Rozporządzenie 601/92 w sprawie wprowadzenia systemu uprzedniego nadzoru przywozu niektórych wyrobów włókienniczych pochodzących z Albanii, Republiki Estońskiej, Republiki Łotewskiej i Republiki Litewskiej

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 601/92
z dnia 2 marca 1992 r.
w sprawie wprowadzenia systemu uprzedniego nadzoru przywozu niektórych wyrobów włókienniczych pochodzących z Albanii, Republiki Estońskiej, Republiki Łotewskiej i Republiki Litewskiej

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 113,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

Wspólnota i jej Państwa Członkowskie podczas nadzwyczajnego spotkania ministrów, które odbyło się w ramach Europejskiej współpracy politycznej w Brukseli w dniu 27 sierpnia 1991 r. potwierdziły swoją decyzję ustanowienia stosunków dyplomatycznych z Republikami Estońską, Łotewską, Litewską (zwanymi dalej "republikami bałtyckimi") i podkreśliły swoje zobowiązanie względem oferty wsparcia dla rozwoju gospodarczego i politycznego tych państw; przepisy Umowy między Wspólnotą i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich w sprawie handlu wyrobami włókienniczymi, zawartej w dniu 3 czerwca 1991 r.(1), nie mają już dłużej zastosowania wobec wyrobów pochodzących z tych trzech krajów;

zgodnie z mandatem Rady z dnia 23 września 1991 r. dotyczącym negocjacji Umowy w sprawie handlu i współpracy między Wspólnotą i Albanią, Wspólnota oczekuje sfinalizowania Umowy w sprawie handlu wyrobami włókienniczymi z tym krajem;

do czasu zawarcia dwustronnych umów w sprawie handlu wyrobami włókienniczymi z Albanią i republikami bałtyckimi należy przyjąć przepis o uprzednim nadzorze wspólnotowym przywozu niektórych takich wyrobów, włączając wyroby podlegające działaniom gospodarczego uszlachetniania biernego; w tym przypadku, dopuszczenie do swobodnego obrotu wyrobów, o których mowa, powinno być uzależnione od przedłożenia standaryzowanego dokumentu przywozowego; dokument ten musi być wydany przez władze Państwa Członkowskiego w określonym terminie, po zgłoszeniu lub zwykłym wniosku importera; dokumentu przywozowego można używać jedynie aż do zmiany w ustaleniach dotyczących przywozu;

system uprzedniego nadzoru, przewidziany w tym rozporządzeniu nie wpływa na przepisy rozporządzenia Rady (EWG) nr 1765/82 z dnia 30 czerwca 1982 r. w sprawie wspólnych reguł przywozu z krajów o upaństwowionym handlu(2), ani na rozporządzenie Rady (EWG) nr 3420/83 z dnia 14 listopada 1983 r. w sprawie ustaleń dotyczących przywozu produktów pochodzących z krajów o upaństwowionym handlu, niezliberalizowanych na poziomie wspólnotowym(3);

określenie pochodzenia wyrobów włókienniczych, przywożonych z tych krajów w ramach tych ustaleń, oraz procedura kontrolna pochodzenia muszą być zgodne z odpowiednimi obowiązującymi regułami wspólnotowymi;

w interesie Wspólnoty leży zapewnienie możliwie jak najpełniejszej wymiany informacji między Państwami Członkowskimi i Komisją o wynikach nadzoru wspólnotowego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Niniejsze rozporządzenie stosuje się do przywozu wyrobów wymienionych w art. 2 pochodzących z Albanii i republik bałtyckich.
2.
Do celów niniejszego rozporządzenia "wyrób pochodzący" określony jest odpowiednimi obowiązującymi regułami wspólnotowymi. Pochodzenie tych wyrobów musi zostać ustalone za pomocą świadectwa pochodzenia, wydanego przez właściwe władze Albanii i Republik Bałtyckich, w zależności od przypadku lub w innych formach dowodu dopuszczalnego przez odpowiednie reguły wspólnotowe.
Artykuł  2
1.
Przywóz wyrobów wymienionych w załączniku I do niniejszego rozporządzenia podlega uprzedniemu nadzorowi wspólnotowemu, przeprowadzanemu zgodnie z procedurami określonymi w art. 3.
2.
Ustęp 1 stosuje się również do wyrobów wymienionych w załączniku II, które były poddane biernemu uszlachetnianiu, zgodnie z obowiązującymi regułami wspólnotowymi.
Artykuł  3
1.
Dopuszczenie do swobodnego obrotu wyrobów w ramach nadzoru wspólnotowego jest zależne od przedłożenia dokumentów przywozowych. Dokument taki wystawiony jest przez Państwo Członkowskie nieodpłatnie na wszystkie wnioskowane ilości, nie później niż w ciągu pięciu dni roboczych po złożeniu zwykłego wniosku przez jakiegokolwiek importera ze Wspólnoty, zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem krajowym, jeśli tylko ma on siedzibę na terytorium Wspólnoty.
2.
Wniosek importera musi podawać:

a) nazwisko (nazwę) i adres importera;

b) opis wyrobu, z odniesieniem do:

– kodu CN,

– kraju pochodzenia;

c) oczekiwanej(-ych) dat(-y) i miejsc(-a) dostawy.

3.
W odniesieniu do wyrobów podlegających nadzorowi jak przewiduje art. 2, Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję w ciągu pierwszych dziesięciu dni każdego miesiąca o ilościach i wartościach, na które dokumenty przywozowe zostały wystawione w miesiącu poprzednim.

Informacja od Państw Członkowskich zostaje rozbita na kategorie wyrobów i na kraje.

4.
Jeśli charakter wyrobów lub szczególne okoliczności tego wymagają, Komisja może, na wniosek Państwa Członkowskiego lub z jego własnej inicjatywy, dostosować częstotliwość, z jaką informacja musi być podawana do wiadomości.
5.
Tam gdzie to konieczne, Komisja powiadamia Państwa Członkowskie o tendencjach w przywozie do Wspólnoty wyrobów wymienionych w załącznik I.
Artykuł  4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 2 marca 1992 r.

W imieniu Rady
João PINHEIRO
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 164 z 26.6.1991, str. 1.

(2) Dz.U. L 195 z 5.7.1982, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 1243/86. (Dz.U. L 113 z 30.4.1986, str. 1).

(3) Dz.U. L 346 z 8.12.1983, str. 6. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 3859/91 (Dz.U. L 362 z 31.12.1991, str. 83).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

WYROBY PODDAWANE UPRZEDNIEMU NADZOROWI WSPÓLNOTOWEMU

.................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

.................................................

grafika

ZAŁĄCZNIK  II

WYROBY Z GOSPODARCZEGO OBROTU USZLACHETNIANIA BIERNEGO ORAZ PRZEDŁOŻONE DO UPRZEDNIEGO NADZORU WSPÓLNOTOWEGO

(art. 2 ust. 2)

(Wyszczególnienia wyrobów określone w załączniku I powtórzone są w tej tabeli w wersji skróconej)

A. REPUBLIKI BAŁTYCKIE

Kategoria Wyszczególnienie
4 Koszule, kamizelki, t-shirty i podobne wyroby z dzianin
5 Swetry
6 Bryczesy
7 Bluzki
8 Koszule, inne niż z dzianin
15 Płaszcze damskie, inne niż z dzianin
21 Długie kurtki z kapturem, ciepłe kurtki i podobne wyroby tkane
26

27

Sukienki i spódnice
29 Damskie zestawy ubraniowe i zestawy odzieżowe
73 Ubiory treningowe
74 Zestawy odzieżowe z dzianin
83 Inne części odzieży z dzianin

B. ALBANIA

Kategoria Wyszczególnienie
4 Koszule, kamizelki, t-shirty i podobne wyroby z dzianin
5 Swetry
6 Bryczesy
7 Bluzki
8 Koszule, inne niż z dzianin
12 Skarpety
14 Płaszcze męskie, inne niż z dzianin
15 Płaszcze damskie, inne niż z dzianin
18 Męskie piżamy, koszule nocne, inne niż z dzianin
24 Pidżamy, koszule nocne, inne niż z dzianin

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1992.65.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 601/92 w sprawie wprowadzenia systemu uprzedniego nadzoru przywozu niektórych wyrobów włókienniczych pochodzących z Albanii, Republiki Estońskiej, Republiki Łotewskiej i Republiki Litewskiej
Data aktu: 02/03/1992
Data ogłoszenia: 11/03/1992
Data wejścia w życie: 11/03/1992, 01/05/2004