Protokół dodatkowy do Europejskiego porozumienia w sprawie wymiany substancji leczniczych pochodzenia ludzkiego. Strasburg.1982.09.29.

PROTOKÓŁ DODATKOWY DO EUROPEJSKIEGO POROZUMIENIA
w sprawie wymiany substancji leczniczych pochodzenia ludzkiego

PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE RADY EUROPY,

Umawiające się Strony Europejskiego porozumienia z dnia 15 grudnia 1958 roku w sprawie wymiany substancji leczniczych pochodzenia ludzkiego (zwanego dalej "Porozumieniem"),

uwzględniając postanowienia artykułu 5 ustęp Porozumienia, zgodnie z którym "Umawiające się Strony są zobowiązane dołożyć wszelkich niezbędnych starań w celu zwolnienia substancji leczniczych pochodzenia ludzkiego postawionych do ich dyspozycji z należności celnych przywozowych";

w przypadku Państw Członkowskich Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej prawo do decyzji w sprawie takiego zwolnienia należy do kompetencji Wspólnoty, która posiada niezbędne uprawnienia w tym zakresie na mocy Traktatu ustanawiającego ją;

do celów wykonania artykułu 5 ustęp 1 Porozumienia niezbędne jest, aby Europejska Wspólnota Gospodarcza mogła stać się Umawiającą się Stroną Porozumienia,

UZGODNIŁY, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Europejska Wspólnota Gospodarcza może stać się Umawiającą się Stroną Porozumienia w wyniku jej podpisania. W odniesieniu do Wspólnoty Porozumienie wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po jej podpisaniu.

Artykuł  2
1.
Niniejszy Protokół dodatkowy pozostaje otwarty do przyjęcia przez Umawiające się Strony Porozumienia. Wchodzi on w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po dacie złożenia przez ostatnią z Umawiających się Stron jej dokumentu zatwierdzającego u Sekretarza Generalnego Rady Europy.
2.
Jednakże niniejszy Protokół dodatkowy wchodzi w życie po upływie dwuletniego okresu, licząc od dnia, w którym zostanie otwarty do przyjęcia wejścia w życie. Jeśli zastrzeżenie takie zostało zgłoszone, stosuje się ustęp 1 niniejszego artykułu.
Artykuł  3

Od daty wejścia w życie niniejszego Protokołu dodatkowego staje się on częścią nierozłączną Porozumienia. Począwszy od tej daty, żadne państwo nie może stać się Umawiającą się Stroną Porozumienia, nie stając się równocześnie Umawiającą się Stroną Protokołu dodatkowego.

Artykuł  4

Sekretarz Generalny Rady Europy notyfikuje Państwa Członkowskie Rady Europy, wszystkie państwa, które przystąpiły do Porozumienia, i Europejską Wspólnotę Gospodarczą, o każdym przyjęciu lub zastrzeżeniu, dokonanych na podstawie artykułu 2, odnośnie do daty wejścia w życie niniejszego Protokołu dodatkowego, zgodnie z artykułem 2.

Sekretarz Generalny powiadamia również Europejską Wspólnotę Gospodarczą o każdym akcie notyfikacji lub ogłoszeniu odnoszącym się do Porozumienia.

Sporządzono w Strasburgu, dnia 29 września 1982 roku, w języku angielskim i francuskim i otwarto do przyjęcia w dniu 1 stycznia 1983 roku. Obydwa teksty są na równi autentyczne i zostają złożone w jednym egzemplarzu w archiwach Rady Europy. Sekretarz Generalny Rady Europy przekazuje jego uwierzytelniony odpis każdemu Państwu Członkowskiemu Rady Europy i każdemu państwu zaproszonemu do przystąpienia do Porozumienia oraz Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024