zostać zorganizowane razem z organizacjami międzynarodowymi i państwami trzecimi, które dysponują podobnymi systemami informacji.

Artykuł  9
1.
Informacje przekazane na podstawie art. 4 oraz informacje przewidziane w art. 7 są poufne. Przepis ten nie staje na przeszkodzie przekazywaniu informacji bez ujawniania szczegółów dotyczących poszczególnych przedsiębiorstw, to znaczy dotyczące co najmniej trzech przedsiębiorstw.
2.
Informacja przedłożona Komisji na podstawie art. 7 i komunikaty określone w art. 8 ust. 1 mogą być stosowane jedynie do celów określonych w art. 8 ust. 2.
3.
Jeśli Komisja odkryje w informacji przekazanej do Państwa Członkowskiego zgodnie z art. 7 istnienie nieprawidłowości i brak spójności, które uniemożliwiają uzyskanie prawdziwego obrazu warunków przywozu lub dostaw, może zwrócić się do Państwa Członkowskiego o zgodę na dostęp do istotnych niezebranych informacji o przedsiębiorstwie oraz obliczeń i szacunków potrzebnych aby uzyskać całościową informację.
Artykuł  10

Komisja, po konsultacji z Państwami Członkowskimi, przyjmuje szczegółowe zasady wykonania niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  11

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 grudnia 1995 r.

W imieniu Rady
J. M. EGUIAGARAY
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 220 z 30.8.1979, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 1370/90 (Dz.U. L 133 z 24.5.1990, str. 1).

(2) Dz.U. L 297 z 24.11.1979, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 1370/90 (Dz.U. L 133 z 24.5.1990, str. 1).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024