Decyzja 94/458/WE w sprawie administracyjnego zarządzania współpracą w naukowym badaniu zagadnień dotyczących żywności

DECYZJA KOMISJI
z dnia 29 czerwca 1994 r.
w sprawie administracyjnego zarządzania współpracą w naukowym badaniu zagadnień dotyczących żywności

(94/458/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 15 lutego 1994 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 93/5/EWG z dnia 25 lutego 1993 r. w sprawie pomocy Komisji i współpracy Państw Członkowskich w naukowym badaniu zagadnień dotyczących żywności(1) w szczególności jej art. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

artykuł 3 ust. 2 tiret pierwsze dyrektywy Rady 93/5/EWG wprowadzającej zasady administracyjnego zarządzania współpracą;

powyższe zasady są stworzone aby służyć różnym celom;

muszą zostać ustanowione bardziej szczegółowe zasady zarządzania procedurami dla różnych etapów współpracy;

muszą być ustanowione szczegółowe regulacje dotyczące współpracy między organami a władzami wyznaczonymi przez Państwa Członkowskie;

niezbędne jest zapewnienie najwyższej przejrzystości w rekomendacjach wydawanych przez Naukowy Komitet ds. Żywności;

środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Żywności,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Decyzja ustanawia zasady administracyjnego zarządzania współpracą między Państwami Członkowskimi a Komisją w naukowym badaniu zagadnień dotyczących żywności zgodnie z dyrektywą 93/5/EWG.

Artykuł  2
1.
W porozumieniu z władzami lub organami upoważnionymi przez Państwo Członkowskie zgodnie z art. 2 akapit pierwszy dyrektywy 93/5/EWG, Komisja przygotuje, co najmniej co sześć miesięcy projekt decyzji ustanawiającej i uaktualniającej spis zadań i powiązanych priorytetów w rozumieniu art. 3 ust. 2 tiret drugie dyrektywy Rady 93/5/EWG.
2.
Projekt powinien rozróżniać sprawy podlegające pod zakres art. 1 ust. 2 lit. a), dyrektywy 93/5/EWG od spraw podlegających pod zakresowi art. 1 ust. 2 lit. b).
Artykuł  3
1.
Podczas wyznaczania władzy lub organu na mocy art. 2 dyrektywy Rady 93/5/EWG, każde Państwo Członkowskie dostarczy nazwę poszczególnej władzy lub organu, wraz z nazwą i adresem punktu kontaktowego dla Komisji i innych Państw Członkowskich.
2.
Państwo Członkowskie notyfikuje niezwłocznie Komisji o jakichkolwiek zmianach w informacji określonej w ust. 1.
Artykuł  4

Gdy wyznaczona władza lub organ proponuje swój udział w przeprowadzaniu poszczególnych zadań, powinien on dostarczyć wykaz instytucji, które mogą wziąć udział w tej współpracy wraz z:

– ich nazwami i adresami, jak również nazwiskiem osoby odpowiedzialnej za przeprowadzenie zadania,

– informacją na temat ich pochodzenia i ekspertyzę z danego zakresu.

Artykuł  5
1.
Komisja zapewni, że opinie Naukowego Komitetu ds. Żywności, wraz ze skrótem uzasadnień tych opinii, są dostępne, tak szybko jak możliwe dla wszystkich zainteresowanych stron, włączając w to wyznaczone władze oraz organy.
2.
Gdy osoba fizyczna lub prawna, instytucja uczestnicząca, wyznaczona władza lub organ lub Komisja żąda by informacje lub dokumenty zostały wymienione w ramach współpracy naukowej, która jest poufna, Komisja zapewni, że dane informacje lub dokumenty są czytelnie oznakowane.

Poufność takich informacji lub dokumentów będzie szanowana przez osoby otrzymujące je.

Na wniosek wyznaczonej władzy lub organu, Komisja zrewiduje poufny status informacji lub dokumentów, w porozumieniu ze stronami, które je ustanowiły.

Artykuł  6

Decyzja o spisie zadań i ich powiązanych priorytetów zgodnie z art. 3 ust. 2 tiret trzecie dyrektywy 93/5/EWG będzie zawierać uściślone szczegóły dotyczące następujących aspektów w szczególności:

– tematu pracy jak ma być przeprowadzona,

– charakteru i zakresu pracy,

– limitu czasu do zakończenia pracy.

Artykuł  7
1.
We współpracy z władzami lub organami wyznaczonymi przez Państwo Członkowskie, zgodnie z art. 2 akapit pierwszy dyrektywy 93/5/EWG, Komisja przygotuje przynajmniej na sześć miesięcy projekt decyzji podziału zadań między wyznaczone władze lub organy.

W następstwie przyjęcia decyzji, każda wyznaczona władza lub organ powiadamia Komisję o nazwie instytucji, które będą przeprowadzały szczególne zadania. Informują one Komisję o wszelkich zmianach.

2.
W celu zezwolenia na bezpośrednie kontakty Komisji i instytucji w sprawach technicznych mogą zostać ustanowione właściwe porozumienia, zgodnie z warunkami określonymi przez wyznaczone władze lub organy.
3.
Gdy poszczególne zadania są przydzielone wyznaczonym władzom lub organom dwóch lub więcej Państw Członkowskich, mogą być ustanowione właściwe porozumienia w celu zezwolenia na bezpośrednie kontakty w sprawach technicznych między instytucjami, które wnioskowały o prowadzenie tych zadań, zgodnie z warunkami określonymi przez wyznaczone władze lub organy.
Artykuł  8
1.
Przynajmniej, co sześć miesięcy, każda wyznaczona władza lub organ przesyła Komisji sprawozdanie o postępach w wypełnianiu zadań, jakie zostały nań nałożone. Komisja przekazuje sprawozdanie innym wyznaczonym władzom lub organom.
2.
Zadania są okresowo przeglądane przez Komisję, w porozumieniu z wyznaczonymi władzami lub organami.
Artykuł  9
1.
Komisja działa w bliskiej współpracy z wyznaczonymi władzami lub organami nad wszystkimi aspektami wprowadzania dyrektywy 93/5/EWG w życie.
2.
Komisja ułatwia komunikację i wymianę informacji między Komitetem Naukowym ds. Żywności a wyznaczonymi władzami lub organami, w sprawach wynikających z zakresu dyrektywy 93/5/EWG.
3.
Komisja może także przeprowadzić inne dodatkowe konsultacje, jeżeli uzna je za niezbędne, i niezwłocznie informuje o tym wyznaczone władze lub organy.
Artykuł  10

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 29 czerwca 1994 r.

W imieniu Komisji
Martin BANGEMANN
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 52 z 4.3.1993, str. 18.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1994.189.84

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 94/458/WE w sprawie administracyjnego zarządzania współpracą w naukowym badaniu zagadnień dotyczących żywności
Data aktu: 29/06/1994
Data ogłoszenia: 23/07/1994
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 07/07/1994