Rozporządzenie 3590/92 dotyczące środków przekazu informacji statystycznych dla statystyki w sprawie handlu między Państwami Członkowskimi

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (EWG) NR 3590/92
z dnia 11 grudnia 1992 r.
dotyczące środków przekazu informacji statystycznych dla statystyki w sprawie handlu między Państwami Członkowskimi

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 3330/91 z dnia 7 listopada 1991 r. w sprawie danych statystycznych odnoszących się do handlu towarami między Państwami Członkowskimi(1) zmienione rozporządzeniem Komisji (EWG) nr 3046/92(2), w szczególności jego art. 12,

a także mając na uwadze, co następuje:

w kontekście statystyki w sprawie handlu między Państwami Członkowskimi, konieczne jest przyjęcie standardowych formularzy statystycznych do regularnego użytku przez strony odpowiedzialne za dostarczanie informacji w celu zapewnienia zgodności wymaganych od nich deklaracji z odpowiednim formatem, bez względu na Państwo Członkowskie, w którym są one sporządzane; wybór dany stronom odpowiedzialnym za dostarczanie informacji na mocy art. 12 ust. 2 wyżej wspomnianego rozporządzenia jest możliwy tylko, jeśli Komisja ustanowi odpowiedni środek przekazu informacji; niektóre Państwa Członkowskie korzystałyby raczej ze środka przekazu Wspólnoty niż stworzyłyby krajowe formularze we własnym zakresie;

ważne jest, aby przekazać właściwym organom wszystkie szczegóły techniczne niezbędne do wydrukowania tych formularzy;

wskazane jest zapewnienie jednakowego traktowania stron odpowiedzialnych za dostarczanie informacji poprzez wniesienie wkładu w koszty tych formularzy; konieczne jest oszacowanie wysokości funduszy niezbędnych do realizacji tego celu; kwota taka musi być zgodna z perspektywą finansową określoną w Porozumieniu międzyinstytucjonalnym z dnia 29 czerwca 1988 r. w sprawie dyscypliny budżetowej i poprawy procedury budżetowej(3); zgodnie z tym porozumieniem, środki rzeczywiście dostępne muszą zostać określone według procedur budżetowych;

niezbędne jest uwzględnienie innych środków przekazu informacji, w szczególności wsparcie wykorzystania środków przekazu magnetycznego i elektronicznego;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu odzwierciedlają opinię Komitetu ds. Statystyki dotyczącej Handlu Towarami pomiędzy Państwami Członkowskimi,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
W celu sporządzenia statystyki w sprawie handlu między Państwami Członkowskimi przez Wspólnotę i jej Państwa Członkowskie, środki przekazu informacji statystycznych przewidziane w art. 12 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 3330/91, zwanego dalej "rozporządzeniem podstawowym", zostają utworzone zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia.
2.
W Państwach Członkowskich, w których nie ma rozróżnienia między deklaracją okresową a deklaracją okresową wymaganą w celach podatkowych, przyjmuje się przepisy niezbędne do utworzenia środka przekazu informacji, w niezbędnym zakresie, w ramach wspólnotowych lub krajowych przepisów podatkowych oraz zgodnie z innymi przepisami wykonawczymi rozporządzenia podstawowego.
Artykuł  2

Bez uszczerbku dla przepisów przyjętych na mocy art. 34 rozporządzenia podstawowego, formularze Interstat: N-Wysyłka, R-Wysyłka, S-Wysyłka, N-Odbiór, R-Odbiór, S-Odbiór, wzory których stanowią Załącznik do niniejszego rozporządzenia, są używane zgodnie z przepisami określonymi poniżej:

– Formularze N są używane przez strony odpowiedzialne za dostarczanie informacji, które nie podlegają zwolnieniom wynikającym z progów asymilacji i uproszczenia ustalanych przez każde z Państw Członkowskich ani też zwolnieniu określonym w tiret następnym.

– Formularze R są używane przez strony odpowiedzialne za dostarczanie informacji, które zostały zwolnione przez właściwe organy krajowe z obowiązku opisywania towarów.

– Formularze S są używane przez strony odpowiedzialne za dostarczanie informacji, które podlegają zwolnieniom wynikającym z progów uproszczenia.

Artykuł  3
1.
Formularze określone w art. 2 składają się z pojedynczego arkusza, który jest dostarczany właściwym organom krajowym.

Państwa Członkowskie mogą jednakże wymagać, aby strony odpowiedzialne za dostarczanie informacji zachowały kopię zgodnie ze wskazówkami właściwych organów krajowych.

2.
Formularze są drukowane na papierze, na którym można pisać oraz ważącym nie mniej niż 70 g/m2.

Papier jest białego koloru. Druk jest czerwonego koloru. Używany papier oraz druk muszą spełniać wymagania techniczne sprzętu optycznego rozpoznania znaków (OCR).

Pola i podpodziały mają następujące wymiary: w poziomie w jednostkach 1/10 cala i w pionie w jednostkach - 1/6 cala.

Formularze mają następujące wymiary: 210 × 297 mm przy maksimum tolerancji odchylenia przy wymiarze długości: od -5 do +8 mm.

3.
Warunki, w jakich formularze mogą być wytwarzane z wykorzystaniem technik reprodukcji stanowiących odstępstwo od przepisów ust. 2 akapit pierwszy i drugi, są określane przez Państwa Członkowskie, które stosownie powiadamiają o nich Komisję.
Artykuł  4

Państwa Członkowskie nieodpłatnie przekazują stronom odpowiedzialnym za dostarczanie informacji formularze na wzór próbek stanowiących Załącznik do niniejszego rozporządzenia.

Corocznie, na koniec okresu sprawozdawczego, Komisja dokonuje wkładu w koszty poniesione przez Państwa Członkowskie w związku z drukiem tych formularzy i rozprowadzeniem ich urzędowo pocztą. Wkład ten jest obliczany proporcjonalnie do liczby formularzy, które strony odpowiedzialne za dostarczanie informacji faktycznie przesłały właściwym organom krajowym w danym roku.

Artykuł  5

Strony odpowiedzialne za dostarczanie informacji, które chcą korzystać z środków przekazu magnetycznego lub elektronicznego, wcześniej komunikują swój zamiar organom krajowym odpowiedzialnym za sporządzanie statystyki w sprawie handlu między Państwami Członkowskimi. Strony odpowiedzialne za dostarczanie informacji, w takim przypadku stosują się do odpowiednich przepisów przyjętych przez Komisję oraz wskazówek wydanych przez wyżej wymienione organy na mocy wspomnianych przepisów uwzględniając sprzęt techniczny, do którego mają dostęp. Wskazówki te zawierają w swych zasadach strukturalnych komunikat Cusdec oznaczony i aktualizowany przez Edifact Bard ONZ - Message Design Group 3 oraz są zgodne z przepisami odnoszącymi się do podzestawu Interstat tego komunikatu, który Komisja publikuje w podręczniku użytkownika.

Artykuł  6
1.
Na zasadzie odstępstwa od art. 2, strony odpowiedzialne za dostarczanie informacji, które chcą wykorzystać formularze statystyczne Jednolitego Dokumentu Administracyjnego jako środka przekazu informacji zgodnie z rozporządzeniem Rady 717/91(4), stosują wskazówki wydane przez właściwe organy krajowe. Organy te przesyłają kopie tych wskazówek do Komisji.
2.
Państwa Członkowskie, które ustanowią środki przekazu inne niż te określone w art. 2 lub w art. 5 powyżej, lub w ust. 1 niniejszego artykułu, stosownie powiadamiają Komisję z wyprzedzeniem. Państwa Członkowskie przesyłają Komisji wzór takiego środka przekazu i/lub przekazują szczegóły odnośnie do jego użytkowania.
Artykuł  7

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od daty przewidzianej w art. 35 tiret drugie rozporządzenia podstawowego.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 11 grudnia 1992 r.

W imieniu Komisji
Henning CHRISTOPHERSEN
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 316 z 16.11.1991, str. 1.

(2) Dz.U. L 307 z 23.10.1992, str. 27.

(3) Dz.U. L 185 z 15.7.1988, str. 33.

(4) Dz.U. L 78 z 26.3.1991, str. 1.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1992.364.32

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 3590/92 dotyczące środków przekazu informacji statystycznych dla statystyki w sprawie handlu między Państwami Członkowskimi
Data aktu: 11/12/1992
Data ogłoszenia: 12/12/1992
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 19/12/1992, 01/01/1993