Decyzja 92/354/EWG ustanawiająca niektóre zasady dla zapewnienia koordynacji między organizacjami i stowarzyszeniami, które prowadzą lub zakładają księgi stadne dla rejestrowanych koniowatych

DECYZJA KOMISJI
z dnia 11 czerwca 1992 r.
ustanawiająca niektóre zasady dla zapewnienia koordynacji między organizacjami i stowarzyszeniami, które prowadzą lub zakładają księgi stadne dla rejestrowanych koniowatych

(92/354/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 11 lipca 1992 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/427/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. w sprawie zootechnicznych i genealogicznych warunków handlu wewnątrzwspólnotowego koniowatymi(1), w szczególności jej art. 4 ust. 2 lit. e),

a także mając na uwadze, co następuje:

decyzja 92/353/EWG(2) ustanawia kryteria zatwierdzania lub uznawania organizacji i stowarzyszeń, które prowadzą lub zakładają księgi stadne dla rejestrowanych koniowatych; decyzja ta przewiduje, że władze zainteresowanych Państw Członkowskich odpowiadają za zatwierdzanie lub uznawanie organizacji lub stowarzyszeń, które prowadzą lub zakładają księgi stadne;

w związku z tym należy ustalić zasady obowiązujące w kontaktach między organizacją lub stowarzyszeniem prowadzącym księgę stadną pochodzenia danej rasy a organizacją lub stowarzyszeniem prowadzącym lub zakładającym księgę stadną lub sekcję księgi stadnej dla tej rasy;

powinno się przyjąć przepisy w sprawie procedury umożliwiającej zainteresowanym właściwym władzom zapewnienie w specjalnych okolicznościach koordynacji między dwoma organizacjami lub stowarzyszeniami; ważne jest również, by wszystkie informacje wymagane do przyjęcia specjalnych zasad koordynacji na mocy art. 4 ust. 2 lit. e) dyrektywy Rady 90/427/EWG były udostępniane Komisji;

środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu Zootechnicznego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Organizacja lub stowarzyszenie prowadzące księgę stadną pochodzenia danej rasy musi zapewnić bliską współpracę z organizacją lub stowarzyszeniem prowadzącym księgę stadną lub sekcję księgi stadnej dla tej samej rasy, w szczególności w celu uniknięcia wszelkich sporów.

Artykuł  2
1.
Gdy właściwe władze danego Państwa Członkowskiego uważają, że zatwierdzona lub uznana organizacja lub stowarzyszenie w innym Państwie Członkowskim nie przestrzegają zasad ustanowionych w stosownym prawodawstwie wspólnotowym, w szczególności zasad ustalonych przez organizację lub stowarzyszenie, które prowadzi księgę stadną pochodzenia danej rasy, nawiązują one natychmiastowy kontakt z właściwymi władzami tego drugiego Państwa Członkowskiego.

Te ostatnie władze podejmują wszelkie konieczne środki i informuje właściwe władze pierwszego Państwa Członkowskiego o rodzaju przeprowadzonych kontroli, podjętych decyzjach i powodach podjęcia tych decyzji.

2.
Jeśli właściwe władze pierwszego Państwa Członkowskiego uznają, że te środki mogą okazać się niewystarczające, rozważają one wraz z władzami drugiego Państwa Członkowskiego sposoby zaradzenia powstałej sytuacji, w razie konieczności udając się do tego Państwa Członkowskiego.
3.
Właściwe władze Państw Członkowskich informują Komisję o przyjętych rozwiązaniach.
4.
W wypadku nieznalezienia rozwiązania w ciągu sześciu miesięcy Komisja na wniosek jednych z władz zainteresowanych Państw Członkowskich lub ze swej własnej inicjatywy może w szczególności oddelegować zespół inspektorów we współpracy z właściwymi władzami krajowymi.
Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 11 czerwca 1992 r.

W imieniu Komisji
Ray MAC SHARRY
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 224 z 18.8.1990, str. 55.

(2) Dz.U. L 192 z 11.7.1992, str. 65.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1992.192.66

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 92/354/EWG ustanawiająca niektóre zasady dla zapewnienia koordynacji między organizacjami i stowarzyszeniami, które prowadzą lub zakładają księgi stadne dla rejestrowanych koniowatych
Data aktu: 11/06/1992
Data ogłoszenia: 11/07/1992
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 17/06/1992