Rozporządzenie 189/92 przyjmujące przepisy w sprawie stosowania niektórych środków kontrolnych przyjętych przez Organizację Rybołówstwa Północno-Zachodniego Atlantyku

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 189/92
z dnia 27 stycznia 1992 r.
przyjmujące przepisy w sprawie stosowania niektórych środków kontrolnych przyjętych przez Organizację Rybołówstwa Północno-Zachodniego Atlantyku

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 170/83 z dnia 25 stycznia 1983 r. ustanawiające wspólnotowy system ochrony i racjonalnego wykorzystania zasobów połowowych (1), ostatnio zmienione Aktem Przystąpienia z 1985 r., w szczególności jego art. 11,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

Konwencja o Przyszłej Wielostronnej Współpracy w Rybołówstwie na Północno-Zachodnim Atlantyku, zwana dalej Konwencją NAFO, została zatwierdzona przez Radę w rozporządzeniu (EWG) nr 3179/77 (2) i weszła w życie z dniem 1 stycznia 1979 r.;

Organizacja Rybołówstwa Północno-Zachodniego Atlantyku (NAFO), ustanowiona na mocy Konwencji NAFO, ustanowiła system wzajemnej kontroli międzynarodowej, który został przyjęty przez Radę w rozporządzeniu (EWG) nr 1956/88 (3);

Komisja Rybołówcza NAFO, na 13. corocznym posiedzeniu, które odbyło się w Dartmouth w dniu 13 września 1991 r., przyjęła propozycję ustanowienia środka kontrolnego, wymagającego od statków rybackich przekazywania niektórych informacji dotyczących ich działań na obszarze regulacji NAFO; propozycja ta może być zaakceptowana przez Wspólnotę,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Statki pływające pod banderą Państwa Członkowskiego Wspólnoty, do którego ma zastosowanie system wzajemnej kontroli międzynarodowej NAFO, przekazują Komisji Wspólnot Europejskich oraz równocześnie swoim właściwym władzom krajowym, zgodnie z przepisami ustanowionymi w Załączniku, informacje określone w tym Załączniku.

Artykuł  2

Zawsze gdy jest to możliwe, Komisja przekazuje zawarte w nich informacje Sekretariatowi Wykonawczemu NAFO w ciągu 24 godzin od otrzymania sprawozdań.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 27 stycznia 1992 r.

W imieniu Rady
A. MARQUES DA CUNHA
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 24 z 27.1.1983, str. 1.

(2) Dz.U. L 378 z 30.12.1978, str. 1.

(3) Dz.U. L 175 z 6.7.1988, str. 1.

ZAŁĄCZNIK 1

1. Komunikaty opisane poniżej zwane są "sprawozdaniem NAFO". Informacje, które mają być przekazane w określonej formie są następujące:

1.1. każde wpłynięcie statku na obszar regulacji. Sprawozdanie to sporządza się co najmniej na sześć godzin przed wpłynięciem statku i umieszcza się w nim następujące szczegółowe dane we wskazanym porządku:

– nazwa statku,

– sygnał wywoławczy,

– zewnętrzne litery i numery identyfikacyjne,

– dzień, godzina i położenie geograficzne,

– wskazanie kodu wiadomości: "ENTRY",

– rejon NAFO, do którego statek ma zamiar wpłynąć,

– nazwisko kapitana;

– Gatunki (kod 3 Alfa) w kilogramach (w zaokrągleniu do najbliższych 100 kilogramów). Łączna wielkość gatunków, dla których łączna zaokrąglona waga według gatunków wynosi poniżej jednej tony, może być przekazana według kodu 3 Alfa "MZZ" (Ryba morska nieokreślona).

– gatunki docelowe.

1.2. każde przemieszczenie z jednego rejonu NAFO do innego rejonu NAFO, z wyjątkiem przemieszczania się między rejonami 3L i 3N oraz 3N i 3O na warunkach przewidzianych w 1.3, oraz każde przemieszczenie z rozgraniczonej strefy 10 mil po każdej stronie od linii rozdzielających rejony 3L i 3N i 3O, gdy nie stosuje się warunków określonych w 1.3. Niniejsze sprawozdania sporządza się przed wpłynięciem statku do rejonu NAFO i umieszcza się w nich szczegółowe dane we wskazanym porządku:

– nazwa statku,

– sygnał wywoławczy,

– zewnętrzne litery i numery identyfikacyjne,

– dzień, godzina i położenie geograficzne,

– wskazanie kodu wiadomości: "MOVE",

– rejon NAFO, do którego statek ma zamiar wpłynąć,

– nazwisko kapitana;

1.3. statki dokonujące międzystrefowych połowów między rejonami NAFO 3L i 3N lub między rejonami 3N i 3O, które przekraczają linie rozdzielające takie rejony więcej niż jeden raz w ciągu okresu kolejnych 24 godzin, i pod warunkiem że pozostają w rozgraniczonej strefie (10 mil po każdej stronie linii między rejonami), przesyłają przy pierwszym przekroczeniu linii między rejonami oraz następnie w odstępach nieprzekraczających 24 godzin (podczas pozostawania w strefie rozgraniczonej) sprawozdanie zawierające następujące szczegółowe dane we wskazanym porządku:

– nazwa statku,

– sygnał wywoławczy,

– zewnętrzne litery i numery identyfikacyjne,

– dzień, godzina i położenie geograficzne,

– wskazanie kodu wiadomości: "ZONE",

– nazwisko kapitana;

1.4. każde wypłynięcie z obszaru regulacji. Sprawozdania te sporządza się co najmniej na sześć godzin przed wyjściem statku z obszaru regulowanego, zawierają one poniższe szczegóły w następującym porządku.

– nazwa statku,

– sygnał wywoławczy,

– zewnętrzne litery i numery identyfikacyjne,

– dzień, godzina i położenie geograficzne,

– wskazanie kodu wiadomości: "EXIT",

– rejon NAFO, który statek ma zamiar opuścić,

– nazwisko kapitana.

– Gatunki (kod 3 Alfa) w kilogramach (w zaokrągleniu do najbliższych 100 kilogramów). Łączna wielkość gatunków, dla których łączna zaokrąglona waga według gatunków wynosi poniżej jednej tony, może być przekazana według kodu 3 Alfa "MZZ" (Ryba morska nieokreślona).

1.5. Przeładunek na obszarze regulowanym. To sprawozdanie zostaje sporządzone 24 godziny wcześniej i zawiera poniższe szczegóły w następującym porządku:

– Nazwa statku,

– Sygnał wywoławczy,

– Zewnętrzne litery i liczby identyfikacyjne,

– Data, godzina i pozycja geograficzna,

– Wskazanie kodu wiadomości: "TRANS",

– Łączna waga w kilogramach (w zaokrągleniu do najbliższych 100 kilogramów) według gatunków (kod 3 Alfa) do przeładunku,

– Nazwisko kapitana.

1.6. Statki wyposażone w urządzenia umożliwiające automatyczne przekazywanie swoich pozycji są wyłączone z wymogów przywoływania przedstawionych w ppkt 1.2 i 1.3.

2. Bez uszczerbku dla przepisów wymienionych w rozporządzeniu Komisji (EWG) nr 2807/83 z dnia 22 września 1983 r. ustanawiającym szczegółowe zasady dla zapisu informacji dotyczących połowów dokonywanych przez Państwa Członkowskie(1), po każdej transmisji radiowej informacji opisanych w pkt 1, następujące szczegóły są niezwłocznie rejestrowane w dzienniku połowowym:

– dzień i godzina transmisji,

– w przypadku transmisji radiowych nazwa stacji radiowej, za pośrednictwem której została dokonana transmisja.

3.1. Informacje określone w pkt 1 przesyła się Komisji Wspólnot Europejskich w Brukseli (teleks 24189 FISEU-B) oraz właściwym władzom krajowym Państwa Członkowskiego, pod którego banderą pływa dany statek.

3.2. Jeżeli z powodu działania siły wyższej, nie ma możliwości przekazania wiadomości przez statek, może ona zostać przekazana przez inny statek w imieniu tego statku.

______

(1) Dz.U. L 276 z 10.10.1983, str. 1.

1 Załącznik:

-zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 3068/95 z dnia 21 grudnia 1995 r. (Dz.U.UE.L.95.329.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 stycznia 1996 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1048/97 z dnia 9 czerwca 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.154.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 czerwca 1997 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1992.21.4

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 189/92 przyjmujące przepisy w sprawie stosowania niektórych środków kontrolnych przyjętych przez Organizację Rybołówstwa Północno-Zachodniego Atlantyku
Data aktu: 27/01/1992
Data ogłoszenia: 30/01/1992
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 02/02/1992