Decyzja 94/697/WPZiB dotycząca wspólnego stanowiska przyjętego przez Radę na podstawie art. J.2 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie celów i priorytetów Unii Europejskiej w stosunku do Ruandy

DECYZJA RADY
z dnia 24 października 1994 r.
dotycząca wspólnego stanowiska przyjętego przez Radę na podstawie art. J.2 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie celów i priorytetów Unii Europejskiej w stosunku do Ruandy

(94/697/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 29 października 1994 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. J.2,

uwzględniając środki i programy już przyjęte przez Wspólnotę, mające przyczynić się do osiągnięcia celów i priorytetów Unii w stosunku do Ruandy w ramach konwencji AKP/EWG, a także uwzględniając zamiar kontynuowania tych działań przez Komisję oraz podjęcie kolejnych właściwych kroków w odniesieniu do czwartej konwencji AKP/EWG,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Oświadczenia wymienione w Załączniku do niniejszej decyzji przyjmuje się jako integralną część wspólnego stanowiska.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Brukseli, dnia 24 października 1994 r.

W imieniu Rady
Th. WAIGEL
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

CELE I PRIORYTETY UNII EUROPEJSKIEJ W STOSUNKU DO RUANDY

Sprawa powrotu uchodźców ma znaczenie priorytetowe. Pojednanie, poszerzenie podstawy nowego rządu oraz stworzenie niezbędnych warunków dla powrotu są konieczne. Rada w swej opinii oświadcza, że wszelka pomoc powinna być wydatkowana stopniowo, w zależności od zaobserwowanego rozwoju sytuacji na tych obszarach. Współpraca międzynarodowa ma w tym procesie do odegrania ważną rolę.

Celami i priorytetami Unii Europejskiej są:

- kontynuacja udzielania pomocy humanitarnej dla uchodźców,

- przyjmowanie krótkoterminowych środków uzdrawiających w sposób skoordynowany dla Ruandy, w szczególności w sprawach najbardziej pilnych, takich jak woda, elektryczność, ale także edukacja, zdrowie i polityka mieszkaniowa, w celu stworzenia możliwości powrotu uchodźców oraz ich pomyślnej powtórnej integracji,

- stopniowe wznowienie współpracy z Ruandą na rzecz rozwoju, na określonych warunkach,

- wprowadzenie spójnych środków w celu naprawy szkód gospodarczych, ekologicznych i społecznych w państwach sąsiadujących z Ruandą, które zostały szczególnie dotknięte kryzysem wywołanym uchodźstwem.

Dla wszelkich środków i programów niezbędna jest ścisła współpraca między Komisją a Państwami Członkowskimi.

Unia Europejska uznaje za ważne zwiększenie w Ruandzie, tak szybko, jak to możliwe, liczby obserwatorów nadzorujących przestrzeganie praw człowieka oraz podkreśla znaczenie sił szybkiego reagowania Unamir dla zapewnienia ochrony przed aktami zemsty oraz dla powstrzymania prześladowań.

Unia Europejska podkreśla znaczenie pociągania do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka, w tym ludobójstwo. W tym względzie Unia Europejska uważa ustanowienie międzynarodowego trybunału za niezbędny element powstrzymania bezkarności oraz zapobiegania przyszłym naruszeniom praw człowieka.

Unia Europejska podkreśla, że w dłuższej perspektywie takie konflikty powinny być rozwiązywane przez samą Afrykę, i zaleca wzmocnienie zdolności Organizacji Jedności Afrykańskiej w zakresie zapobiegania i rozwiązywania konfliktów regionalnych.

Unia Europejska wyraża również swą troskę o niestabilną sytuację polityczną w Burundi, gdzie akty przemocy są coraz częstsze.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1994.283.1

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 94/697/WPZiB dotycząca wspólnego stanowiska przyjętego przez Radę na podstawie art. J.2 Traktatu o Unii Europejskiej w sprawie celów i priorytetów Unii Europejskiej w stosunku do Ruandy
Data aktu: 24/10/1994
Data ogłoszenia: 29/10/1994
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 24/10/1994