Decyzja 93/619/WE odnosząca się do ustanowienia Komitetu Naukowego, Technicznego oraz Gospodarczego ds. Rybołówstwa

DECYZJA KOMISJI
z dnia 19 listopada 1993 r.
odnosząca się do ustanowienia Komitetu Naukowego, Technicznego oraz Gospodarczego ds. Rybołówstwa

(93/619/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 02 grudnia 1993 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

wdrożenie wspólnotowego systemu rybołówstwa i akwakultury wymaga wsparcia ze strony wysoko wykwalifikowanego personelu naukowego, w szczególności w zakresie stosowania biologii morskiej oraz rybołówstwa, technologii połowów, ekonomiki rybołówstwa oraz podobnych dyscyplin, w związku z wymaganiami badań w zakresie połowów i akwakultury;

należy uzyskać takie wsparcie od stałego komitetu powołanego w ramach Komisji;

uprawnienia obecnego Komitetu Naukowo-Technicznego ds. Rybołówstwa, ustanowionego decyzją Komisji 79/572/EWG (1), zmienioną Aktem Przystąpienia Hiszpanii i Portugalii, powinny zostać odpowiednio zmienione i, w trosce o przejrzystość, powinna zostać zmieniona również wspomniana decyzja,

NINIEJSZYM STANOWI:

Artykuł  1

Komisja ustanawia niniejszym Naukowy, Techniczny i Ekonomiczny Komitet ds. Rybołówstwa, zwany dalej "Komitetem".

Artykuł  2
1.
Komisja może konsultować się z Komitetem w sprawie wszystkich problemów związanych z uregulowaniami dotyczącymi dostępu do stref oraz zasobów rybołówstwa Wspólnoty, a także prowadzenia czynności eksploatacyjnych.
2.
Komitet sporządza roczne sprawozdanie na temat sytuacji zasobów połowowych oraz na temat rozwoju rybołówstwa, z odniesieniem do czynników biologicznych, technicznych oraz ekonomicznych. Komitet składa również sprawozdanie na temat wpływu sytuacji zasobów połowowych na gospodarkę.
3.
Komitet sporządza coroczne sprawozdanie na temat pracy oraz wymogów dotyczących koordynacji badań naukowych, technicznych oraz ekonomicznych dla sektora rybołówstwa i akwakultury.
4.
Komitet może zwrócić uwagę Komisji na każdy z problemów określonych w ust. 1, 2 oraz 3.
Artykuł  3

Komitet składa się z nie więcej niż 28 członków.

Artykuł  4

Komisja nominuje członków Komitetu spośród wysoko wykwalifikowanych naukowców, kompetentnych w dziedzinach określonych w art. 2.

Artykuł  5

Komitet dokonuje wyboru przewodniczącego oraz dwóch wiceprzewodniczących z grona swoich członków. Ich wybór dokonywany jest poprzez zwykłą większość głosujących członków.

Artykuł  6
1.
Kadencja członka, przewodniczącego oraz wiceprzewodniczącego wynosi dwa lata i jest odnawialna. Jednakże nie dopuszcza się, aby ponowny wybór przewodniczącego oraz wiceprzewodniczących następował bezpośrednio po pełnieniu przez nich swoich funkcji w ciągu dwóch następujących po sobie dwuletnich okresów. Pełnienie obowiązków nie podlega wynagrodzeniu.

Po wygaśnięciu dwuletniego okresu członkowie, przewodniczący oraz wiceprzewodniczący pełnią swoją funkcję do czasu zastąpienia ich przez inne osoby bądź odnowienia ich kadencji.

2.
W przypadku gdy członek, przewodniczący lub wiceprzewodniczący nie może kontynuować swojej kadencji, bądź w razie dobrowolnego zrzeczenia się, zostaje on zastąpiony na pozostałą część kadencji, na podstawie art. 4 lub 5, zależnie od okoliczności.
Artykuł  7
1.
Dopuszcza się, aby Komitet, działając we współpracy z urzędnikami Komisji, tworzył wewnętrzne grupy robocze.
2.
Zadaniem grup roboczych będzie składanie sprawozdań Komitetowi w sprawach przez niego wyznaczonych.
Artykuł  8
1.
Komitet oraz grupy robocze zbierają się na żądanie przedstawiciela Komisji.
2.
Przedstawiciel Komisji, jak również pozostali pracownicy oraz pełnomocnicy Komisji, biorą udział w spotkaniach Komitetu oraz grup roboczych.
3.
Komisja może wezwać do uczestnictwa w spotkaniach osoby posiadające szczególną wiedzę fachową w zakresie przedmiotu stanowiącego przedmiot badań.
4.
Komisja zapewni obsługę sekretariatu dla Komitetu oraz grup roboczych.
Artykuł  9
1.
Podczas obrad Komitet zajmuje się formułowaniem opinii na żądanie Komisji. Formułowanie opinii nie odbywa się w trybie głosowania.

Dopuszcza się, aby przy żądaniu opinii przedstawiciel Komisji ustalił termin wydania opinii.

2.
W przypadku jednomyślnego uzgodnienia żądanej opinii przez członków Komitetu Komitet opracowuje wspólne wnioski. W razie braku jednomyślności różne stanowiska prezentowane w toku obrad zostają włączone do sprawozdania sporządzonego na odpowiedzialność przedstawiciela Komisji.
Artykuł  10

Stosownie do przepisów art. 214 Traktatu nie dopuszcza się, aby członkowie Komitetu ujawniali informacje, które uzyskali w wyniku prac Komitetu, w każdym przypadku gdy przedstawiciel Komisji powiadamia, iż żądana opinia dotyczy spraw poufnych.

W razie zaistnienia takich okoliczności na spotkaniach obecni są jedynie członkowie Komitetu, przedstawiciel Komisji oraz inni pracownicy i pełnomocnicy Komisji.

Artykuł  11
1.
Niniejszym decyzja 79/572/EWG traci moc.
2.
Członkowie Naukowo-Technicznego Komitetu ds. Rybołówstwa, na mocy decyzji uchylonej w ust. 1, pozostają członkami Komitetu do czasu zakończenia ich kadencji.
3.
Przepisy art. 6 stosują się, mutatis mutandis, w czasie zakończenia kadencji członków, określonych w ust. 2.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 listopada 1993 r.

W imieniu Komisji
Yannis PALEOKRASSAS
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 156 z 23.6.1979, str. 29.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024