Wspólne stanowisko 95/413/WPZiB określone przez Radę na podstawie art. J.2 Traktatu o Unii Europejskiej, w sprawie Angoli

WSPÓLNE STANOWISKO
z dnia 2 października 1995 r.
określone przez Radę na podstawie art. J.2 Traktatu o Unii Europejskiej, w sprawie Angoli

(95/413/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 12 października 1995 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. J.2,

OKREŚLA NINIEJSZE WSPÓLNE STANOWISKO:

A. Unia Europejska w odniesieniu do Angoli dąży do realizacji następujących celów:

1. Wspierać skuteczne wykonanie Protokołu z Lusaki, porozumień "acordos de paz" z Bicesse i odnośnych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

2. Wspierać misję specjalnego przedstawiciela sekretarza generalnego Narodów Zjednoczonych i obserwatora Troiki.

3. Przyspieszyć tempo wdrażania umów zawartych na podstawie Protokołu z Lusaki oraz porozumień zawartych między rządem Angoli a Unity po podpisaniu niniejszego dokumentu przez strony i Unavem.

4. Wspierać dialog zainicjowany ostatnimi spotkaniami prezydenta Republiki Angoli z prezydentem Unity, które stanowią nowy, znaczący krok w kierunku klimatu zaufania potrzebnego do konsolidacji procesu pokojowego. Powinien on umożliwić stworzenie ram dla pokojowego współistnienia wszystkich obywateli Angoli, opartego na zasadach demokracji, państwa prawa, sprawiedliwości i pełnego poszanowania praw człowieka.

5. Wspierać skoordynowane działania społeczności międzynarodowej zmierzające do odbudowy Angoli w ramach procesu pokojowego.

B. Pragnąc pomóc w realizacji tych celów i przyjmując z zadowoleniem pozytywne rezultaty obrad okrągłego stołu (UNDP), które odbyły się w Brukseli w dniach 25 i 26 września 1995 r., do których Unia Europejska w dużej mierze się przyczyniła, Unia Europejska jest gotowa:

1. Pomóc Rządowi Angoli w umacnianiu demokracji i państwa prawa.

2. Uczestniczyć w dalszym ciągu w staraniach na rzecz ulżenia cierpieniom uchodźców i wysiedleńców oraz przyspieszyć ich społeczną i gospodarczą reintegrację.

3. Wnieść swój wkład w starania na rzecz społecznej reintegracji zdemobilizowanych żołnierzy, zarówno te podejmowane przez Angolę, jak i Organizację Narodów Zjednoczonych.

4. Pomóc Unavem III poprzez udział w działaniach na rzecz monitorowania praw człowieka, proponowanego przez sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawozdaniu z lipca 1995 r.

5. Uczestniczyć w rozminowywaniu, również w ramach wspólnego działania dotyczącego min przeciwpiechotnych(1).

6. Uczestniczyć w inicjatywach podjętych przez Angolę i społeczność międzynarodową, mających na celu pojednanie narodowe, odnowę i odbudowę kraju.

C. Rada i Komisja, działając w ramach swoich odpowiednich uprawnień, podejmują środki niezbędne do wykonania niniejszego wspólnego stanowiska.

Kontynuację niniejszego wspólnego stanowiska zapewniają właściwe grupy Rady.

D. Niniejsze wspólne stanowisko zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 2 października 1995 r.

W imieniu Rady
J. SOLANA
Przewodniczący

______

(1)Decyzja Rady 95/170/WPZiB z dnia 12 maja 1995 r. dotycząca wspólnego działania przyjętego przez Radę na podstawie art. J.3 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie min przeciwpiechotnych (Dz.U. L 115 z 22.5.1995, str. 1).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024