Tunezja-Europejska Wspólnota Gospodarcza. Porozumienie w formie wymiany listów w sprawie przywozu do Wspólnoty konserwowanych mieszanek owocowych pochodzących z Tunezji. Bruksela.1989.04.10.

POROZUMIENIE
w formie wymiany listów między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Republiką Tunezyjską w sprawie przywozu do Wspólnoty konserwowanych mieszanek owocowych pochodzących z Tunezji

List nr 1

Szanowny Panie,

W celu wprowadzenia w życie 55 % obniżki w zakresie stosowanych należności celnych przewidzianych w art. 19 umowy o współpracy zawartej między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Republiką Tunezyjską oraz po wymianie wyjaśnień dotyczących zasad regulujących przywóz do Wspólnoty konserwowanych mieszanek owocowych, objętych kodami CN ex 2008 92 30, ex 2008 92 71 oraz ex 2008 92 79 i pochodzących z Tunezji, mam zaszczyt poinformować Pana, że rząd tunezyjski zobowiązuje się do przyjęcia wszelkich koniecznych środków zapewniających, że ilości dostarczane do Wspólnoty w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia każdego roku nie przekraczają 100 ton.

W tym celu rząd tunezyjski oświadcza, że cały wywóz wymienionych produktów do Wspólnoty będzie realizowany wyłącznie przez eksporterów, których działalność jest kontrolowana przez "Office de Commerce de Tunisie" (Tunezyjski Zarząd Handlu).

Gwarancje odnoszące się do ilości zostaną zapewnione zgodnie z procedurami uzgodnionymi między Tunezyjskim Zarządem Handlu a Dyrekcją Generalną ds. rolnictwa Komisji Wspólnot Europejskich.

Na zasadzie odstępstwa od art. 19 umowy o współpracy, niniejsze Porozumienie w formie wymiany listów pozostaje w mocy do czasu wypowiedzenia przez jedną ze stron, przy czym wypowiedzenie takie musi być złożone przed 30 września każdego roku.

Będę zobowiązany za potwierdzenie, że Wspólnota zgadza się z powyższymi ustaleniami.

Proszę przyjąć, Szanowny Panie, wyrazy mojego najwyższego poważania.

W imieniu rządu Republiki Tunezyjskiej

List nr 2

Szanowny Panie,

Mam zaszczyt potwierdzić otrzymanie dzisiejszego listu Szanownego Pana, który brzmi, jak następuje:

"W celu wprowadzenia w życie 55 % obniżki w zakresie stosowanych należności celnych przewidzianych w art. 19 umowy o współpracy zawartej między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Republiką Tunezyjską oraz po wymianie wyjaśnień dotyczących zasad regulujących przywóz do Wspólnoty konserwowanych mieszanek owocowych, objętych kodami CN ex 2008 92 30, ex 2008 92 71 oraz ex 2008 92 79 i pochodzących z Tunezji, mam zaszczyt poinformować Pana, że rząd tunezyjski zobowiązuje się do przyjęcia wszelkich koniecznych środków zapewniających, że ilości dostarczane do Wspólnoty w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia każdego roku nie przekraczają 100 ton.

W tym celu rząd tunezyjski oświadcza, że cały wywóz wymienionych produktów do Wspólnoty będzie realizowany wyłącznie przez eksporterów, których działalność jest kontrolowana przez »Office de Commerce de Tunisie« (Tunezyjski Zarząd Handlu).

Gwarancje odnoszące się do ilości zostaną zapewnione zgodnie z procedurami uzgodnionymi między Tunezyjskim Zarządem Handlu a Dyrekcją Generalną ds. rolnictwa Komisji Wspólnot Europejskich.

Na zasadzie odstępstwa od art. 19 Umowy o współpracy, niniejsze Porozumienie w formie wymiany listów pozostaje w mocy do czasu wypowiedzenia przez jedną ze stron, przy czym wypowiedzenie takie musi być złożone przed 30 września każdego roku.

Będę zobowiązany za potwierdzenie, że Wspólnota zgadza się z powyższymi ustaleniami."

Mogę potwierdzić zgodę Wspólnoty na powyższe ustalenia i w konsekwencji oznajmić, że 55 % obniżka w zakresie stosowanych należności celnych będzie obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia każdego roku, w odniesieniu do ilości konserwowanych mieszanek owocowych pochodzących z Tunezji, określonych w Pana liście.

Proszę przyjąć, Szanowny Panie, wyrazy mojego najwyższego poważania.

W imieniu Rady Wspólnot Europejskich

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1989.73.50

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Tunezja-Europejska Wspólnota Gospodarcza. Porozumienie w formie wymiany listów w sprawie przywozu do Wspólnoty konserwowanych mieszanek owocowych pochodzących z Tunezji. Bruksela.1989.04.10.
Data aktu: 10/04/1989
Data ogłoszenia: 17/03/1989
Data wejścia w życie: 18/03/1989