Rozporządzenie 104/91 w sprawie przywozu niektórych oliwek do Wspólnoty

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (EWG) NR 104/91
z dnia 16 stycznia 1991 r.
w sprawie przywozu niektórych oliwek do Wspólnoty

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady nr 136/66/EWG z dnia 22 września 1966 r. w sprawie ustanowienia wspólnej organizacji rynku olejów i tłuszczów(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 3499/90(2), w szczególności jego art. 5 ust. 5 i art. 11 ust. 8,

a także mając na uwadze, co następuje:

przywóz oliwek z państw trzecich do Wspólnoty w celu produkcji oliwy ciągle wzrasta; istnieje niebezpieczeństwo, że pomoc produkcyjna i pomoc w odniesieniu do konsumpcji oliwy z oliwek mogą zostać przyznane na oliwę tłoczoną z tych oliwek;

zgodnie z regułami wspólnotowymi ta pomoc ograniczona jest do oliwy produkowanej z oliwek uprawianych we Wspólnocie; powinny zatem zostać podjęte działania zapewniające, że środki te nie będą przyznawane na oliwę produkowaną z oliwek dopuszczonych do swobodnego obrotu we Wspólnocie;

wydaje się, że nałożenie wymagania o wnoszeniu zabezpieczenia jest najmniejszą przeszkodą dla handlu oraz działaniem najbardziej właściwym;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Olejów i Tłuszczów,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Dopuszczenie do swobodnego obrotu we Wspólnocie oliwek objętych kodami CN 0709 90 31, 0709 90 39, 0711 20 10 oraz 0711 20 90, z wyjątkiem oliwek pakowanych do opakowania bezpośredniego, których waga netto nie przekracza 5 kg, podlega złożeniu zabezpieczenia. Zabezpieczenie to, obliczone na podstawie zawartości 22 kg oliwy na 100 kg przywiezionych oliwek, równe jest w dniu dopuszczenia do swobodnego obrotu sumie pomocy produkcyjnej dla plantatorów oliwek, których produkcja jest niższa niż 500 kg oliwek rocznie i kwoty pomocy w odniesieniu do konsumpcji, stosowanej we Wspólnocie w jej kształcie z dnia 31 grudnia 1985 r., w dniu dopuszczenia do swobodnego obrotu.

Zabezpieczenie wnosi się w jednej z form podanych w art. 8 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2220/85(3). Przedstawienie dowodu, określonego w akapicie trzecim, stanowi wymóg pierwotny do celów tego rozporządzenia.

Zabezpieczenie jest zwolnione po przedstawieniu oryginalnej kopii świadectwa, określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia, w ciągu sześciu miesięcy od daty wniesienia zabezpieczenia.

Zabezpieczenie to zwolnione jest w części odpowiadającej ilości oliwek, dla której poświadcza się, że:

– zostały one wykorzystane w taki sposób, że nie mogą być już wykorzystane do produkcji oliwy, lub

– otrzymana oliwa nie spełnia warunków do uzyskania pomocy produkcyjnej i pomocy w odniesieniu dla konsumpcji.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 16 stycznia 1992 r.

W imieniu Komisji
Ray MAC SHARRY
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. 172 z 30.9.1966, str. 3025/66.

(2) Dz.U. L 338 z 5.12.1990, str. 1.

(3) Dz.U. L 205 z 3.8.1985, str. 5.

ZAŁĄCZNIK

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024