Dyrektywa 93/86/EWG dostosowująca do postępu technicznego dyrektywę Rady 91/157/EWG w sprawie baterii i akumulatorów zawierających niektóre substancje niebezpieczne

DYREKTYWA KOMISJI 93/86/EWG
z dnia 4 października 1993 r.
dostosowująca do postępu technicznego dyrektywę Rady 91/157/EWG w sprawie baterii i akumulatorów zawierających niektóre substancje niebezpieczne

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając dyrektywę Rady 75/442/EWG z dnia 15 lipca 1975 r. w sprawie odpadów(1), ostatnio zmienioną dyrektywą 91/692/EWG(2), w szczególności jej art. 18,

uwzględniając dyrektywę Rady 91/157/EWG z dnia 18 marca 1991 r. w sprawie baterii i akumulatorów zawierających niektóre substancje niebezpieczne(3), w szczególności jej art. 10,

a także mając na uwadze, co następuje:

należy ustanowić szczegółowe przepisy dotyczące systemu oznakowania przewidzianego w art. 4 dyrektywy 91/157/EWG;

nie jest konieczne wprowadzenie oznakowania urządzeń, ponieważ załącznik II do dyrektywy 91/157/EWG przewiduje specjalny system informacyjny dla urządzeń, z których usunięcie baterii lub akumulatora przez użytkownika może być utrudnione;

należy wprowadzić symbol przedstawiający w sposób wyraźny, że baterie i akumulatory objęte dyrektywą 91/157/EWG należy zbierać oddzielnie od innych odpadów pochodzących z gospodarstwa domowego;

używanie tego symbolu dla baterii i akumulatorów objętych dyrektywą 91/157/EWG musi być chronione;

środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią wydaną przez Komitet ds. Dostosowania do Postępu Naukowo-Technicznego i Wspólnotowego Ustawodawstwa w sprawie Odpadów,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1
1.
Niniejsza dyrektywa ustanawia szczegółowe przepisy odnoszące się do systemu oznakowania przewidzianego w art. 4 dyrektywy 91/157/EWG w odniesieniu do baterii i akumulatorów objętych niniejszą dyrektywą, wyprodukowanych na sprzedaż do Wspólnoty i przywożonych do niej od dnia 1 stycznia 1994 r.
2.
Baterie i akumulatory, określone w ust. 1, wyprodukowane we Wspólnocie lub przywożone na jej terytorium przed dniem 1 stycznia 1994 r., mogą być wprowadzane do obrotu do 31 grudnia 1995 r. bez konieczności oznakowania ich symbolami przewidzianymi w art. 2 i 3 niniejszej dyrektywy.
Artykuł  2

Symbol wskazujący oddzielną zbiórkę składa się z jednego z podanych poniżej przekreślonych ruchomych pojemników na kółkach:

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Decyzja w sprawie wyboru symbolu użytego na bateriach i akumulatorach objętych dyrektywą 91/157/EWG jest dokonywana przez osobę odpowiedzialną za oznakowania, opisane w art. 5 niniejszej dyrektywy. Używanie obydwu tych symboli jest uznane za równoważne na terenie Wspólnoty. Państwa Członkowskie informują publiczność o znaczeniu obydwu symboli i przyznają im identyczny status w przepisach prawa krajowego, dotyczących baterii i akumulatorów objętych dyrektywą 91/157/EWG. Stosowanie jednego lub drugiego symbolu nie może stanowić środka arbitralnej dyskryminacji czy ukrytego ograniczenia w handlu między Państwami Członkowskimi.

Artykuł  3

Symbol wskazujący zawartość metali ciężkich składa się z symbolu chemicznego właściwego metalu, to jest Hg, Cd lub Pb, zgodnie z typem baterii lub akumulatora, jaki został opisany w załączniku I do dyrektywy 91/157/EWG.

Artykuł  4
1.
Największe rozmiary symbolu przewidzianego w art. 2 wynoszą maksymalnie do 5 x 5 cm i zajmują 3 % powierzchni największego boku baterii lub akumulatora. W przypadku ogniw cylindrycznych symbol ten powinien zajmować 3 % połowy powierzchni baterii lub akumulatora i jego maksymalne rozmiary wynoszą 5 x 5 cm.

Jeżeli wymiary baterii lub akumulatora są takie, że powierzchnia symbolu byłaby mniejsza niż 0,5 x 0,5 cm, to oznakowanie takiej baterii lub akumulatora nie jest wymagane, natomiast symbol o wielkości 1 x 1 cm musi być umieszczony na opakowaniu.

2.
Symbol, określony w art. 3, jest umieszczony poniżej symbolu, określonego w art. 2. Jego rozmiary są równe przynajmniej jednej czwartej powierzchni symbolu opisanego w ust. 1 niniejszego artykułu.
3.
Symbole są umieszczone w sposób widoczny, czytelny i niemożliwy do starcia.
Artykuł  5

Państwa Członkowskie podejmują niezbędne środki w celu zapewnienia oznakowania zgodnego z przepisami niniejszej dyrektywy, które przeprowadzane jest przez producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela, ustanowionego w danym Państwie Członkowskim, lub przez osobę odpowiedzialną za wprowadzenie baterii i akumulatorów na rynek krajowy.

Artykuł  6

Państwa Członkowskie podejmują odpowiednie środki w celu zapewnienia pełnego wykonywania wszystkich przepisów niniejszej dyrektywy, w szczególności w zakresie przestrzegania symboli, określonych w art. 2 i 3. Państwa Członkowskie ustanawiają sankcje karne stosowane w przypadku naruszenia przyjętych środków do wykonania niniejszej dyrektywy; sankcje te muszą być skuteczne, proporcjonalne o charakterze odstraszającym.

Artykuł  7

Państwa Członkowskie podejmują środki niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy najpóźniej do dnia 31 grudnia 1993 r. Niezwłocznie powiadomią o tym Komisję.

Wspomniane środki powinny zawierać odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie to powinno towarzyszyć ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez Państwa Członkowskie.

Artykuł  8

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 4 października 1993 r.
W imieniu Komisji
Yannis PALEOKRASSAS
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 194 z 25.7.1975, str. 39.

(2) Dz.U. L 377 z 31.12.1991, str. 48.

(3) Dz.U. L 78 z 26.3.1991, str. 38.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1993.264.51

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 93/86/EWG dostosowująca do postępu technicznego dyrektywę Rady 91/157/EWG w sprawie baterii i akumulatorów zawierających niektóre substancje niebezpieczne
Data aktu: 04/10/1993
Data ogłoszenia: 23/10/1993
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 11/10/1993