Rozporządzenie 2136/95 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1464/95 w sprawie specjalnych szczegółowych zasad stosowania systemu pozwoleń na przywóz i wywóz w sektorze cukru

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2136/95
z dnia 7 września 1995 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1464/95 w sprawie specjalnych szczegółowych zasad stosowania systemu pozwoleń na przywóz i wywóz w sektorze cukru

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG)) nr 1785/81 z dnia 30 czerwca 1981 r. w sprawie wspólnej organizacji rynków w sektorze cukru(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1101/95(2), w szczególności jego art. 13 ust. 2 i art. 39,

a także mając na uwadze, co następuje:

specjalne szczegółowe zasady stosowania pozwoleń na przywóz i wywóz w sektorze cukru zostały przyjęte w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1464/95(3);

poszanowanie zobowiązań dotyczących wolumenu wywozu wynikających z porozumienia w sprawie rolnictwa, będącego wynikiem wielostronnych negocjacji Rundy Urugwajskiej, zapewnione jest przez stosowanie pozwoleń na wywóz wydawanych wraz z określoną refundacją; w tym celu pozwolenia co do których złożono wnioski, powinny być wydawane po terminie potrzebnym na rozpatrzenie wniosku, w czasie którego Komisja będzie mogła podjąć działania, jakie mogą być niezbędne w przypadkach, gdy przyjęcie przedmiotowych wniosków spowodowałoby przekroczenie lub niebezpieczeństwo przekroczenia wolumenu i/lub środków ustalonych w Porozumieniu w sprawie rolnictwa na przedmiotowy rok gospodarczy;

w celu umożliwienia Komisji dokonania w tym okresie oceny odnośnie do podjęcia odpowiednich działań przez Państwa Członkowskie, powinno być wymagane by niezwłocznie powiadamiać o wszystkich wnioskach o pozwolenia dotyczących okresowo stałych refundacji; takie środki mogą obejmować wnioski nierozstrzygnięte; składający wnioski o pozwolenia powinni mieć, na określonych warunkach, możliwość wycofania swojego wniosku, jeżeli zostanie ustalona stawka procentowa akceptacji;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Cukru,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 1464/95 wprowadza się następujące zmiany:

1) W art. 2 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"Na zasadzie odstępstwa od art. 5 ust. 1 akapit pierwszy tiret czwarte oraz akapit drugi rozporządzenia (EWG) nr 3719/88 jak również od art. 2a akapit drugi tiret pierwsze rozporządzenia Komisji (EWG) nr 3665/87 nie jest wymagane pozwolenie na wywóz ilości nieprzekraczającej dwóch ton cukru wyprodukowanego w ramach kwot objętych kodem CN 1701 oraz syropów cukrowych objętych kodami CN 1702 60 90, 1702 90 99, 1702 90 71 oraz 2106 90 59."

2) W art. 9 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Bez uszczerbku dla stosowania art. 21 rozporządzenia (EWG) nr 1785/81, pozwolenia na cukier objęty kodem CN 1701 dla ilości przekraczających 10 ton, z wyjątkiem:

a) cukru C;

b) cukru krystalicznego;

c) cukru zawierającego dodatki aromatyzujące; cukru zawierającego dodatki barwiące;

d) cukru preferencyjnego do przywozu do Wspólnoty zgodnie z rozporządzeniem (EWG) nr 2782/76;

e) specjalnego cukru preferencyjnego do przywozu do Wspólnoty na mocy art. 37 rozporządzenia (EWG) nr 1785/81

wydawane są

- w przypadku pozwoleń na przywóz, trzeciego dnia roboczego po dniu, w którym wiosek został złożony,

- w przypadku pozwoleń na wywóz, piątego dnia roboczego po dniu, w którym wiosek został złożony."

3) Dodaje się art. 9a w brzmieniu:

"Artykuł 9a

1. Jeśli z uwagi na ilości i/lub zobowiązania dotyczące wydatków wynikające z wniosków o pozwolenia na wywóz dochodzi do przekroczenia lub zachodzi niebezpieczeństwo przekroczenia wolumenu i/lub środków określonych w porozumieniu w sprawie rolnictwa, uwzględniając jego art. 9, na przedmiotowy rok gospodarczy Komisja może podjąć decyzję:

a) o ustaleniu jednolitej stawki procentowej dla akceptacji przez Państwa Członkowskie ilości, o które wnioskują, ale w odniesieniu do których nie zostały jeszcze wydane pozwolenia;

b) że Państwa Członkowskie odrzucą wnioski, dla których nie zostały jeszcze wydane pozwolenia;

c) o zawieszeniu składania wniosków o pozwolenia na wywóz na okres pięciu dni roboczych; może ona przedłużyć zawieszenie stosując procedurę określoną w art. 41 rozporządzenia (EWG) nr 1785/81. Wnioski o pozwolenie na wywóz złożone w okresie zawieszenia są nieważne.

2. W przypadku zmniejszenia lub odrzucenia wnioskowanych ilości, zabezpieczenia pozwolenia zostają niezwłocznie zwolnione na nieprzyznane ilości.

3. Składający wnioski mogą je wycofać w ciągu 10 dni roboczych po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich jednolitej stawki procentowej dla akceptacji jak określono w ust. 1 lit. b), jeżeli jest ona niższa niż 80 %. W wyniku tego Państwa Członkowskie zwalniają zabezpieczenie.

4. Państwa Członkowskie niezwłocznie powiadamiają Komisję:

a) o wszystkich wnioskach o pozwolenia na wywóz na ilości przekraczające 10 ton dotyczące okresowo stałej refundacji;

b) o ilościach, których dotyczą działania podjęte w zastosowaniu ust. 1."

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1995 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 7 września 1995 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 177 z 1.7.1981, str. 4.

(2) Dz.U. L 110 z 17.5.1995, str. 1.

(3) Dz.U. L 144 z 28.6.1955, str. 14.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1995.214.19

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2136/95 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1464/95 w sprawie specjalnych szczegółowych zasad stosowania systemu pozwoleń na przywóz i wywóz w sektorze cukru
Data aktu: 07/09/1995
Data ogłoszenia: 08/09/1995
Data wejścia w życie: 01/10/1995, 01/05/2004