Przyjęcie rezolucji Narodów Zjednoczonych sprawie stosowania carnets de passage en douane oraz karnetów CPD dotyczących prywatnych pojazdów drogowych.

PRZYJĘCIE REZOLUCJI NARODÓW ZJEDNOCZONYCH
z dnia 2 lipca 1993 roku
w sprawie stosowania carnets de passage en douane oraz karnetów CPD dotyczących prywatnych pojazdów drogowych

Do celów stosowania Konwencji celnej w sprawie czasowego przywozu prywatnych pojazdów drogowych (Nowy Jork, 1954 rok) Wspólnota powiadamia niniejszym Sekretarza Generalnego Narodów Zjednoczonych, że przyjmuje rezolucję Narodów Zjednoczonych z dnia 2 lipca 1993 roku w sprawie stosowania carnets de passage en douane oraz karnetów CPD dotyczących prywatnych pojazdów drogowych.

Wspólnota będzie stosowała rezolucję w swoich stosunkach z Umawiającymi się Stronami, w odniesieniu do każdej Strony, która także przyjęła ten dokument.

Wspólnota będzie stosowała również zalecenie Rady Współpracy Celnej z dnia 25 czerwca 1992 roku w sprawie karnetów CPD(1) w części dotyczącej prywatnych pojazdów drogowych.

Tekst rezolucji Narodów Zjednoczonych przedstawiony jest poniżej.

______

(1) Dz.U. L 289 z 24.11.1993, str. 42.

REZOLUCJA NARODÓW ZJEDNOCZONYCH

z dnia 2 lipca 1993 roku

w sprawie stosowania carnets de passage en douane oraz karnetów CPD dotyczących prywatnych pojazdów drogowych

Skierowana do Umawiających się Stron Konwencji celnej z 1954 roku w sprawie czasowego przywozu prywatnych pojazdów drogowych (z dnia 4 czerwca 1954 roku)

GRUPA ROBOCZA NZ/EWG DO SPRAW ZAGADNIEŃ CELNYCH DOTYCZĄCYCH TRANSPORTU,

POWOŁUJĄC się na postanowienia artykułu 7 ustęp 1 Konwencji celnej w sprawie czasowego przywozu prywatnych pojazdów drogowych (z dnia 4 czerwca 1954 roku) (zwanej dalej Konwencją o pojazdach z 1954 roku),

POWOŁUJĄC się na fakt, że załącznik I do wymienionej Konwencji ustanawia wzór dokumentów dotyczących czasowego przywozu (carnets de passage en douane), jakie należy stosować w przypadku czasowego przywozu prywatnych pojazdów drogowych oraz że wzór ten, jak również warunki jego stosowania są praktycznie takie same jak warunki dotyczące dokumentów odprawy czasowej (karnet CPD) przewidziane w Konwencji w sprawie odprawy czasowej, załącznik A, dodatek II (zwanej dalej Konwencją Stambulską),

STWIERDZAJĄC, że stowarzyszenia wydające i gwarantujące karnety działające na mocy Konwencji o pojazdach z 1954 roku są tymi samymi stowarzyszeniami, które będą działać na mocy Konwencji Stambulskiej,

ŚWIADOMA ZNACZENIA, jakie ma zapewnienie łagodnego przejścia od Konwencji o pojazdach z 1954 roku do załącznika C do Konwencji Stambulskiej oraz zaoszczędzenie nadmiernych trudności stowarzyszeniom wydającym i gwarantującym,

DOCENIAJĄC wolę stowarzyszeń wydających i gwarantujących, działających na mocy Konwencji o pojazdach, objęcia wydawaniem i gwarancjami także drogowych pojazdów silnikowych do użytku prywatnego oraz przyczep, zgodnie z postanowieniami zawartymi w załącznikach A i C do Konwencji Stambulskiej, jak również ich zobowiązanie do gwarantowania karnetów CPD przewidzianych w obu Konwencjach,

ZALECA, aby te Umawiające się Strony Konwencji o pojazdach z 1954 roku, które przyjmują karnet dla czasowego przywozu prywatnych pojazdów drogowych, przyjęły zarówno wzór karnetu ustanowiony w załączniku I do Konwencji o pojazdach z 1954 roku jak i dokumenty odprawy czasowej (karnet CPD) ustanowione w Konwencji Stambulskiej, w dodatku II załącznika A;

ZWRACA SIĘ DO Sekretarza Wykonawczego Europejskiej Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych o powiadomienie Umawiających się Stron Konwencji o pojazdach z 1954 roku o zobowiązaniu się stowarzyszeń wydających i gwarantujących do gwarantowania, względem administracji celnej, karnetów przewidzianych w obu Konwencjach, jak również o dołączenie niniejszej rezolucji do powiadomienia;

ZWRACA SIĘ do każdej z Umawiających się Stron Konwencji o pojazdach z 1954 roku, o powiadomienie Sekretarza Wykonawczego Europejskiej Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych, o tym czy przyjmują niniejszą rezolucję. Powiadomienie ma miejsce w terminie jednego roku od dnia powiadomienia przez Sekretarza Wykonawczego Umawiających się Stron o zobowiązaniu się stowarzyszeń wydających i gwarantujących do gwarantowania karnetów przewidzianych w obu Konwencjach.

W przypadku przyjęcia rezolucji, Umawiająca się Strona powiadamia Sekretarza Wykonawczego również o terminie rozpoczęcia i warunkach jej stosowania.

Niepowiadomienie Sekretarza Wykonawczego Europejskiej Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych w terminie jednego roku oznacza, że Umawiająca się Strona nie może przyjąć rezolucji. Jednakże Umawiająca się Strona może przyjąć tę rezolucję w późniejszym terminie.

Sekretarz Wykonawczy przekazuje tę informację administracji celnej Umawiających się Stron Konwencji o pojazdach z 1954 roku. Przekazuje ją również Sekretarzowi Generalnemu Rady Współpracy Celnej, regionalnym organizacjom integracji gospodarczej, które mogą być Umawiającymi się Stronami, oraz Międzynarodowej Organizacji Turystycznej i Międzynarodowej Federacji Samochodowej.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1994.56.24

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Przyjęcie rezolucji Narodów Zjednoczonych sprawie stosowania carnets de passage en douane oraz karnetów CPD dotyczących prywatnych pojazdów drogowych.
Data aktu: 02/07/1993
Data ogłoszenia: 26/02/1994
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 16/12/1993