Decyzja 94/723/WE zmieniająca rozdział 3 załącznika I do dyrektywy Rady 92/118/EWG ustanawiającej warunki zdrowotne zwierząt i zdrowia publicznego regulujące handel i przywóz do Wspólnoty produktów nieobjętych wyżej wymienionymi warunkami ustanowionymi w szczególnych zasadach wspólnotowych określonych w pkt I załącznika A do dyrektywy 89/662/EWG oraz w zakresie czynników chorobotwórczych do dyrektywy 90/425/EWG

DECYZJA KOMISJI
z dnia 26 października 1994 r.
zmieniająca rozdział 3 załącznika I do dyrektywy Rady 92/118/EWG ustanawiającej warunki zdrowotne zwierząt i zdrowia publicznego regulujące handel i przywóz do Wspólnoty produktów nieobjętych wyżej wymienionymi warunkami ustanowionymi w szczególnych zasadach wspólnotowych określonych w pkt I załącznika A do dyrektywy 89/662/EWG oraz w zakresie czynników chorobotwórczych do dyrektywy 90/425/EWG
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(94/723/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 9 listopada 1994 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 92/118/EWG z dnia 17 grudnia 1992 r. ustanawiająca warunki zdrowotne zwierząt i zdrowia publicznego regulujące handel i przywóz do Wspólnoty produktów nieobjętych wyżej wymienionymi warunkami ustanowionymi w szczególnych zasadach wspólnotowych określonych w pkt I załącznika A do dyrektywy 89/662/EWG oraz w zakresie czynników chorobotwórczych do dyrektywy 90/425/EWG(1), zmienionej decyzją Komisji 94/466/WE(2), w szczególności jej art. 15 akapit drugi,

a także mając na uwadze, co następuje:

w świetle doświadczeń zdobytych podczas stosowania ustanowionych przepisów, powinny zostać zmienione przepisy regulujące przywóz oraz handel surowymi i wyprawionymi skórami zwierząt kopytnych, nieobjętych dyrektywą 64/433/EWG lub 72/462/EWG; rozdział 3 załącznika I do tej dyrektywy powinien zostać odpowiednio przeredagowany;

środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu Weterynaryjnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Rozdział 3 załącznika I do dyrektywy 92/118/EWG zastępuje się Załącznikiem do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 1994 r.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 26 października 1994 r.

W imieniu Komisji
René STEICHEN
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 62 z 15.3.1993, str. 49.

(2) Dz.U. L 190 z 26.7.1994, str. 26.

ZAŁĄCZNIK 

"ROZDZIAŁ 3

Surowe i wyprawione skóry zwierząt kopytnych(*)nieobjętych dyrektywą 64/433/EWG lub 72/462/EWG, które nie zostały poddane niektórym procesom garbowania

I. A. Przepisów tego rozdziału nie stosuje się do:

- wyprawionych i surowych skór zwierząt kopytnych objętych dyrektywą 64/433/EWG lub 72/462/EWG,

- wyprawionych i surowych skór zwierząt kopytnych, które zostały poddane kompletnemu procesowi garbowania,

- skór garbowanych chromowo w stanie mokrym (wet blue),

- »skór piklowanych«,

- »skór wapnowanych« (wapnowanych lub trzymanych w solance w pH 12-13, przez minimum osiem godzin).

B. W zakresie określonym w pkt A, przepisy niniejszego rozdziału dotyczą świeżych, chłodzonych i poddanych obróbce skór surowych i wyprawionych. Do celów niniejszej decyzji, »poddane obróbce skóry surowe i wyprawione« oznaczają skóry, które były:

suszone, lub

- solone lub suszone w solance przez minimum 14 dni przed wysyłką, lub

- solone przez siedem dni w soli morskiej z dodatkiem do 2 % węglanu sodu, lub

- suszone przez 42 dni w temperaturze minimalnej 20°C, lub

- konserwowane w zastosowaniu procesu innego niż garbowanie, który ma być ustalony zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 18.

II. Handel wewnątrzwspólnotowy

A. Handel świeżymi lub chłodzonymi skórami podlega tym samym warunkom zdrowotnym zwierząt, co warunki mające zastosowanie do świeżego mięsa, w zastosowaniu dyrektywy 72/461/EWG.

B. Handel poddanymi obróbce skórami surowymi i wyprawionymi jest dozwolony pod warunkiem, że każda przesyłka będzie zaopatrzona w dokument handlowy, tak jak jest to przewidziane w art. 4 ust. 2 lit. a) tiret ostatnie, zaświadczający, iż:

- skóry zostały poddane obróbce zgodnie z pkt I. B, oraz

- przesyłka nie miała kontaktu z żadnym innym produktem pochodzenia zwierzęcego lub żywym zwierzęciem mogącym stanowić ryzyko szerzenia się poważnej choroby przenoszalnej.

III. Przywożone towary

A. Świeże lub chłodzone skóry surowe i wyprawione mogą być przywożone z państw trzecich, lub części państwa trzeciego, z którego zgodnie z prawodawstwem wspólnotowym zezwolono na przywóz wszystkich kategorii świeżego mięsa gatunków, których to dotyczy.

B. Przywóz świeżych lub chłodzonych skór surowych i wyprawionych musi spełniać warunki zdrowotne zwierząt, które mają być ustalone zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 18 i musi mu towarzyszyć świadectwo zdrowia przewidziane w art. 10 ust. 2 lit. c).

C. Zezwala się na przywóz poddanych obróbce skór surowych i wyprawionych z państw trzecich wyszczególnionych w części 1 Załącznika do decyzji 79/542/EWG(**) pod warunkiem, iż każda przesyłka będzie zaopatrzona w świadectwo, którego wzór ma być określony przez Komisję zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 18, zapewniające, że:

a) zostały one poddane obróbce zgodnie z pkt I. B w przypadku, jeżeli skóry surowe i wyprawione zostały uzyskane od zwierząt pochodzących z regionu państwa trzeciego lub państwa trzeciego, które, zgodnie z regulacjami Wspólnoty, nie podlega ograniczeniom ze względu na wystąpienie ogniska poważnej choroby zakaźnej, na którą zwierzęta, których to dotyczy, są podatne

lub

zostały poddane obróbce tak jak to ustanawia pkt I. B tiret trzecie i czwarte, jeżeli skóry surowe i wyprawione pochodzą z innych regionów państwa trzeciego lub innych państw trzecich;

i

b) przesyłka nie wchodziła w kontakt z żadnym innym produktem zwierzęcym lub zwierzęciem stanowiącym ryzyko rozprzestrzenienia się poważnej choroby przenoszalnej.

D. Jednakże w przypadku przywozu z państwa trzeciego surowych i wyprawionych skór przeżuwaczy, poddanych obróbce zgodnie z pkt I. B., które były przechowywane oddzielnie przez 21 dni lub były nieprzerwanie przewożone przez okres 21 dni, świadectwo zdrowia przewidziane w pkt C zastępuje się oświadczeniem, że wymogi te są spełnione, przy czym wzór oświadczenia ma być określony przez Komisję zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 18.

______

(*) »Skóry surowe i wyprawione zwierząt kopytnych« oznaczają powłokę zwierząt kopytnych.

(**) Dz.U. L 146 z 14.6.1979, str. 15. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją Komisji 94/59/WE (Dz.U. L 27 z 1.2.1994, str. 53)."

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1994.288.48

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 94/723/WE zmieniająca rozdział 3 załącznika I do dyrektywy Rady 92/118/EWG ustanawiającej warunki zdrowotne zwierząt i zdrowia publicznego regulujące handel i przywóz do Wspólnoty produktów nieobjętych wyżej wymienionymi warunkami ustanowionymi w szczególnych zasadach wspólnotowych określonych w pkt I załącznika A do dyrektywy 89/662/EWG oraz w zakresie czynników chorobotwórczych do dyrektywy 90/425/EWG
Data aktu: 26/10/1994
Data ogłoszenia: 09/11/1994
Data wejścia w życie: 27/10/1994, 01/05/2004, 01/12/1994