Rozporządzenie 3815/92 w sprawie stosowania wspólnej ceny interwencyjnej oliwy z oliwek w Hiszpanii

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) nr 3815/92
z dnia 28 grudnia 1992 r.
w sprawie stosowania wspólnej ceny interwencyjnej oliwy z oliwek w Hiszpanii

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając Akt Przystąpienia Hiszpanii i Portugalii, w szczególności jego art. 89 ust. 2,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

a także mając na uwadze, co następuje:

stworzenie jednolitego rynku dnia 1 stycznia 1993 r. czyni pożądanym usunięcie wszelkich przeszkód w handlu, nie tylko pomiędzy Państwami Członkowskimi należącymi do Wspólnoty w dniu 31 grudnia 1985 r., lecz także, o ile to możliwe, pomiędzy tymi Państwami Członkowskimi a nowymi Państwami Członkowskimi;

na mocy Aktu Przystąpienia zbliżenie ceny oliwy z oliwek z ceną wspólnotową będzie stopniowo osiągane, aż do początku roku gospodarczego 1995/96; do tego czasu akcesyjne kwoty kompensacyjne są zatem stosowane w handlu pomiędzy tymi państwami a innymi Państwami Członkowskimi;

jednakże, utrzymując pomoc produkcyjną oraz pomoc konsumpcyjną na poziomie ustanowionym w Akcie Przystąpienia, można przewidzieć wcześniejsze zbliżenie cen hiszpańskich dnia 1 stycznia 1993 r. z ceną wspólnotową, z uwagi na wyrównanie określone w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 2047/92 z dnia 30 czerwca 1992 r. ustalającym ceny, pomoc oraz procent pomocy, które mają być zachowane dla sektora oliwy z oliwek na rok gospodarczy 1992/93(2),

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Wspólna cena interwencyjna oliwy z oliwek jest stosowana w Hiszpanii od dnia 1 stycznia 1993 r.

Artykuł  2

W celu zapewnienia łagodnego przejścia od ustaleń przyjętych w art. 92 Aktu Przystąpienia do przyjętych w niniejszym rozporządzeniu, a w szczególności, aby zapobiec zakłóceniom w normalnych przepływach handlowych pomiędzy Hiszpanią a innymi Państwami Członkowskimi, przyjęte zostają środki przejściowe, zgodnie z procedurą określoną w art. 38 rozporządzenia (EWG) nr 136/66/EWG(3).

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1993 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 28 grudnia 1992 r.

W imieniu Rady
J. GUMMER
Przewodniczący

______

(1) Opinia wydana dnia 18 grudnia 1992 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(2) Dz.U. L 215 z 30.7.1992, str. 3.

(3) Dz.U. 172 z 30.9.1966, str. 3025. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 2046/92 (Dz.U. L 215 z 30.7.1992, str. 1).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024