Rozporządzenie 3383/94 w sprawie niektórych procedur stosowania Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Bułgarii, z drugiej strony

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 3383/94
z dnia 19 grudnia 1994 r.
w sprawie niektórych procedur stosowania Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Bułgarii, z drugiej strony

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 113,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

Układ Europejski ustanawiający stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Bułgarii, z drugiej strony, zwany dalej "Układem", podpisano w Brukseli, dnia 8 marca 1993 r.;

do czasu wejścia w życie Układu Europejskiego, jego postanowieniom w sprawie handlu i kwestii związanych z handlem nadano moc począwszy od dnia 31 grudnia 1993 r., w drodze Umowy przejściowej w sprawie handlu i kwestii związanych z handlem między Europejską Wspólnotą Gospodarczą i Europejską Wspólnotą Węgla i Stali, z jednej strony, a Republiką Bułgarii, z drugiej strony, podpisanej w Brukseli dnia 8 marca 1993 r.(1);

stosownie do wniosków Rady Europejskiej z Kopenhagi z dnia 21 i 22 czerwca 1993 r., dotyczących nowych koncesji handlowych dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej, dnia 20 grudnia 1993 r.(2), Europejska Wspólnota Gospodarcza i Europejska Wspólnota Węgla i Stali, z jednej strony, oraz Republika Bułgarii, z drugiej strony, zawarły Protokół dodatkowy do Umowy przejściowej;

konieczne jest ustanowienie procedur stosowania niektórych postanowień Układu;

w odniesieniu do środków ochrony handlu, jeżeli postanowienia Układu czynią je koniecznymi, należy ustanowić przepisy szczególne dotyczące ogólnych zasad przewidzianych, w szczególności, w rozporządzeniu Rady (WE) nr 518/94 z dnia 7 marca 1994 r., w sprawie wspólnych reguł przywozu, uchylające rozporządzenie (EWG) nr 288/82(3) oraz w rozporządzeniu Rady (WE) nr 521/94 z dnia 7 marca 1994 r., w sprawie ochrony przed przywozem po cenach dumpingowych lub subsydiowanych z państw niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej(4);

podczas sprawdzania, czy należy wprowadzić środek ochronny, należy przestrzegać zobowiązań określonych w Układzie;

stosuje się również procedury dotyczące klauzul ochronnych przewidzianych w Traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską;

dla środków ochronnych dotyczących wyrobów włókienniczych objętych protokołem 1 do Układu, przyjęto przepisy szczególne;

w celu stosowania środków ochronnych w sektorach rolnych należy wprowadzić niektóre procedury szczególne,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

TYTUŁ  I

Produkty rolne

Artykuł  1

Postanowienia w zakresie stosowania art. 21 ust. 2 i 4 Układu, dotyczące produktów rolnych objętych załącznikiem II Traktatu i podlegających, w ramach wspólnej organizacji rynku, systemowi opłat wyrównawczych oraz dotyczących produktów objętych kodami CN 0711 90 50 i 2003 10 10 przyjmuje się zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 23 rozporządzenia (WE) nr 1766/92(5) lub w odpowiednich przepisach innych rozporządzeń ustanawiających wspólną organizację rynków rolnych. Przepisy te mogą przewidywać wprowadzenie systemu certyfikatów importowych w tych sektorach, w których wspólna organizacja rynków rolnych nie przewiduje takich certyfikatów.

TYTUŁ  II

Środki ochronne

Artykuł  2

Zgodnie z procedurami przewidzianymi w art. 113 Traktatu, Rada może zdecydować o odwołaniu się do Rady Stowarzyszenia, ustanowionej Układem, w odniesieniu do środków przewidzianych w art. 29 i art. 118 ust. 2 Układu. W miarę potrzeby, Rada przyjmuje te środki zgodnie z tą samą procedurą.

W tym celu, Komisja, z własnej inicjatywy lub na wniosek Państwa Członkowskiego, może przedstawić konieczne wnioski.

Artykuł  3
1.
W przypadku praktyki, która może uzasadniać stosowanie przez Wspólnotę środków przewidzianych w art. 64 Układu, po zbadaniu sprawy, Komisja, z własnej inicjatywy lub na wniosek Państwa Członkowskiego decyduje, czy taka praktyka jest zgodna z Układem. W miarę potrzeby, proponuje Radzie przyjęcie środków ochronnych, która działa zgodnie z procedurą przyjętą w art. 113 Traktatu, z wyjątkiem przypadków pomocy, do której stosuje się rozporządzenie (WE) nr 521/94, jeżeli środki przyjmuje się zgodnie z procedurami przewidzianymi w tym rozporządzeniu. Środki przyjmuje się jedynie zgodnie z warunkami określonymi w art. 64 ust. 6 Układu.
2.
W przypadku praktyki, która może powodować stosowanie przez Bułgarię, w stosunku do Wspólnoty, środków na podstawie art. 64 Układu, po zbadaniu sprawy, Komisja decyduje, czy ta praktyka jest zgodna z zasadami określonymi w Układzie. W miarę potrzeby, podejmuje właściwe decyzje na podstawie kryteriów, które wynikają ze stosowania art. 85, 86 i 92 Traktatu.
Artykuł  4

W przypadku praktyki, która podlega nakazowi stosowania przez Wspólnotę środków przewidzianych w art. 30 Układu, decyzję o wprowadzeniu środków antydumpingowych podejmuje się zgodnie z przepisami ustanowionymi w rozporządzeniu (WE) nr 521/94 oraz procedurą przewidzianą w art. 34 ust. 2 i ust. 3 lit. b) lub d) Układu.

Artykuł  5
1.
Jeżeli Państwo Członkowskie żąda od Komisji stosowania środków ochronnych przewidzianych w art. 31 lub 32 Układu, na poparcie swojego wniosku, dostarcza Komisji informacje niezbędne do jego uzasadnienia. Jeżeli Komisja podejmuje decyzję o niestosowaniu środków ochronnych, odpowiednio informuje o tym Radę i Państwa Członkowskie w terminie pięciu dni roboczych od dnia otrzymania wniosku od Państwa Członkowskiego.

Każde Państwo Członkowskie może odwołać się od decyzji Komisji do Rady w terminie 10 dni roboczych od dnia powiadomienia.

Jeżeli Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną, wskazuje swój zamiar przyjęcia odmiennej decyzji, Komisja niezwłocznie informuje o tym Bułgarię i powiadamia ją o rozpoczęciu konsultacji w ramach Rady Stowarzyszenia, przewidzianych w art. 34 ust. 2 i 3 Układu.

Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną, może podjąć odmienną decyzję w terminie 20 dni roboczych od zakończenia konsultacji z Bułgarią prowadzonych w ramach Rady Stowarzyszenia.

2.
Komisję wspomaga Komitet ustanowiony na mocy rozporządzenia (WE) nr 3491/93(6), zwany dalej "Komitetem".

Komitet obraduje po zwołaniu przez przewodniczącego. Przewodniczący przekazuje Państwom Członkowskim, w możliwie najkrótszym czasie, każdą istotną informację.

3.
Jeżeli Komisja, na wniosek Państwa Członkowskiego, lub z własnej inicjatywy, podejmuje decyzję o stosowaniu środków ochronnych przewidzianych w art. 31 lub 32 Układu:

– niezwłocznie informuje o tym Państwa Członkowskie w terminie pięciu dni roboczych od dnia otrzymania tego wniosku, czy to działając z własnej inicjatywy, czy odpowiadając na wniosek Państwa Członkowskiego,

– zasięga opinii Komitetu,

– w tym samym czasie informuje Bułgarię i powiadamia Radę Stowarzyszenia o rozpoczęciu konsultacji, określonych w art. 34 ust. 2 i 3 Układu,

– w tym samym czasie przekazuje Radzie Stowarzyszenia wszystkie informacje konieczne dla tych konsultacji.

4.
W każdym wypadku, konsultacje prowadzone w Radzie Stowarzyszenie uważa się za zakończone po upływie 30 dni od otrzymania powiadomienia określonego w ust. 1 akapit czwarty i ust. 3.

Po zakończeniu konsultacji lub po upływie terminu 30 dni oraz, i jeżelinie doszło do zadnego innego ustalenia, Komisja, po konsultacji z Komitetem, może podjąć środki właściwe do wykonania art. 31 i 32 Układu.

5.
Decyzja określona w ust. 4, jest niezwłocznie przekazywana Radzie, Państwom Członkowskim i Bułgarii; należy ją również przekazać Radzie Stowarzyszenia.

Decyzję stosuje się ze skutkiem natychmiastowym.

6.
Każde Państwo Członkowskie może odwołać się od decyzji Komisji, określonej w ust. 4, do Rady w terminie 10 dni roboczych od otrzymania powiadomienia o decyzji.
7.
Jeżeli Komisja nie podjęła decyzji w rozumieniu ust. 4 akapit drugi, w terminie 10 dni roboczych od zakończenia konsultacji z Radą Stowarzyszenia lub, w odpowiednim przypadku, po upływie terminu 30 dni, każde Państwo Członkowskie, które przekazało sprawę Komisji zgodnie z ust. 3, może ją przekazać Radzie.
8.
W przypadkach określonych w ust. 6 i 7 Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną, może przyjąć inną decyzję w terminie dwóch miesięcy.
Artykuł  6
1.
W przypadku pojawienia się wyjątkowych okoliczności, w rozumieniu art. 34 ust. 3 lit. d) Układu, Komisja może podjąć natychmiastowe środki ochronne w przypadkach określonych w art. 31 i 32 Układu.
2.
Jeżeli Komisja otrzymuje wniosek od Państwa Członkowskiego, podejmuje decyzję dotyczącą takiego wniosku w terminie pięciu dni roboczych od otrzymania wniosku.

O swojej decyzji Komisja informuje Radę i Państwa Członkowskie.

3.
Zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 5 ust. 6, każde Państwo Członkowskie może odwołać się od decyzji Komisji do Rady.

Stosuje się procedurę określoną w art. 5 ust. 7 i 8.

Jeżeli Komisja nie podjęła decyzji w terminie wymienionym w ust. 2, każde Państwo Członkowskie, które odwołało się w danej sprawie do Komisji, może odwołać się do Rady zgodnie z procedurami ustanowionymi w akapicie pierwszym i drugim niniejszego ustępu.

Artykuł  7

Procedury ustanowione w art. 5 i 6 nie mają zastosowania do produktów objętych protokołem 1 do Układu.

Artykuł  8

Na zasadzie odstępstwa od art. 5 i 6, jeżeli okoliczności wymagają podjęcia środków dotyczących produktów rolnych na podstawie art. 22 lub 31 Układu lub na podstawie postanowień zawartych w załącznikach obejmujących te produkty, środki te przyjmuje się zgodnie z procedurami przewidzianymi w regułach ustanawiających wspólną organizację rynków rolnych lub w postanowieniach szczególnych przyjętych zgodnie z art. 235 Traktatu i stosowanych do produktów powstałych w wyniku przetwarzania produktów rolnych, o ile spełnione są warunki ustanowione na podstawie art. 22 lub art. 34 ust. 2 i 3 Układu.

Artykuł  9

Zgodnie z wymogami Układu, powiadomienie Rady Stowarzyszenia należy od obowiązków Komisji, działającej w imieniu Wspólnoty.

Artykuł  10

Niniejsze rozporządzenie nie stanowi przeszkody w stosowaniu środków ochronnych przewidzianych w Traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską, w szczególności w art. 109h i 109i, zgodnie z ustanowionymi w nich procedurami.

Artykuł  11

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Stosuje się od wejścia w życie Układu Europejskiego.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 grudnia 1994 r.

W imieniu Rady
K. KINKEL
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 81 z 2.4.1993, str. 2.

(2) Dz.U. L 25 z 29.1.1994, str. 26.

(3) Dz.U. L 67 z 10.3.1994, str. 77.

(4) Dz.U. L 66 z 10.3.1994, str. 7.

(5) Dz.U. L 181 z 1.7.1992, str. 21.

(6) Dz.U. 319 z 21.12.1993, str. 1.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1994.368.5

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 3383/94 w sprawie niektórych procedur stosowania Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Bułgarii, z drugiej strony
Data aktu: 19/12/1994
Data ogłoszenia: 31/12/1994
Data wejścia w życie: 01/01/1995, 01/05/2004, 01/02/1995