Dyrektywa 89/384/EWG ustanawiająca szczegółowe warunki przeprowadzania kontroli w celu zapewnienia przestrzegania punktu zamarzania mleka niepoddanego obróbce określonego w załączniku A do dyrektywy 85/397/EWG

DYREKTYWA RADY
z dnia 20 czerwca 1989 r.
ustanawiająca szczegółowe warunki przeprowadzania kontroli w celu zapewnienia przestrzegania punktu zamarzania mleka niepoddanego obróbce określonego w załączniku A do dyrektywy 85/397/EWG
(89/384/EWG)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając dyrektywę Rady 85/397/EWG z dnia 5 sierpnia 1985 r. w sprawie zdrowia i problemów zdrowotnych zwierząt wpływających na handel wewnątrzwspólnotowy mlekiem niepoddanym obróbce termicznej(1), ostatnio zmienioną rozporządzeniem (EWG) nr 3768/85(2), w szczególności jej art. 11 ust. 6,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

w załączniku A do dyrektywy 85/397/EWG rozdział VI pkt D określa normy, jakich należy przestrzegać przy przekazywaniu mleka niepoddanego obróbce do mleczarni, skupu lub centrum standaryzacji;

w celu uwzględniania różnic w skupie należy ustanowić przepis określający etap, na którym należy przeprowadzać kontrolę punktu zamarzania w celu upewnienia się, że wymóg ten jest jednakowo stosowany,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

Państwa Członkowskie zapewnią, aby kontrole przewidziane w załączniku A do dyrektywy 85/397/EWG rozdział VI lit. D w sprawie punktu zamarzania mleka niepoddanego obróbce były przeprowadzane według następujących szczegółowych warunków:

1) mleko niepoddane obróbce z każdego gospodarstwa jest regularnie kontrolowane przez pobieranie próbek losowych.

W przypadku gdy mleko z pojedynczego gospodarstwa jest dostarczane bezpośrednio do zakładów wstępnej obróbki, próbki te są pobierane, gdy mleko jest pobierane z gospodarstwa przy zachowaniu środków ostrożności uniemożliwiających nadużycia podczas transportu lub przed rozładowaniem w mleczarni, lub kiedy mleko jest dostarczone do niej bezpośrednio przez rolnika.

W przypadku gdy rezultaty kontroli wzbudzą podejrzenia właściwych władz o dodanie wody do mleka, właściwe władze pobierają autentyczną próbę na terenie gospodarstwa. Przez autentyczną próbę rozumie się próbę reprezentatywną dla mleka z jednego szczegółowo nadzorowanego udoju rannego lub wieczornego, rozpoczętego nie wcześniej niż jedenaście godzin lub po trzynastu godzinach od poprzedniego udoju.

W przypadku gdy mleko jest dostarczane z kilku gospodarstw, próbki należy pobierać tylko, jeśli mleko niepoddane obróbce przekroczy teren mleczarni lub skupu, lub centrum standaryzacji, włącznie z przeprowadzeniem kontroli na miejscu w gospodarstwach.

W przypadku gdy rezultaty kontroli wykażą przekroczenie normy określonej w załączniku A do dyrektywy 85/397/EWG rozdział VI lit. D, próbki są pobierane we wszystkich gospodarstwach, które dostarczyby dane mleko niepoddane obróbce.

Jeżeli to niezbędne, właściwe władze pobierają autentyczne próbki w rozumieniu ust. l akapit trzeci;

2) jeżeli rezultaty kontroli nie wykażą obecności wody dodanej do mleka, mleko niepoddane obróbce może być zastosowane do produkcji mleka poddanego obróbce cieplnej.

Artykuł 2

Państwa Członkowskie wprowadzą w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne konieczne do wykonania niniejszej dyrektywy przed dniem l lipca 1990 r.

Artykuł  3

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 20 czerwca 1989 r.
W imieniu Rady
C. Romero HERRERA
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 226 z 24.8.1985, str. 13

(2) Dz.U. L 362 z 31.12.1985, str. 8.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1989.181.50

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 89/384/EWG ustanawiająca szczegółowe warunki przeprowadzania kontroli w celu zapewnienia przestrzegania punktu zamarzania mleka niepoddanego obróbce określonego w załączniku A do dyrektywy 85/397/EWG
Data aktu: 20/06/1989
Data ogłoszenia: 28/06/1989
Data wejścia w życie: 26/06/1989, 01/05/2004