Rozporządzenie 1643/95 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2062/94 w sprawie ustanowienia Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Miejscu Pracy

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 1643/95
z dnia 29 czerwca 1995 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2062/94 w sprawie ustanowienia Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Miejscu Pracy

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 235,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego (1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (2),

a także mając na uwadze, co następuje:

skład zarządu Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Miejscu Pracy powinien ulec zmianie w zakresie przedstawicielstwa organizacji pracodawców i pracowników;

skład zarządu wymaga dostosowania uwzględniającego przystąpienie Austrii, Finlandii i Szwecji;

rozporządzenie Rady (WE) nr 2062/94 z dnia 18 lipca 1994 r. ustanowiające Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Miejscu Pracy należy odpowiednio zmienić (3);

Traktat nie przewiduje do przyjęcia niniejszego rozporządzenia innych podstaw niż zawarte w art. 235,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 2062/94 wprowadza się następujące zmiany:

1. W akapicie pierwszym art. 4 ust. 2 wyrazy "niniejszego rozporządzenia" zastępuje się wyrazami "rozporządzenia (WE) nr 1643/95".

2. Art. 8 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 8

Zarząd

1. Agencja posiada zarząd, w skład którego wchodzi 48 członków, z których:

a) piętnastu reprezentuje rządy Państw Członkowskich;

b) piętnastu reprezentuje organizacje pracodawców;

c) piętnastu reprezentuje organizacje pracowników;

d) trzech reprezentuje Komisję.

2. Członków, o których mowa w ust. 1 lit a), b) i c) powołuje Rada, po jednym przestawicielu z każdego Państwa Członkowskiego do każdej z wyżej wymienionych kategorii.

Członkowie, o których mowa w ust. 1 b) i c) są powoływani po jednym z każdego Państwa Członkowskiego dla każdej z powyższych kategorii, spośród członków i członków zastępczych organizacji pracowników i pracodawców, zasiadających w Komitecie Doradczym ds. Bezpieczeństwa, Higieny i Ochrony Zdrowia w Miejscu Pracy, ustanowionym decyzją Rady nr 74/325/EWG (1), na wniosek grup tych członków i ich zastępców w Komitecie.

Na takich samych zasadach jak dla członków i w tym samym czasie Rada powołuje zastępców członków zarządu, których zadaniem jest uczestnictwo w posiedzeniach zarządu pod nieobecność członka zarządu lub zgodnie z postanowieniami regulaminu wewnętrznego.

Członków i ich zastępców reprezentujących Komisję powołuje Komisja.

3. Kadencja członków zarządu trwa trzy lata z prawem ponownego wyboru.

Po upływie kadencji lub w przypadku rezygnacji członkowie pełnią swoje funkcje do czasu ponownego powołania lub powołania nowych członków.

4. Zarząd wybiera spośród swoich członków przewodniczącego i trzech wiceprzewodniczących na roczną kadencję.

5. Przewodniczy zwołuje posiedzenie zarządu dwa razy w roku na wniosek co najmniej połowy członków.

6. Decyzje zarządu podejmowane są większością dwóch trzecich głosów.

Członkowie, o których mowa w ust. 1 lit. a), mają po dwa głosy.

Członkowie, o których mowa w ust. 1 lit. b), c) i d), mają jeden głos.

Zastępcy nie mają prawa głosu, chyba że zastępują nieobecnego członka.

7. Przewodniczący zarządu i dyrektor Europejskiej Fundacji na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy mają możliwość uczestniczenia w posiedzeniach zarządu w charakterze obserwatorów.

8. Zarząd zatwierdza swój regulamin wewnętrzny, który wchodzi w życie po zatwierdzeniu przez Radę, po uzyskaniu opinii Komisji.

______

(1) Dz.U. L 185 z 9.7.1974, str. 15."

3. W akapicie czwartym art. 10 ust. 1 wyrazy "niniejszego rozporządzenia" zastępuje się wyrazami "rozporządzenia (WE) nr 1643/95".

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane się we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 29 czerwca 1995 r.

W imieniu Rady
J. BARROT
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 151 z 19.6.1995.

(2) Opinia przedstawiona 31 maja 1995 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(3) Dz.U. L 216 z 20.8.1994, str. 1.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1995.156.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1643/95 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2062/94 w sprawie ustanowienia Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Miejscu Pracy
Data aktu: 29/06/1995
Data ogłoszenia: 07/07/1995
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 10/07/1995