Rozporządzenie 4088/87 ustalające warunki stosowania preferencyjnych stawek celnych w imporcie niektórych kwiatów pochodzących z Cypru, Izraela i Jordanii

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 4088/87
z dnia 21 grudnia 1987 r.
ustalające warunki stosowania preferencyjnych stawek celnych w przywozie niektórych kwiatów pochodzących z Cypru, Izraela, Jordanii, Maroka oraz Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy 1

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 113,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

dodatkowe protokoły do układów europejskich ustanawiających stowarzyszenie lub do umów o współpracy pomiędzy Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Cyprem, Izraelem i Jordanią, przewidują stosowanie preferencyjnych stawek celnych na import do Wspólnoty róż i goździków w ramach limitu kontyngentów celnych otwieranych dla importu wszystkich świeżych kwiatów ciętych objętych podpozycją 0603 10 nomenklatury scalonej i pochodzących z wyżej wymienionych państw; ulgi celne, o których mowa, mają zastosowanie wyłącznie do importu spełniającego określone kryteria cenowe;

niniejsze rozporządzenie powinno ustalić kryteria cenowe, których spełnienie kwalifikuje import róż i goździków do preferencyjnych stawek celnych, a także warunki zawieszenia preferencji celnych w przypadku niespełnienia tych kryteriów oraz warunki późniejszego przywrócenia tych preferencji;

kryteria cenowe, jakie muszą spełniać importowane produkty, ustala się na podstawie cen produkcji Wspólnoty; w świetle szczególnie ostrych i krótkookresowych wahań cen tych produktów we Wspólnocie ceny produkcji, o których mowa, należy ustalać dla okresów dwutygodniowych, przyjmując za podstawę średnie ceny na reprezentatywnych rynkach w trzech poprzednich latach, z wyłączeniem nietypowych wahań,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1 2

Niniejsze rozporządzenie ustanawia warunki stosowania preferencyjnych stawek celnych w odniesieniu do róż wielkokwiatowych, róż drobnokwiatowych, goździków jednokwiatowych (zwykłych) i goździków wielokwiatowych (spray), w ramach kontyngentów celnych otwieranych corocznie dla importu do Wspólnoty wszystkich świeżych kwiatów ciętych objętych podpozycją 0603 10 nomenklatury scalonej i pochodzących z Cypru, Izraela, Jordanii, Maroka oraz Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy.

Artykuł  2 3
1.
Wobec danego produktu i kraju pochodzenia, preferencyjną stawkę celną stosuje się wyłącznie w przypadku, jeżeli cena przywożonego produktu stanowi co najmniej 85 % ceny produkcji Wspólnoty, określonej w art. 3.
2.
Ceny importowe stosowane w okresach dwutygodniowych ustalane są dla każdego produktu i kraju pochodzenia wskazanego w art. 1.

Takie ceny ustalane są co piętnaście dni dla dwóch tygodni następujących po dacie, w której są ustalane.

Ceny importowe ustalane są na podstawie średniej ważonej cen rejestrowanych na reprezentatywnych rynkach przywozowych Wspólnoty.

3.
Preferencyjna stawka celna zostaje zawieszona i wprowadzane są cła Wspólnej Taryfy Celnej dla każdego danego produktu i pochodzenia, jeżeli cena importowa ustalona zgodnie z ust. 2 jest mniejsza niż 85 % ceny produkcji Wspólnoty ustalonej jak wyszczególniono w art. 3.
4.
Preferencyjną stawkę celną wprowadza się ponownie dla każdego danego produktu i pochodzenia, jeżeli cena importowa ustalona zgodnie z ust. 2 stanowi 85 % lub więcej ceny produkcji Wspólnoty ustalonej zgodnie z art. 3.
Artykuł  3 4
1.
Ceny produkcji Wspólnoty stosowane przez okresy dwutygodniowe ustalane są dla każdego z czterech produktów wskazanych w art. 1. Ceny takie ustalane są co piętnaście dni dla dwóch tygodni następujących po dacie, w której zostały ustalone.
2.
Ceny produkcji Wspólnoty ustalane są na podstawie średniej ważonej cen produkcji rejestrowanych na rynkach reprezentatywnych dla produkcji wspólnotowej.
Artykuł  4 5

W przypadku braku cen wystarczająco reprezentatywnych w celu umożliwienia określenia cen importowych i/lub cen produkcji Wspólnoty zgodnie z odpowiednio art. 2 ust. 2 i art. 3 ust. 2, są one ustalane na podstawie ostatnich ustalonych cen.

Artykuł  5
1.
Zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 14 rozporządzenia (EWG) nr 234/68 (1), Komisja ustanawia szczegółowe zasady wykonania niniejszego rozporządzenia, w szczególności:

– definicję produktów, o których mowa w art. 1,

– wykaz reprezentatywnych rynków producenta i odpowiednich rynków importowych Wspólnoty,

– dane, jakie Państwa Członkowskie są obowiązane przedkładać okresowo Komisji do celów niniejszego rozporządzenia.

2. 6
Zgodnie z procedurą przewidzianą w ust. 1, Komisja:

a) ustala ceny importowe przewidziane w art. 2 ust. 2 i ceny produkcji Wspólnoty przewidziane w art. 3 ust. 2;

b) w stosownych przypadkach, zawiesza preferencyjną stawkę celną i ponownie wprowadza cło Wspólnej Taryfy Celnej, lub ponownie wprowadza preferencyjną stawkę celną.

Jednakże, między posiedzeniami Komitetu Zarządzającego, środki te przyjmowane są przez Komisję.

Artykuł  6

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie do produktów pochodzących z trzech krajów, o których mowa, poczynając od daty stosowania odpowiedniego protokołu dodatkowego.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 grudnia 1987 r.

W imieniu Rady
B. HAARDER
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. WE nr L 55 z 2.3.1968, str. 1.

1 Tytuł:

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 3551/88 z dnia 14 listopada 1988 r. (Dz.U.UE.L.88.311.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1988 r.

- zmieniony przez art. 2 pkt 1 rozporządzenia nr 539/96 z dnia 25 marca 1996 r. (Dz.U.UE.L.96.79.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.

2 Art. 1:

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 3551/88 z dnia 14 listopada 1988 r. (Dz.U.UE.L.88.311.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1988 r.

- zmieniony przez art. 2 pkt 2 rozporządzenia nr 539/96 z dnia 25 marca 1996 r. (Dz.U.UE.L.96.79.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.

3 Art. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1300/97 z dnia 30 czerwca 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.177.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lipca 1997 r.
4 Art. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1300/97 z dnia 30 czerwca 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.177.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lipca 1997 r.
5 Art. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1300/97 z dnia 30 czerwca 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.177.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lipca 1997 r.
6 Art. 5 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 1300/97 z dnia 30 czerwca 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.177.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lipca 1997 r.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024