Rozporządzenie 1275/94 w sprawie zmian do ustaleń zawartych w rozdziałach Aktu Przystąpienia Hiszpanii i Portugalii dotyczących rybołówstwa

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) nr 1275/94
z dnia 30 maja 1994 r.
w sprawie zmian do ustaleń zawartych w rozdziałach Aktu Przystąpienia Hiszpanii i Portugalii dotyczących rybołówstwa

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 43,

uwzględniając art. 162 i art. 350 Aktu Przystąpienia Hiszpanii i Portugalii,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(2),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(3),

a także mając na uwadze, co następuje:

art. 162 i art. 350 Aktu Przystąpienia przewidują, że na podstawie sprawozdania przedstawionego Radzie przez Komisję, dotyczącego sytuacji i perspektyw w rybołówstwie we Wspólnocie, wszelkie zmiany dotyczące sektora połowowego, których wprowadzenie okaże się niezbędne i które mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 1996 r., muszą zostać przyjęte przed 31 grudnia 1993 r.;

należy określić zasady, na których mają się opierać te zmiany na poziomie Wspólnoty, tak aby Państwa Członkowskie mogły zapewnić ich wprowadzenie w życie;

nowe ustalenia muszą umożliwić pełną integrację Hiszpanii i Portugalii z ogólnym kształtem wspólnej polityki rybołówstwa oraz muszą być w pełni zgodne z acquis communautaire, w szczególności w odniesieniu do zasady względnej równowagi oraz wyjątków od zasady wolnego dostępu do wód, tak jak to ujęto w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 3760/92 z dnia 20 grudnia 1992 r. ustanawiającego wspólnotowy system rybołówstwa i akwakultury(4);

w celu uniknięcia ryzyka wystąpienia zakłóceń w obecnej równowadze w strefach i zasobach, których to dotyczy, oraz w celu zabezpieczenia prawnego, istotne jest, aby wolny dostęp dla wszystkich statków rybackich Wspólnoty do akwenów znajdujących się pod zwierzchnictwem albo prawodawstwem Państwa Członkowskiego szedł w parze z równoczesnym wejściem w życie środków Wspólnoty określających warunki, w jakich jest przyznawany taki dostęp do stref i zasobów; wynika z tego, iż ustalenia art. 2 i 3 tego rozporządzenia muszą wejść w życie jednocześnie; wolnemu dostępowi do akwenów musi towarzyszyć nadzór nad rozmieszczeniem możliwości połowowych po to, aby zapewnić, by omawiane środki były właściwe dla dostępnych zasobów;

zmiany te nie mogą pociągać za sobą wzrostu całkowitych poziomów istniejących działań połowowych w ramach oddziałów ICES i CECAF ani niekorzystnie wpływać na zasoby podlegające kwotowym ograniczeniom połowowym;

konieczne jest zachowanie równowagi zasobów w bardzo wrażliwych strefach, takich jak strefa usytuowana na południe od szerokości geograficznej północnej 56°30’N, oddział ICES X na północ od równoleżnika 31°N i na północ od tego równoleżnika w kierunku wschodnim, na wschód od południka 17°30’W; wrażliwość tych stref będzie wymagać dokładnego monitorowania rozwoju rozdzielonej działalności połowowej oraz stanu zasobów po to, by można było przedsięwziąć niezbędne środki, jeśli to będzie konieczne, aby zachować równowagę;

w zmianach trzeba wziąć pod uwagę, na podstawie poszczególnych przypadków, warunki geograficzne, geomorfologiczne i biologiczne każdego regionu morskiego Wspólnoty w celu przyczynienia się do wprowadzenia odpowiedzialnego rybołówstwa oraz zachowania indywidualnych wymogów regionów, w których rozwój społeczno-gospodarczy miejscowej ludności jest szczególnie uzależniony od rybołówstwa i związanych z nim gałęzi przemysłu;

równowaga stosunków kontraktowych dotyczących rybołówstwa z pewnymi państwami trzecimi powinna zostać zachowana;

konieczne jest wprowadzenie efektywnej kontroli, która gwarantowałaby pełną zgodność ze środkami Wspólnoty w tym temacie,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Ustalenia dotyczące dostępu do akwenów i zasobów, ujęte w art. 156-166 oraz art. 347-353 Aktu Przystąpienia Hiszpanii i Portugalii zostają dostosowane i włączone do środków Wspólnoty, przewidzianych w art. 3 i 4 tego rozporządzenia i które mają zastosowanie dla wszystkich jednostek Wspólnoty, zgodnie z kolejnymi artykułami.

Artykuł  2
1.
Ustalenia dotyczące systemu list podstawowych oraz okresowych i dostęp do stref określonych w Akcie Przystąpienia lub w ramach Aktu wprowadzane, zostają uchylone. Bez uszczerbku dla art. 6 i art. 7 rozporządzenia (EWG) nr 3760/92, wszystkie statki rybackie Wspólnoty mają wolny dostęp do akwenów podlegających zwierzchnictwu albo prawodawstwu Państw Członkowskich.
2.
Ustalenia ust. 1 zaczynają obowiązywać, dla stref i zasobów, o których mowa w art. 3, w dniu wejścia w życie środków Wspólnoty, przyjętych przez Radę zgodnie z art. 3. W odniesieniu do stref i zasobów, o których mowa w art. 4, wchodzą one w życie tylko wtedy, gdy zostaną przyjęte środki zgodnie z art. 4.
3.
Komisja jak najszybciej przedstawia wnioski w sprawie środków, o których mowa w art. 3, nie później niż do 1 czerwca 1994 r., a Rada podejmuje działania przed 1 stycznia 1995 r.
Artykuł  3
1.
Rada, zgodnie z art. 4 i art. 8 rozporządzenia (EWG) nr 3760/92, przyjmuje środki wspólnotowe, ustalające warunki dostępu do stref i zasobów, podlegających szczególnym przepisom, stosownie do art. 156-166 i art. 347-353 Aktu Przystąpienia. Środki takie obejmują ograniczenia w eksploatacji.
2.
Zgodnie z ogólnymi zasadami wspólnej polityki rybołówstwa, w szczególności z zasadą względnej równowagi, środki, o których mowa w ust. 1, muszą uwzględniać każdy indywidualny przypadek rozwoju możliwości połowowych.
3.
Środki, o których mowa w ust. 1, muszą być zgodne z zasadą niezwiększania działalności połowowej ponad poziom określony w art. 158, 160, 164, 165, 349, 351 i 352 Aktu Przystąpienia. Muszą także przewidywać zmniejszenie działalności połowowej, jeżeli rozwój zasobów wymaga wprowadzenia ogólnego ograniczenia możliwości połowowych.
Artykuł  4

W odniesieniu do stref i zasobów Wspólnoty innych niż te, o których mowa w art. 3, z wyłączeniem tych, które podlegają w dniu 31 grudnia 1993 r. kwotowym ograniczeniom połowowym, Rada, zgodnie z ogólnymi zasadami wspólnej polityki rybołówstwa, przyjmuje zgodnie z art. 4 i art. 8 rozporządzenia (EWG) nr 3760/92 środki wspólnoty ustanawiające warunki dostępu, włączając w to ograniczenia w eksploatacji, biorąc pod uwagę działalność połowową w ostatnim okresie, który byłby okresem reprezentatywnym.

Artykuł  5

Rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie obowiązuje w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 30 maja 1994 r.

W imieniu Rady
G. MORAITIS
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 321 z 27. 11. 1993, str. 14;oraz Dz.U. C 92 z 29. 3. 1994, str. 1.

(2) Dz.U. C 20 z 24.1.1994.

(3) Dz.U. C 34 z 2.2.1994, str. 72.

(4) Dz.U. L 389 z 31.12.1992, str. 1.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1994.140.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1275/94 w sprawie zmian do ustaleń zawartych w rozdziałach Aktu Przystąpienia Hiszpanii i Portugalii dotyczących rybołówstwa
Data aktu: 30/05/1994
Data ogłoszenia: 03/06/1994
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 06/06/1994