Decyzja 95/161/WE ustanawiająca dodatkowe gwarancje dotyczące salmonelli przy przesyłkach kur niosek do Finlandii i Szwecji

DECYZJA KOMISJI
z dnia 21 kwietnia 1995 r.
ustanawiająca dodatkowe gwarancje dotyczące salmonelli przy przesyłkach kur niosek do Finlandii i Szwecji

(95/161/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 9 maja 1995 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/539/EWG z dnia 15 października 1990 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt regulujących handel wewnątrzwspólnotowy i przywóz z państw trzecich drobiu i jaj wylęgowych(1), ostatnio zmienioną Aktem Przystąpienia Austrii, Finlandii i Szwecji, w szczególności jej art. 9b ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

Komisja zatwierdziła przedłożone przez Finlandię i Szwecję programy operacyjne dotyczące zwalczania salmonelli; programy te zawierają szczególne środki dla kur niosek, to znaczy drobiu użytkowego hodowanego w celu produkcji jaj konsumpcyjnych;

dnia 10 czerwca 1994 r. Komitet Weterynaryjny ustanowił wykaz inwazyjnych serotypów salmonelli dla drobiu;

należy ustanowić gwarancje równoważne do tych, jakie zostały wprowadzone w życie przez Finlandię i Szwecję na mocy ich programów operacyjnych;

te dodatkowe gwarancje mają opierać się w szczególności na badaniu mikrobiologicznym drobiu, który ma być wysłany do Finlandii i Szwecji;

należy ustanowić zasady badania mikrobiologicznego próbek przez ustanowienie metody pobierania próbek, liczby próbek, które mają zostać pobrane, oraz mikrobiologicznej metody badania tych próbek;

gwarancji tych nie należy stosować do stad objętych programem uważanym za równoważny programowi wprowadzonemu przez Finlandię i Szwecję;

w odniesieniu do przesyłek pochodzących z państw trzecich Finlandia i Szwecja powinny stosować przy przywozie wymagania przynajmniej tak rygorystyczne, jak te ustanowione w niniejszej decyzji;

środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu Weterynaryjnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Kury nioski, to znaczy drób użytkowy hodowany w celu produkcji jaj konsumpcyjnych, przeznaczone do wysłania do Finlandii i Szwecji podlegają badaniu mikrobiologicznemu przeprowadzanemu przez pobieranie próbek w stadzie pochodzenia.

Artykuł  2

Badanie mikrobiologiczne określone w art. 1 jest przeprowadzane zgodnie z zasadami ustanowionymi w załączniku I.

Artykuł  3
1.
Kurom nioskom wysyłanym do Finlandii i Szwecji towarzyszy świadectwo przedstawione w załączniku II.
2.
Świadectwo przewidziane w ust. 1 może:

– być dołączone do świadectwa odpowiadającego wzorowi 3 zawartemu w załączniku IV do dyrektywy 90/539/EWG,

– albo być włączone do świadectwa określonego w tiret pierwszym.

Artykuł  4

Dodatkowe gwarancje przewidziane w niniejszej decyzji nie stosują się do stad objętych programem uznanym, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 32 dyrektywy 90/539/EWG, za równoważny programowi wprowadzonemu w życie przez Finlandię i Szwecję.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja zostanie poddana przeglądowi najpóźniej do dnia 31 grudnia 1996 r. Przegląd opiera się na sprawozdaniu przygotowanym przez Finlandię i Szwecję w świetle zdobytego doświadczenia, które zostanie przedstawione nie później niż dnia 30 września 1996 r.

Artykuł  6

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 kwietnia 1995 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 303 z 31.10.1990, str. 6.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I 1

1. Zasady ogólne

Stado pochodzenia musi być izolowane przez 15 dni.

Badanie mikrobiologiczne musi zostać przeprowadzone w ciągu 10 dni przed wysłaniem przesyłki.

Badanie mikrobiologiczne musi obejmować następujące serotypy inwazyjne:

Salmonella gallinarum,

Salmonella pullorum,

Salmonella enteritidis,

Salmonella berta,

Salmonella typhimurium,

Salmonella thompson,

Salmonella infantis.

2. Metoda pobierania próbek

Próbki odchodów, kazda skladajaca sie z oddzielnych próbek swiezych odchodów, kazda o wadze co najmniej jednego grama, musza byc pobierane losowo w pewnej liczbie miejsc budynku, gdzie trzymane sa ptaki, lub -w przypadku gdy ptaki maja swobodny dostep do wiecej niz jednego budynku w gospodarstwie - musza byc pobierane w kazdej grupie budynków w gospodarstwie, w których trzymane sa ptaki.

3. Liczba próbek

Liczba próbek musi umozliwic wykrycie 5 % obecnosci salmonelli z 95-procentowa pewnoscia.

4. Procedura badania mikrobiologicznego próbek

– Badania mikrobiologiczne próbek na obecność salmonelli są przeprowadzane zgodnie z normą Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej ISO 6579:1993 lub jej uaktualnieniami albo zgodnie z metodą opisaną przez Nordycki Komitet ds. Analizy Artykułów Spożywczych (NMKL metoda nr 71, wersja czwarta, 1991 r.) lub z jej uaktualnieniami.

– Jeżeli między Państwami Członkowskimi powstanie spór odnośnie do wyników przeprowadzonych analiz, za metodę referencyjną należy uznać normę Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej ISO 6579:1993 lub jej uaktualnienia.

ZAŁĄCZNIK  II

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

SWIADECTWO ZDROWIA

grafika

1 Załącznik I zmieniony przez art. 2 decyzji nr 97/278/WE z dnia 11 kwietnia 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.110.77) zmieniającej nin. decyzję z dniem 11 kwietnia 1997 r.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1995.105.44

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 95/161/WE ustanawiająca dodatkowe gwarancje dotyczące salmonelli przy przesyłkach kur niosek do Finlandii i Szwecji
Data aktu: 21/04/1995
Data ogłoszenia: 09/05/1995
Data wejścia w życie: 24/04/1995