Dyrektywa 93/23/EWG w sprawie prowadzenia badań statystycznych dotyczących produkcji świń

DYREKTYWA RADY 93/23/EWG
z dnia 1 czerwca 1993 r.
w sprawie prowadzenia badań statystycznych dotyczących produkcji świń

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego artykuł 43,

uwzględniając wniosek Komisji (1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego (2),

a także mając na uwadze, co następuje:

dyrektywa Rady 76/630/EWG z dnia 20 lipca 1976 r. dotycząca prowadzenia przez Państwa Członkowskie badań statystycznych dotyczących produkcji świń (3) była kilkakrotnie zmieniana; w związku z koniecznością dalszych zmian, aby zachować przejrzystość, należy ponownie sformułować jej przepisy;

w celu ograniczenia w miarę możliwości liczby corocznych badań statystycznych należy wprowadzić przepisy dla tych Państw Członkowskich, w których pogłowie świń stanowi jedynie niewielki procent całego pogłowia we Wspólnocie;

w celu zapewnienia właściwego zarządzania wspólną polityką rolną, szczególnie w przypadku danego rynku wieprzowiny, Komisja powinna regularnie otrzymywać dane dotyczące tendencji w produkcji inwentarza żywego i wieprzowiny;

zbieranie i przetwarzanie danych, jak również organizacja badań statystycznych na szczeblu krajowym, powinny nadal wchodzić w zakres obowiązków służb statystycznych Państw Członkowskich, a Komisja powinna być odpowiedzialna za koordynację i harmonizację informacji statystycznej na szczeblu europejskim oraz podejmować działania na rzecz stosowania zharmonizowanych metodologii niezbędnych do realizacji polityk Wspólnotowych;

w celu ułatwienia stosowania niniejszej dyrektywy niezbędna jest ścisła współpraca między Państwami Członkowskimi i Komisją, szczególnie poprzez Stały Komitet ds. Statystyki Rolnictwa, powołany decyzją 72/279/EWG (4),

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

SEKCJA  I

BADANIA STATYSTYCZNE POGŁOWIA

A.

Na szczeblu krajowym

Częstotliwość - zakres badań
Artykuł  1
1.
Każdego roku Państwa Członkowskie przeprowadzają na swoich terytoriach badania statystyczne pogłowia świń, według stanu na jeden z pierwszych dni kwietnia, sierpnia i grudnia.
2. 1
Państwa Członkowskie, na swój wniosek, mogą zostać uprawnione do przeprowadzania kwietniowych i sierpniowych badań statystycznych w wybranych regionach, pod warunkiem że obejmują one co najmniej 70 % pogłowia świń.

Państwa Członkowskie, w których pogłowie świń jest mniejsze niż 3 miliony sztuk, mogą zostać upoważnione do przeprowadzania badania raz w roku w kwietniu, maju/czerwcu, sierpniu lub listopadzie/grudniu. Jeżeli zadecydują się przeprowadzić badanie w kwietniu, maju/ czerwcu lub sierpniu, przesyłają Komisji szacunek pogłowia świń w odniesieniu do jednego z pierwszych dni w grudniu roku referencyjnego.

Państwa Członkowskie mogą, na swój wniosek, zostać uprawnione do korzystania ze źródeł administracyjnych, zamiast badań statystycznych na mocy ust. 1.

3.
Rozpatrując wnioski, o których mowa w ust. 2, Komisja podejmuje decyzje zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 17.
4. 2
Komisja może upoważnić Państwa Członkowskie na ich wniosek do przeprowadzenia jedynie dwóch badań rocznie, w przedziałach sześciomiesięcznych w miesiącach maj/czerwiec i listopad/grudzień. Upoważnienie to może zostać przyznane jedynie pod warunkiem że Państwa Członkowskie stosują właściwe metody, przewidziane w art. 12, które gwarantują odpowiednią jakość prognoz. Na zażądanie musi zostać przedstawiona przez Państwa Członkowskie odpowiednia dokumentacja metodologiczna.
5. 3
Państwa Członkowskie, które przeprowadzają więcej niż trzy badania rocznie, są dopuszczone do trzydniowego odchylenia w odniesieniu do dwóch z dat badań określonych w ust. 4, które ustalają.
Artykuł  2
1.
Do celów niniejszej dyrektywy "świnia" oznacza zwierzęta domowe z gatunku Sus.
2.
Badania statystyczne, o których mowa w art. 1, obejmują świnie utrzymywane w gospodarstwach rolnych, zdefiniowanych zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 17. Badania przeprowadza się w takiej liczbie gospodarstw, by objąć nimi co najmniej 95 % pogłowia świń ustalonego w ostatnim badaniu statystycznym struktury gospodarstw rolnych.
3.
W miarę możliwości Państwa Członkowskie uzupełniają wyniki badań przewidzianych w ust. 2 szacunkowymi wielkościami pogłowia świń nieobjętych wyżej wymienionymi badaniami statystycznymi.

Podział na kategorie

Artykuł  3
1.
Badania statystyczne przewidziane w art. 1 są prowadzone w taki sposób, by zapewnić podział pogłowia świń przynajmniej na następujące kategorie:

A. prosięta o żywej wadze poniżej 20 kg;

B. trzoda chlewna o żywej wadze 20 kg lub powyżej, ale nieprzekraczającej 50 kg;

C. tuczniki, włącznie z wybrakowanymi knurami oraz wybrakowanymi lochami o żywej wadze:

a) 50 kg lub powyżej, ale nieprzekraczającej 80 kg;

b) 80 kg lub powyżej, ale nieprzekraczającej 110 kg;

c) 110 kg lub powyżej;

D. świnie zarodowe o żywej wadze 50 kg i powyżej:

a) knury;

b) kryte lochy, w tym:

(b1) lochy kryte po raz pierwszy;

c) inne lochy, w tym:

(c1) loszki jeszcze niekryte.

2.
Kategorie, o których mowa w ust. 1, mogą zostać zmienione zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 17.
3.
Kategorie określa się zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 17.

Dokładność

Artykuł  4
1.
Badania statystyczne, o których mowa w art. 1, są prowadzone w formie kompletnych badań statystycznych lub przez zbieranie danych wyrywkowych.
2.
Dla każdego z Państw Członkowskich błąd badań wyrywkowych dla wyników badań statystycznych przewidzianych w art. 2 ust. 2 nie przekracza 2 % (przedział ufności 68 %) całego pogłowia świń.
3.
W uzupełnieniu do struktury systemu zbierania danych wyrywkowych oraz dodatkowych prognoz, o których mowa w art. 2 ust. 3, Państwa Członkowskie przyjmują środki, które uznają za właściwe dla zapewnienia jakości wyników badań.

Nieprzekraczalny termin przekazywania wyników

Artykuł  5
1.
Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję o wstępnych wynikach badań statystycznych oraz szacunkach uzupełniających przed:

– 15 czerwca tego samego roku dla kwietniowych badań statystycznych,

– 15 października tego samego roku dla sierpniowych badań statystycznych,

– 15 lutego następnego roku dla grudniowych badań statystycznych.

2.
Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję o wstępnych wynikach badań statystycznych oraz szacunkach uzupełniających, o których mowa w art. 4 ust. 2, przed:

– 1 sierpnia tego samego roku dla kwietniowych badań statystycznych,

– 1 grudnia tego samego roku dla sierpniowych badań statystycznych,

– 1 kwietnia następnego roku dla grudniowych badań statystycznych.

3. 4
Państwa Członkowskie, które są upoważnione do przeprowadzania jedynie dwóch badań rocznie, powiadamiają Komisję o wstępnych wynikach badań, włączając szacunki uzupełniające przed dniem:

– 15 sierpnia tego samego roku dla badania maj/czerwiec,

– 15 lutego przyszłego roku dla badania listopad/grudzień.

Państwa Członkowskie, których pogłowie świń jest mniejsze niż 3 miliony sztuk i które zostały upoważnione do przeprowadzania tylko jednego badania w roku, a które dokonują tego badania w listopadzie/grudniu, powiadamiają Komisję o szacunkach za grudzień do dnia 15 lutego następnego roku.

4. 5
Państwa Członkowskie, które zostały upoważnione do przeprowadzania dwóch badań w ciągu roku, powiadamiają Komisję o wynikach badań, włączając szacunki uzupełniające, jak określono w art. 4 ust. 2 przed dniem:

– 15 września tego samego roku dla badania maj/czerwiec,

– 1 kwietnia przyszłego roku dla badania listopad/grudzień.

B.

Na szczeblu regionalnym

Podziały terytorialne
Artykuł  6
1. 6
Ostateczne wyniki grudniowego lub listopadowego/grudniowego badania statystycznego gromadzi się dla każdego regionu, zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 17.
2. 7
Zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 17 Komisja może zatwierdzić wniosek Państwa Członkowskiego w sprawie zastosowania podziału regionalnego, o którym mowa w ust. 1, do celów ostatecznych wyników kwietniowego lub majowego/czerwcowego lub sierpniowego badania statystycznego.
3.
Podziały terytorialne, o których mowa w ust. 1, mogą zostać zmienione przez Komisję, zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 17.

Nieprzekraczalny termin przekazywania wyników

Artykuł  7

Państwa Członkowskie przekazują Komisji dane, o których mowa w art. 6, przed 15 maja roku następującego po miesiącu odniesienia.

C.

Podział według wielkości stad

Klasy wielkości
Artykuł  8
1. 8
W latach nieparzystych Państwa Członkowskie przeprowadzają na szczeblu krajowym podział ostatecznych wyników listopadowych/grudniowych badań statystycznych według klas wielkości, zdefiniowanych zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 17.
2.
Zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 17 Komisja może zatwierdzić wniosek Państwa Członkowskiego o zastosowanie podziału według klas wielkości, o którym mowa w ust. 1, do ostatecznych wyników badań przeprowadzonych w latach parzystych i/lub do tych z danego miesiąca roku.
3.
Klasy wielkości, o których mowa w ust. 1, mogą być zmienione zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 17.

Nieprzekraczalny termin przekazywania wyników

Artykuł  9

Państwa Członkowskie przekazują Komisji dane, o których mowa w art. 8, przed 15 maja roku następującego po miesiącu odniesienia.

SEKCJA  II

STATYSTYKI DOTYCZĄCE UBOJU

Artykuł  10
1.
Państwa Członkowskie opracowują miesięczne statystyki odnoszące się do liczby i wagi tusz świń ubitych w rzeźniach na ich terytoriach, z których mięso zostało uznane za nadające się do spożycia przez ludzi.

W razie potrzeby dostarczają również prognozy dotyczące uboju nieujętego w sprawozdaniach, tak by statystyki obejmowały wszystkie świnie ubite na ich terytorium.

2.
Statystyki, o których mowa w ust. 1, opracowuje się dla następujących kategorii:

A. świnie ogółem.

3.
Wagę tusz, o której mowa w ust. 1, i kategorię, o której mowa w ust. 2, określa się zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 17.

Nieprzekraczalny termin przekazywania danych

Artykuł  11

Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję o wynikach statystyk, o których mowa w art. 10 ust. 1, w terminie dwóch miesięcy następujących po miesiącu odniesienia.

SEKCJA  III

PROGNOZY PRODUKCYJNE

Artykuł  12
1.
Państwa Członkowskie wykorzystują wyniki badań statystycznych i inne dostępne informacje w celu przygotowania prognoz podaży świń na każdy kwartał roku kalendarzowego.

Podaż ta jest wyrażana w postaci produkcji własnej brutto, obejmującej wszystkie ubite świnie, powiększonej o bilans wspólnotowego i zagranicznego handlu trzodą chlewną.

2.
Prognozy, o których mowa w ust. 1, opracowuje się dla następujących kategorii:

A. świnie ogółem.

3.
Definicja "podaży", o której mowa w ust. 1, może zostać zmieniona zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 17.

Nieprzekraczalny termin przekazywania danych

Artykuł  13

Państwa Członkowskie przesyłają Komisji prognozy, o których mowa w art. 12 ust. 1, w następujących terminach i dla następujących okresów trzymiesięcznych:

a) przed 15 lutego dla prognoz do trzeciego kwartału bieżącego roku (włącznie);

b) przed 15 czerwca dla prognoz do pierwszego kwartału następnego roku (włącznie);

c) przed 15 października dla prognoz do drugiego kwartału następnego roku (włącznie).

SEKCJA  IV

PRZEPISY OGÓLNE

Artykuł  14

Państwa Członkowskie przesyłają Komisji dane, o których mowa w art. 5, 7, 9, 11 i 13, zgodnie z rozporządzeniem Rady (Euratom, EWG) nr 1588/90 z dnia 11 czerwca 1990 r. w sprawie przekazywania do Urzędu Statystycznego Wspólnot Europejskich danych statystycznych objętych zasadą poufności (5).

Artykuł  15

Komisja, po konsultacji z Państwami Członkowskimi, bada:

a) dostarczone wyniki;

b) pojawiające się problemy techniczne, szczególnie przy przygotowywaniu i przeprowadzaniu badań statystycznych oraz sporządzaniu prognoz;

c) wiarygodność wyników badań statystycznych i szacunków uzupełniających.

Artykuł  16

Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję o wszelkich metodologicznych i innych zmianach, które mogłyby wywrzeć znaczący wpływ na statystykę. Dokonują tego nie później niż trzy miesiące po wejściu w życie danej zmiany. Komisja powiadamia pozostałe Państwa Członkowskie o każdej takiej informacji we właściwych zespołach roboczych.

Artykuł  17 9
1.
Komisję wspomaga Stały Komitet ds. Statystyki Rolnictwa, zwany dalej "Komitetem".
2.
W przypadku odniesienia się do niniejszego artykułu - art. 5 i 7 decyzji 1999/468/WE(6) stosuje się z uwagi na przepisy zawarte w jej art. 8.

Okres ustanowiony w art. 5 ust. 6 decyzji 1999/468/WE ustala się na trzy miesiące.

3.
Komitet uchwala swój regulamin wewnętrzny.
Artykuł  18
1.
Dyrektywa 76/630/EWG traci moc z dniem 1 stycznia 1994 r.
2.
Wszelkie odniesienia do uchylonej dyrektywy są rozumiane jako odniesienia do niniejszej dyrektywy.
Artykuł  19

Nie później niż do dnia 1 stycznia 1994 r. Państwa Członkowskie wprowadzają w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy.

Przepisy przyjęte przez Państwa Członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Forma odniesienia określana jest przez Państwa Członkowskie.

Artykuł  20

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 1 czerwca 1993 r.
W imieniu Rady
J. ANDERSEN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 18 z 23.1.1993, str. 12.

(2) Dz.U. C 115 z 26.4.1993.

(3) Dz.U. L 223 z 16.8.1976, str. 4. Dyrektywa ostatnio zmieniona rozporządzeniem (EWG) nr 1057/91 (Dz.U. L 107 z 27.4.1991, str. 11).

(4) Dz.U. L 179 z 7.8.1972, str. 1.

(5) Dz.U. L 151 z 15.6.1990, str. 1.

(6)Decyzja Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiająca warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji (Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23).

1 Art. 1 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a) dyrektywy nr 97/77/WE z dnia 16 grudnia 1997 r. (Dz.U.UE.L.98.10.28) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 5 lutego 1998 r.
2 Art. 1 ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 1 lit. b) dyrektywy nr 97/77/WE z dnia 16 grudnia 1997 r. (Dz.U.UE.L.98.10.28) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 5 lutego 1998 r.
3 Art. 1 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 1 lit. b) dyrektywy nr 97/77/WE z dnia 16 grudnia 1997 r. (Dz.U.UE.L.98.10.28) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 5 lutego 1998 r.
4 Art. 5 ust. 3 dodany przez art. 1 pkt 2 dyrektywy nr 97/77/WE z dnia 16 grudnia 1997 r. (Dz.U.UE.L.98.10.28) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 5 lutego 1998 r.
5 Art. 5 ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 2 dyrektywy nr 97/77/WE z dnia 16 grudnia 1997 r. (Dz.U.UE.L.98.10.28) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 5 lutego 1998 r.
6 Art. 6 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. a) dyrektywy nr 97/77/WE z dnia 16 grudnia 1997 r. (Dz.U.UE.L.98.10.28) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 5 lutego 1998 r.
7 Art. 6 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. b) dyrektywy nr 97/77/WE z dnia 16 grudnia 1997 r. (Dz.U.UE.L.98.10.28) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 5 lutego 1998 r.
8 Art. 8 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 4 dyrektywy nr 97/77/WE z dnia 16 grudnia 1997 r. (Dz.U.UE.L.98.10.28) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 5 lutego 1998 r.
9 Art. 17 zmieniony przez art. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1882/2003 z dnia 29 września 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.284.1) zmieniającego nin. dyrektywę z dniem 20 listopada 2003 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1993.149.1

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 93/23/EWG w sprawie prowadzenia badań statystycznych dotyczących produkcji świń
Data aktu: 01/06/1993
Data ogłoszenia: 21/06/1993
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/01/1970