Rozporządzenie Rady (EWG) nr 1946/93 z dnia 30 czerwca 1993 r zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 337/75 ustanawiające Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego

Rozporządzenie Rady (EWG) NR 1946/93
z dnia 30 czerwca 1993 r
zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 337/75 ustanawiające Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 235,

uwzględniając wniosek Komisji (1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego (2),

uwzględniając opinię Trybunału Obrachunkowego (3),

a także mając na uwadze, co następuje:

Traktat z 22 lipca 1975 r. zmieniający niektóre przepisy finansowe Traktatów ustanawiających Wspólnoty Europejskie oraz Traktatu ustanawiającego wspólną Radę i wspólną Komisję Wspólnot Europejskich, zmienił procedurę udzielania absolutorium Komisji za wykonanie wspólnego budżetu Wspólnot Europejskich; biorąc pod uwagę zmodyfikowaną procedurę, jaka została ustalona w art. 206b Traktatu EWG należy zaktualizować procedurę rozliczania zarządu Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego, ustanowionego rozporządzeniem (EWG) nr 337/75 (4);

we wszystkich tekstach odnoszących się do Komisji Obrachunkowej Traktat z dnia 22 lipca 1975 r. zastąpił terminem "Trybunał Obrachunkowy" termin. "Komisja Obrachunkowa";

Akty przystąpienia Grecji, Hiszpanii i Portugalii do EWG zmieniły skład zarządu Centrum;

pożądane jest zapewnienie przekazywania rocznego ogólnego sprawozdania Centrum wszystkim zainteresowanym organom Wspólnoty;

należy zmienić rozporządzenie (EWG) nr 337/75;

Traktat EWG nie przewiduje, dla przyjęcia niniejszego rozporządzenia, innej podstawy do działania, niż ta ustalona w art. 235,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (EWG) nr 337/75 wprowadza się następujące zmiany:

1) Artykuł 4, ust. 1 otrzymuje brzmienie:

,,1. Centrum kieruje zarząd składający się z trzydziestu dziewięciu członków, z których:

a) dwunastu członków reprezentuje rządy Państw Członkowskich;

b) dwunastu członków reprezentuje organizacje zawodowe pracodawców;

c) dwunastu członków reprezentuje związki zawodowe;

d) trzech członków reprezentujących Komisję.

Członkowie wymienieni w lit. a), b), c) są mianowani przez Radę po jednym przedstawicielu każdego Państwa Członkowskiego w każdej z powyższych kategorii.

Komisja mianuje swoich przedstawicieli.

2. Skreśla się art. 9.

3. Art. 11, ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Zarząd przekazuje Komisji, najpóźniej do dnia 31 marca każdego roku, przewidywany plan dochodów i wydatków. Ten plan, obejmujący plan zatrudnienia, jest przekazywany przez Komisję Parlamentowi Europejskiemu i Radzie, razem ze wstępnym projektem budżetu Wspólnot Europejskich.

2. Władza budżetowa ustala środki przekazywane na subsydia dla Centrum.

Obowiązująca procedura dla przeniesienia środków z jednego rozdziału budżetu do drugiego odnosi się do środków dotyczących tych subsydiów.

Władza budżetowa opracowuje plan zatrudnienia Centrum.".

4. W artykuł 12, skreśla się ust. 2 i 3.

Ustęp 4 otrzymuje oznaczenie ust. 2.

5. Po art. 12, dodaje się artykuł 12a w brzmieniu:

"Artykuł 12a

1. Dyrektor przygotowuje, a zarząd przyjmuje, nie później niż do dnia 31 marca, ogólne sprawozdanie roczne dotyczące działalności oraz sytuacji finansowej jak również perspektyw Centrum oraz przekazuje je Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Komisji, Komitetowi Ekonomiczno-Społecznemu i Trybunałowi Obrachunkowemu.

Ponadto dyrektor przedstawia Parlamentowi Europejskiemu, Komisji oraz Trybunałowi Obrachunkowemu, nie później niż do dnia 31 marca, sprawozdania z dochodów i wydatków, analizę zarządzania finansami oraz bilans finansowy Centrum za poprzedni rok budżetowy.

Trybunał Obrachunkowy bada je na warunkach przewidzianych w art. 206a Traktatu.

2. Trybunał Obrachunkowy przekazuje władzom odpowiedzialnym za absolutorium oraz Komisji, najpóźniej do dnia 30 listopada, roczne sprawozdanie wraz z odpowiedziami Centrum na uwagi Trybunału Obrachunkowego, jak również zapewnia publikację w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Do dnia 30 kwietnia następującego roku, Parlament Europejski, na polecenie Rady stanowiącej kwalifikowaną większością głosów, udziela absolutorium zarządowi Centrum, według procedur przewidzianych w art. 206b Traktatu".

6. Artykuł 13 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 13

Przepisy dotyczące personelu Centrum są przyjmowane przez Radę na wniosek Komisji oraz po konsultacji z Parlamentem Europejskim".

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 30 czerwca 1993r.

W imieniu Rady
S. BERGSTEIN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 23 z 31.1.1991, str. 26.

(2) Dz.U. C 13 z 20.1.1992, str. 523.

(3) Dz.U. C 152 z 10.6.1991, str. 1.

(4) Dz.U. L 39 z 13.2.1975, str. 1.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1993.181.11

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie Rady (EWG) nr 1946/93 z dnia 30 czerwca 1993 r zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 337/75 ustanawiające Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego
Data aktu: 30/06/1993
Data ogłoszenia: 23/07/1993
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 26/07/1993