Decyzja 93/53/EWG ustanawiająca komitet naukowy dla określenia nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych i świadectw o szczególnym charakterze

DECYZJA KOMISJI
z dnia 21 grudnia 1992 r.
ustanawiająca komitet naukowy dla określenia nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych i świadectw o szczególnym charakterze

(93/53/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 21 stycznia 1993 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

a także mając na uwadze, co następuje:

w ramach ochrony przez Wspólnotę określeń pochodzenia i oznaczeń geograficznych ich rejestracja może obejmować badanie problemów dotyczących ogólnego charakteru nazwy oraz czynniki, które mają być uwzględnione, gdy określane jest pochodzenie i oznaczenie geograficzne produktów rolnych i środków spożywczych z jednej strony, a z drugiej stosowanie kryteriów odnoszących się do uczciwej konkurencji w transakcjach handlowych oraz niebezpieczeństwo wprowadzenia w błąd konsumentów w znaczeniu art. 13 i 14 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2081/92(1) w przypadkach, gdy istnieje konflikt pomiędzy określeniem pochodzenia lub oznaczeniem geograficznym a znakiem towarowym, homonimami lub istniejącymi produktami, które są w legalnym obrocie;

w ramach ochrony przez Wspólnotę świadectw o szczególnym charakterze ich rejestracja może pociągać za sobą badanie problemów dotyczących oceny tradycyjnego charakteru produktów rolnych i środków spożywczych;

poszukiwanie rozwiązań dla takich problemów wymaga pomocy wysoko kwalifikowanych ekspertów o wykształceniu rolniczym lub prawniczym, w szczególności odznaczających się wiedzą z zakresu praw własności intelektualnej;

dlatego też właściwe jest utworzenie komitetu naukowego dla wspomagania Komisji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym ustanawia się komitet naukowy, zwany dalej "Komitetem", w celu wspomagania Komisji.

Artykuł  2

Zadaniem Komitetu jest badanie, na wniosek Komisji, wszystkich problemów technicznych związanych ze stosowaniem rozporządzenia (EWG) nr 2081/92 i rozporządzenia Rady (EWG) nr 2082/92(2) odnośnie do rejestracji nazw produktów rolnych i środków spożywczych oraz przypadków konfliktów pomiędzy Państwami Członkowskimi, w szczególności:

1. czynników, które mają być brane pod uwagę podczas definiowania oznaczeń geograficznych oraz określania pochodzenia i wyjątków od nich, w szczególności wyjątkową reputację i renomę;

2. ogólnego charakteru;

3. oceny tradycyjnego charakteru;

4. oceny kryteriów dotyczących uczciwej konkurencji w transakcjach handlowych oraz ryzyka wprowadzenia w błąd konsumentów w przypadkach konfliktu pomiędzy określeniem pochodzenia lub oznaczenia geograficznego a znakiem towarowym, homonimami lub istniejącymi produktami, które są w legalnym obrocie.

Artykuł  3
1.
Członkowie Komitetu są mianowani przez Komisję spośród wysoko kwalifikowanych ekspertów o kompetencjach, określonych w art. 2.
2.
Komitet składa się z siedmiu członków i siedmiu kolejno zmieniających się członków upoważnionych do uczestniczenia w spotkaniach.
Artykuł  4
1.
Komitet wybiera przewodniczącego i wiceprzewodniczącego spośród swych członków.

Są oni wybierani zwykłą większością głosów.

2.
Komisja udostępnia sekretariat dla Komitetu.
Artykuł  5 1

Postępowanie Komitetu jest ważne tylko wtedy, gdy obecnych jest pięciu jego członków. Komitet wydaje pozytywną opinię, gdy głosy za przeważą nad głosami przeciw. Gdy głosy za i przeciw rozkładają się równo, wstrzymanie się od głosu jest uważane za głos za.

Artykuł  6
1. 2
Kadencja członków trwa trzy lata. Jednakże kadencja przewodniczącego i wiceprzewodniczącego trwa dwa lata. Nie mogą oni jednak być ponownie mianowani natychmiast po zakończeniu swych obowiązków pełnionych w ciągu dwóch dwuletnich, następujących po sobie okresów. Członkowie nie są wynagradzani za swoje usługi.
2. 3
Po upłynięciu okresu trzech lat lub dwóch lat, w zależności od przypadku, członkowie, przewodniczący i wiceprzewodniczący pełnią swoje funkcje do czasu, aż zostaną zastąpieni lub ich kadencja ulegnie przedłużeniu.
3.
Gdy członek, przewodniczący lub wiceprzewodniczący nie jest w stanie wykonywać swych obowiązków lub w przypadku jego rezygnacji zostanie zastąpiony w pozostałym okresie jego kadencji zgodnie z procedurą, określonej w art. 3 i 4, zależnie od sytuacji.
Artykuł  7
1.
Komitet zbiera się na wniosek przedstawiciela Komisji.
2.
Przedstawiciel Komisji oraz wyżsi urzędnicy i inni zainteresowani pracownicy Komisji uczestniczą w zebraniach Komitetu.
3.
Przedstawiciel Komisji może zaprosić ważne osobistości o specjalnych kwalifikacjach w dziedzinie objętej badaniem do wzięcia udziału w tych zebraniach.
Artykuł  8
1.
Postępowanie Komitetu odnosi się do spraw, co do których Komisja zwróciła się o opinię.

Komisja może określić okres, w którym taka opinia musi być wydana.

2.
Gdy opinia, o którą wnioskowano, jest przedmiotem jednomyślnej zgody członków Komitetu, ustalą oni wspólne wnioski. Gdy brak jest jednomyślności, to różne stanowiska przyjęte w czasie postępowania są zamieszczone w sprawozdaniu sporządzonym w ramach obowiązków sekretariatu Komitetu.
Artykuł  9 4
1.
Nie naruszając art. 214 Traktatu, jeżeli przedstawiciel Komisji powiadamia komitet, że wymagana opinia dotyczy kwestii o charakterze poufnym, członkowie ci zobowiązani są do nieujawniania informacji, które pozyskali podczas prac komitetu.
2.
Nie mogą oni, zarówno podczas, jak i po upływie kadencji, wykorzystywać pozyskanych podczas pełnienia funkcji członków komitetu informacji do celów zawodowych.
Artykuł  10 5

Podczas wykonywania swoich obowiązków członkowie komitetu unikają jakichkolwiek konfliktów interesów.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 grudnia 1992 r.

W imieniu Komisji
Ray MAC SHARRY
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 208 z 24.7.1992, str. 1.

(2) Dz.U. L 208 z 24.7.1992, str. 9.

1 Art. 5 zmieniony przez art. 1 decyzji nr 94/437/WE z dnia 14 czerwca 1994 r. (Dz.U.UE.L.94.180.47) zmieniającej nin. decyzję z dniem 14 czerwca 1994 r.
2 Art. 6 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 97/656/WE z dnia 2 października 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.277.30) zmieniającej nin. decyzję z dniem 2 października 1997 r.
3 Art. 6 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 97/656/WE z dnia 2 października 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.277.30) zmieniającej nin. decyzję z dniem 2 października 1997 r.
4 Art. 9 zmieniony przez art. 1 pkt 3 decyzji nr 97/656/WE z dnia 2 października 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.277.30) zmieniającej nin. decyzję z dniem 2 października 1997 r.
5 Art. 10 dodany przez art. 1 pkt 4 decyzji nr 97/656/WE z dnia 2 października 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.277.30) zmieniającej nin. decyzję z dniem 2 października 1997 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1993.13.16

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 93/53/EWG ustanawiająca komitet naukowy dla określenia nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych i świadectw o szczególnym charakterze
Data aktu: 21/12/1992
Data ogłoszenia: 21/01/1993
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 21/12/1992