Dyrektywa 93/51/EWG ustanawiająca zasady przemieszczania niektórych roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów przez strefę chronioną oraz przemieszczania takich roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów pochodzących ze strefy chronionej oraz przemieszczanych w jej obrębie

DYREKTYWA KOMISJI 93/51/EWG
z dnia 24 czerwca 1993 r.
ustanawiająca zasady przemieszczania niektórych roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów przez strefę chronioną oraz przemieszczania takich roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów pochodzących ze strefy chronionej oraz przemieszczanych w jej obrębie

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając dyrektywę Rady 77/93/EWG z dnia 21 grudnia 1976 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzeniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie(1), ostatnio zmienioną dyrektywą 93/19/EWG(2), w szczególności jej art. 6 ust. 7 tiret pierwsze i drugie,

a także mając na uwadze, co następuje:

stosowanie wspólnotowego systemu ochrony zdrowia w odniesieniu do Wspólnoty jako obszaru bez wewnętrznych granic obejmuje uznanie "stref chronionych" ustanowionych dla niektórych roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów w odniesieniu do jednego lub większej liczby organizmów szkodliwych;

zgodnie z przepisami dyrektywy 77/93/EWG z dniem 1 czerwca 1993 r. rośliny, produkty roślinne i inne przedmioty wymienione w załączniku V część A sekcja II nie mogą zostać wprowadzone do określonej strefy chronionej lub nie mogą być tam przemieszczane, chyba że "paszport" roślin ważny dla tej strefy i urzędowo wydany zgodnie z przepisami art. 10 ust. 1 danej dyrektywy jest dołączony do nich, do ich opakowań lub do pojazdów je transportujących; przepisów tych nie stosuje się, jeśli spełnione są pewne gwarancje w odniesieniu do przemieszczania roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów przez strefę chronioną ustanowioną dla danych roślin, produktów roślinnych i innych w odniesieniu do jednego lub większej liczby organizmów szkodliwych; takie przepisy mogą być spełniane przez mniej surowe warunki niż te określone w art. 6 ust. 4 danej dyrektywy w odniesieniu do takich roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów pochodzących z lub przemieszczanych w ramach takiej strefy chronionej;

w przypadku braku ogólnie akceptowanych gwarancji należy je ustanowić, uwzględniając typowe warunki, zgodnie z którymi odbywa się to wspomniane przemieszczenie, tak aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo zdrowia roślin;

środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1
1.
Państwa Członkowskie stanowią, że podczas przemieszczania roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów określonych w załączniku V część A sekcja II do dyrektywy 77/93/EWG, pochodzących spoza strefy chronionej ustanowionej dla danych roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów w odniesieniu do jednego lub większej liczby organizmów szkodliwych zgodnie z art. 2 ust. 1 lit. h) dyrektywy 77/93/EWG, przez taką strefę z miejscami przeznaczeniem poza strefą oraz bez ważnego dla takiej strefy "paszportu" roślin, spełnione są warunki ustanowione w ust. 2.
2.
Następujące warunki muszą być spełnione:

a) opakowanie lub, w miarę potrzeby, pojazdy transportujące rośliny, produkty roślinne i inne przedmioty, określone w ust. 1, są czyste i wolne od odpowiednich organizmów określonych w ust. 1 oraz takiego charakteru, aby zapewnić, że nie istnieje ryzyko rozprzestrzeniania się organizmów szkodliwych;

b) niezwłocznie po zapakowaniu opakowanie lub, w miarę potrzeby, pojazdy transportujące rośliny, produkty roślinne i inne przedmioty muszą zostać zabezpieczone zgodnie z surowszymi normami zdrowia roślin w celu zagwarantowania, że nie ma żadnego ryzyka rozprzestrzenienia się organizmów szkodliwych w odpowiedniej strefie chronionej oraz że tożsamość ich pozostanie bez zmian, a także aby nie zostały zakwestionowane przez odpowiedzialne urzędowe organy, określone w dyrektywie 77/93/EWG, oraz że pozostaną zabezpieczone podczas transportu przez daną strefę chronioną;

c) roślinom, produktom roślinnym i innym przedmiotom, określonym w ust. 1, towarzyszą dokumenty zazwyczaj używane do celów handlowych, wskazujące, że dane produkty pochodzą spoza odpowiedniej strefy chronionej i ich miejsce przeznaczenia leży poza odpowiednią strefą chronioną.

3.
Jeśli podczas urzędowej kontroli, zorganizowanej na podstawie art. 11 ust. 7 dyrektywy 77/93/EWG i przeprowadzanej w miejscu leżącym w ramach danej strefy, uznaje się, że nie są spełnione wymagania ustanowione na mocy w art. 1 ust. 2, podejmuje się niezwłocznie następujące środki urzędowe, jeśli jest to właściwe, i bez uszczerbku dla środków podejmowanych w przypadku niespełniania przez rośliny, produkty roślinne i inne przedmioty warunków przewidzianych w dyrektywie 77/93/EWG:

– plombowanie opakowania,

– transport, pod urzędową kontrolą, roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów do miejsca przeznaczenia znajdującego się poza odpowiednią strefą chronioną.

Artykuł  2
1.
Państwa Członkowskie stanowią, że łagodniejsze warunki stosuje się do tych roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów wymienionych w załączniku V część A sekcja II do dyrektywy 77/93/EWG, pochodzących z lub przemieszczanych w ramach strefy chronionej ustanowionej dla danych roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów w odniesieniu do jednego lub większej liczby organizmów szkodliwych.
2.
Do celów ust. 1 mogą być stosowane następujące łagodniejsze warunki:

urzędowe badania określone w art. 6 ust. 4 danej dyrektywy mogą być spełniane przez warunki ustanowione w szczegółowych zasadach dotyczących przeprowadzania badań w dyrektywie Komisji 92/70/EWG z dnia 30 lipca 1992 r. do celów uznawania stref chronionych we Wspólnocie(3).

Artykuł  3
1.
Państwa Członkowskie wprowadzą w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do niniejszej dyrektywy w terminie określonym w art. 3 ust. 1 dyrektywy Rady 91/683/EWG(4).

Przepisy przyjęte przez Państwa Członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez Państwa Członkowskie.

2.
Państwa Członkowskie niezwłocznie przekażą Komisji przepisy prawa krajowego, przyjęte w dziedzinach objętych niniejszą dyrektywę. Komisja poinformuje o tym inne Państwa Członkowskie.
Artykuł  4

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 24 czerwca 1993 r.
W imieniu Komisji
René STEICHEN
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 26 z 31.1.1977, str. 20.

(2) Dz.U. L 96 z 22.4.1993, str. 33.

(3) Dz.U. L 250 z 29.8.1992, str. 37.

(4) Dz.U. L 376 z 31.12.1991, str. 29.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1993.205.24

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 93/51/EWG ustanawiająca zasady przemieszczania niektórych roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów przez strefę chronioną oraz przemieszczania takich roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów pochodzących ze strefy chronionej oraz przemieszczanych w jej obrębie
Data aktu: 24/06/1993
Data ogłoszenia: 17/08/1993
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 24/07/1993