Decyzja 93/583/EWG ustanawiająca wykaz produktów przewidzianych w art. 8 rozporządzenia Rady (EWG) nr 339/93

DECYZJA KOMISJI
z dnia 28 lipca 1993 r.
ustanawiająca wykaz produktów przewidzianych w art. 8 rozporządzenia Rady (EWG) nr 339/93

(93/583/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 12 listopada 1993 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 339/93 z dnia 8 lutego 1993 r. w sprawie kontroli zgodności z przepisami w sprawie bezpieczeństwa produktów przywożonych z państw trzecich(1),

a także mając na uwadze, co następuje:

rozporządzenie (EWG) nr 339/93 stanowi, że Komisja sporządzi wykaz produktów opisanych bardziej szczegółowo w art. 2 tiret drugie, zgodnie z procedurą określoną w art. 9;

wykaz należy sporządzać i uaktualniać na podstawie doświadczeń i/lub zasad odnoszących się do bezpieczeństwa produktów i w zakresie zasad wspólnotowych;

z prac przygotowawczych odnoszących się do tego rozporządzenia oraz z przedsięwzięć mających na celu zniesienie kontroli na granicach wewnętrznych wynika, że Państwa Członkowskie poświęcają szczególną uwagę kontroli zgodności z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa produktu w przypadku zabawek, produktów leczniczych i środków spożywczych;

zabawki są wyrobami przeznaczonymi dla szczególnie zagrożonej grupy konsumentów, którzy przy założeniu normalnego zachowania dzieci nie przejawiają "przeciętnej ostrożności" okazywanej przez dorosłych konsumentów;

produkty lecznicze i środki spożywcze należą do kategorii produktów, których spożycie w bezpośredni sposób wpływa na zdrowie użytkowników;

dlatego jest konieczne włączenie zabawek, produktów leczniczych i środków spożywczych do wykazu produktów opisanych bardziej szczegółowo w art. 2 tiret drugie rozporządzenia (EWG) nr 339/93;

środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu określonego w art. 9 wspomnianego rozporządzenia,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Wykaz produktów opisanych bardziej szczegółowo w art. 2 tiret drugie rozporządzenia (EWG) nr 339/93 obejmuje następujące kategorie produktów:

– zabawki,

– produkty lecznicze przeznaczone dla ludzi,

– weterynaryjne produkty lecznicze,

– środki spożywcze,

objętych regułami wspólnotowymi, których główne przepisy wymienia się w celach informacyjnych w Załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję o przepisach, które przyjęły w celu wprowadzenia w życie niniejszej decyzji, w ciągu jednego miesiąca od jej ogłoszenia.

Komisja informuje o tych przepisach inne Państwom Członkowskim.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 28 lipca 1993 r.

W imieniu Komisji
Raniero VANNI D'ARCHIRAFI
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 40 z 17.2.1993, str. 1.

ZAŁĄCZNIK

REGUŁY WSPÓLNOTOWE OKREŚLONE W ART. 1

Zabawki: dyrektywa Rady 88/378/EWG(1)

Główne przepisy:

Zabawki, do których odnosi się niniejsza decyzja, są zdefiniowane w art. 1 dyrektywy 88/378/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich dotyczących bezpieczeństwa zabawek; w załączniku I do tej dyrektywy wymienia się produkty, które nie są zabawkami w rozumieniu dyrektywy.

Reguły wspólnotowe wymagają, by na zabawkach lub też na ich opakowaniach umieszczać znak "WE", zgodnie z art. 11 dyrektywy 88/378/EWG.

Ponieważ dyrektywa 88/378/EWG ma zastosowanie do zabawek, które mają zostać wprowadzone do obrotu, znak WE jest wymagany tylko w przypadku:

– produktów końcowych, które są

– prezentowane w sposób (opakowanie, oznakowanie, etykietowanie) wskazujący na to, że będą one wprowadzone do obrotu bez dalszego przetwarzania.

Produkty lecznicze: dyrektywy Rady 75/319/EWG(2)i 81/851/EWG(3)

Główne przepisy:

W przypadku produktów leczniczych przeznaczonych dla ludzi art. 16 zmienionej dyrektywy 75/319/EWG przewiduje, że "Państwa Członkowskie podejmą wszelkie właściwe środki w celu zapewnienia, że produkcja produktów leczniczych chronionych patentem zależna jest od posiadania zezwolenia (...)" i dodaje, że to zezwolenie "jest również wymagane przy przywozie z państw trzecich do Państw Członkowskich".

Artykuł 24 zmienionej dyrektywy 81/851/EWG przewiduje podobne przepisy w odniesieniu do weterynaryjnych produktów leczniczych.

Wydanie zezwolenia zależy od zdolności i zobowiązania producenta i/lub importera do przeprowadzenia szeregu analiz zapewniających zgodność przywożonych produktów z zasadami wprowadzania do obrotu.

Ponieważ system udzielania zezwoleń nakłada obowiązek badania wszystkich przywożonych produktów leczniczych, organy celne mogą ograniczyć kontrolę takich produktów do sprawdzenia, czy istnieje wspomniane zezwolenie (na mocy dyrektyw 75/319/EWG i 81/851/EWG).

Środki spożywcze: dyrektywa Rady 79/112/EWG(4)

Główne przepisy:

Artykuł 11 zmienionej dyrektywy 79/112/EWG w sprawie etykietowania, prezentacji i reklamowania środków spożywczych przewiduje w szczególności, że zewnętrzne opakowanie paczkowanych środków spożywczych wprowadzanych do obrotu na etapie poprzedzającym sprzedaż konsumentowi końcowemu lub przeznaczonych dla restauracji, szpitali i podobnych hurtowych dostawców środków spożywczych, muszą przynajmniej zawierać dane szczegółowe wymienione w art. 3 ust. 1 akapit pierwszy, czwarty i szósty oraz odpowiednio w art. 9a. Te obowiązkowe dane szczegółowe to: nazwa, pod którą produkt jest sprzedawany, data ważności lub w przypadku łatwo psujących się środków spożywczych data poprzedzona słowami "zużyć do", po których następuje opis warunków przechowania, nazwa lub firma i adres producenta, pakowacza lub sprzedawcy ustanowionego we Wspólnocie.

Inne dane szczegółowe związane z etykietowaniem, przewidziane w dyrektywie 79/112/EWG mogą być podane tylko w dokumentach handlowych zarówno towarzyszących środkom spożywczym, jak i przesyłanych wcześniej lub równocześnie z dostawą.

Spełnienie minimalnych wymogów dotyczących nazwiska, daty, nazwy lub firmy i adresu producenta, pakowacza lub sprzedawcy mającego siedzibę we Wspólnocie jest konieczne do zapewnienia, że produkt oferowany konsumentowi końcowemu jest etykietowany zgodnie z dyrektywą 79/112/EWG, która ma na celu ochronę i informowanie konsumentów.

Kontrole organów celnych w sprawie obecności takich obowiązkowych danych szczegółowych można podsumować w następujący sposób:

– organy celne powinny uwzględnić przepisy dyrektywy 79/112/EWG, w szczególności te, które odnoszą się do nazwy produktu, daty i nazwiska osoby odpowiedzialnej za wprowadzenie go do obrotu oraz przewidzianych wyjątków (np. art. 9 ust. 6 w sprawie uchylenia wymogu daty);

– kontroli powinny podlegać jedynie towary paczkowane przeznaczone dla końcowego konsumenta (paczkowane środki spożywcze w znaczeniu definicji zawartej w art. 1 ust. 3 lit. b) nie muszą mieć wszystkich etykietowanych informacji przewidzianych przez dyrektywę 79/12/EWG, jeśli na zewnętrznym opakowaniu umieszczone są wyżej wspomniane obowiązkowe dane szczegółowe).

______

(1) Dz.U. L 187 z 16.7.1988, str. 1.

(2) Dz.U. L 147 z 9.6.1975, str. 13.

(3) Dz.U. L 317 z 6.11.1981, str. 1.

(4) Dz.U. L 33 z 8.2.1979, str. 1.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1993.279.39

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 93/583/EWG ustanawiająca wykaz produktów przewidzianych w art. 8 rozporządzenia Rady (EWG) nr 339/93
Data aktu: 28/07/1993
Data ogłoszenia: 12/11/1993
Data wejścia w życie: 30/07/1993, 01/05/2004