Wspólne stanowisko 95/515/WPZiB określone przez Radę na podstawie art. J.2 Traktatu o Unii Europejskiej, w sprawie Nigerii

WSPÓLNE STANOWISKO
z dnia 20 listopada 1995 r.
określone przez Radę na podstawie art. J.2 Traktatu o Unii Europejskiej, w sprawie Nigerii

(95/515/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 11 grudnia 1995 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. J.2,

OKREŚLA NINIEJSZE WSPÓLNE STANOWISKO:

1. Ostro potępia egzekucję wykonaną w dniu 10 listopada na panu Ken Saro-Wiwa i ośmiu współoskarżonych. Stanowiła ona wyraźne naruszenie przez Nigerię poszanowania jej zobowiązań w zakresie praw człowieka, wynikających z wielu umów międzynarodowych, których Nigeria jest stroną.

2. Unia Europejska potępia naruszenia praw człowieka przez reżim wojskowy, w tym karę śmierci i surowe wyroki więzienia, orzekane po wadliwie prowadzonych procesach sądowych i bez zagwarantowania możliwości odwołania się do sądu wyższej instancji. W tym kontekście Unia wyraża swoje szczególne zaniepokojenie zatrzymaniem bez procesu osobistości politycznych oraz zawieszeniem habeas corpus.

3. Unia Europejska przypomina swoje głębokie zaniepokojenie związane z anulowaniem w czerwcu 1993 r. wyborów, które zostały uznane za wolne i uczciwe, a następnie z powołaniem nowej dyktatury wojskowej. Zwraca ona uwagę, że reżim wojskowy jak dotąd nie przedstawił w sposób przekonujący zamiaru powrotu do cywilnych demokratycznych rządów w wiarygodnym i krótkim terminie oraz:

a) potwierdza następujące środki przyjęte w 1993 r.:

– zawieszenie współpracy wojskowej,

– ograniczenia wizowe dla członków sił wojskowych lub bezpieczeństwa oraz ich rodzin,

– zawieszenie wizyt członków armii,

– ograniczenie poruszania się wszystkich członków personelu wojskowego nigeryjskich placówek dyplomatycznych,

– anulowanie kursów szkoleniowych dla całego nigeryjskiego personelu wojskowego,

– zawieszenie wszystkich obustronnych wizyt wysokiego szczebla, które nie są niezbędne;

b) wprowadza następujące dodatkowe środki:

i) ograniczenia wizowe dla członków Tymczasowej Rady Rządzącej i Federalnej Rady Wykonawczej oraz ich rodzin,

ii) embargo na broń, amunicję i sprzęt wojskowy(1).

4. Współpraca na rzecz rozwoju z Nigerią zostaje wstrzymana. Wyjątki mogą dotyczyć projektów i programów wspierających prawa człowieka i demokrację oraz koncentrujących się na zmniejszaniu ubóstwa, w szczególności zaspokajaniu podstawowych potrzeb najbiedniejszych grup społeczeństwa, w ramach zdecentralizowanej współpracy za pośrednictwem miejscowych władz cywilnych i organizacji pozarządowych.

5. Niniejsze wspólne stanowisko będzie monitorowane przez Radę, której regularnie będą składać sprawozdania Prezydencja oraz Komisja, a także będzie podlegać przeglądom w świetle rozwoju sytuacji w Nigerii. Rozważane są dalsze działania.

6. Niniejsze wspólne stanowisko staje się skuteczne z dniem 20 listopada 1995 r.

7. Niniejsze wspólne stanowisko zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 listopada 1995 r.

W imieniu Rady
J. SOLANA
Przewodniczący

______

(1) Wyżej wymienione embargo dotyczy broni przeznaczonej do zabijania wraz z odpowiednią amunicją, platform bojowych, platform niebojowych oraz sprzętu pomocniczego. Embargo dotyczy także części zapasowych, napraw, konserwacji i transferów technologii wojskowej. Kontrakty zawarte przed datą wprowadzenia w życie embarga nie podlegają niniejszemu wspólnemu stanowisku.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024