Rozporządzenie 3127/94 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2967/85 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania wspólnotowej skali klasyfikacji tusz wieprzowych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 3127/94
z dnia 20 grudnia 1994 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2967/85 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania wspólnotowej skali klasyfikacji tusz wieprzowych

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 3220/84 z dnia 13 listopada 1984 r. ustanawiające wspólnotową skalę klasyfikacji tusz wieprzowych(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 3513/93(2), w szczególności jego art. 5 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

rozporządzenie (EWG) nr 3220/84 wprowadziło częściowy rozbiór tusz wieprzowych jako sposób na uzyskanie całkowitej wagi czerwonych mięśni poprzecznie prążkowanych; konieczne jest ustanowienie w rozporządzeniu Komisji (EWG) nr 2967/85(3) szczegółów dotyczących nowej metody szacowania, w szczególności liczby tusz, które należy poddać rozbiorowi, oraz nowych metod rozbioru; zastosowanie częściowego rozbioru powoduje zmianę specyfikacji maksymalnej tolerancji błędu statystycznego przy dokonywaniu oceny;

właściwe jest usprawnienie procedury zatwierdzania nowych metod klasyfikowania poprzez wprowadzenie dwuetapowego protokołu i wyszczególnienie różnych elementów, które powinny być w nim zawarte;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Wieprzowiny,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (EWG) nr 2967/85 wprowadza się następujące zmiany:

1) Artykuł 3 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 3

1. Metoda szacowania zawartości chudego mięsa w tuszach, zatwierdzona jako metoda klasyfikowania w rozumieniu art. 2 ust. 3 rozporządzenia (EWG) nr 3220/84, jest oparta na reprezentatywnej próbce krajowej lub regionalnej produkcji wieprzowiny, będącej przedmiotem metody szacowania, składającej się z co najmniej 50 tusz, w których zawartość chudego mięsa została określona zgodnie z metodą rozbioru przedstawioną w załączniku I, połączoną z ustalaną w danym państwie szybką metodą oceny tusz, wykorzystującą podwójną regresję lub inną statystycznie udowodnioną procedurę; dokładność uzyskanych wyników musi odpowiadać co najmniej dokładności uzyskiwanej przy użyciu technik standardowej regresji w odniesieniu do 120 tusz przy zastosowaniu metody przedstawionej w załączniku I.

2. Ponadto zatwierdzenie metod klasyfikowania jest uwarunkowane standardowym odchyleniem błędu, mierzonego w pobliżu zera, o wartości poniżej 2,5.

3. Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję w drodze protokołu o metodach klasyfikowania, których stosowanie chcą zatwierdzić na swoim terytorium, opisując próbny rozbiór i podając podstawy, na których wspomniane metody są oparte, oraz równania używane do szacowania procentowej zawartości chudego mięsa. Protokół powinien składać się z dwóch części oraz zawierać elementy przewidziane w załączniku II. Część pierwsza protokołu jest przedstawiana Komisji przed rozpoczęciem próbnego rozbioru.

Stosowanie metod klasyfikowania na terytorium Państwa Członkowskiego jest zatwierdzane zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 24 rozporządzenia (EWG) nr 2759/75 na podstawie protokołu.

4. Stosowanie metod klasyfikowania musi we wszystkich szczegółach odpowiadać opisowi podanemu w zatwierdzającej je decyzji Wspólnoty.";

2) Załącznik do niniejszego rozporządzenia dołącza się jako załączniki I i II do rozporządzenia (EWG) nr 2967/85.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1995 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 grudnia 1994 r.

W imieniu Komisji
René STEICHEN
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 301 z 20.11.1984, str. 1.

(2) Dz.U. L 320 z 22.12.1993, str. 5.

(3) Dz.U. L 285 z 25.10.1985, str. 39.

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK I

1. Szacowanie procentowej zawartości chudego mięsa oparte jest na rozbiorze czterech głównych części. Rozbiór jest przeprowadzony zgodnie z metodą odniesienia.

2. Procent odniesienia chudego mięsa oblicza się w następujący sposób:

Waga chudego mięsa we wspomnianych czterech częściach jest obliczana poprzez odjęcie całkowitej wagi niechudych elementów tych czterech części od całkowitej wagi części przed rozbiorem.

ZAŁĄCZNIK II

1. Część pierwsza protokołu powinna przedstawiać szczegółowy opis próbnego rozbioru oraz zawierać w szczególności:

- okres próbny i harmonogram całkowitej procedury zatwierdzenia,

- liczbę i umiejscowienie rzeźni,

- opis pogłowia trzody chlewnej będącej przedmiotem metody szacowania,

- przedstawienie metod statystycznych używanych w odniesieniu do wybranych metod pobierania próbek,

- opis szybkiej metody krajowej,

- dokładny opis tusz, które będą wykorzystane.

2. Część druga protokołu powinna przedstawiać szczegółowy opis wyników próbnego rozbioru oraz zawierać w szczególności:

- przedstawienie metod statystycznych używanych w odniesieniu do wybranych metod pobierania próbek,

- równanie, które będzie zastosowane lub zmienione,

- liczbowy i graficzny opis wyników,

- opis nowej aparatury,

- limity wagowe świń, dla których nowa metoda może być stosowana, i inne ograniczenia w odniesieniu do praktycznego użycia danej metody."

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1994.330.43

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 3127/94 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2967/85 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania wspólnotowej skali klasyfikacji tusz wieprzowych
Data aktu: 20/12/1994
Data ogłoszenia: 21/12/1994
Data wejścia w życie: 01/01/1995, 01/05/2004