Decyzja 87/305/EWG ustanawiająca Komitet Doradczy do spraw Otwarcia Zamówień Publicznych

DECYZJA KOMISJI
z dnia 26 maja 1987 r.
ustanawiająca Komitet Doradczy do spraw Otwarcia Zamówień Publicznych

(87/305/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 12 czerwca 1987 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

a także mając na uwadze, co następuje:

prawdziwe i skuteczne otwarcie zamówień publicznych w całej Wspólnocie stanowi priorytetowy cel Wspólnoty w zakresie urzeczywistniania rynku wewnętrznego do 1992 r.;

aby osiągnąć ten cel, zakłada się, że Komisji niezbędna jest lepsza ocena rzeczywistości gospodarczej, technicznej, prawnej i społecznej zamówień publicznych, a zainteresowanym Stronom potrzebne jest lepsze zrozumienie problemów związanych ze stosowaniem zasad Wspólnoty w tym obszarze;

bliski i stały kontakt ze sferami gospodarczymi działającymi w dziedzinie zamówień publicznych na dostawy, roboty budowlane i usługi może przyczynić się do osiągnięcia tego celu;

najwłaściwszą metodą organizacji tego rodzaju kontaktów jest utworzenie, pod auspicjami Komisji, Komitetu Doradczego, w którym te sfery byłyby reprezentowane; poza tym właściwe jest zapewnienie obecności w tym Komitecie wykwalifikowanych osób, potrafiących swoją ogólną wiedzę na temat zamówień publicznych wykorzystać na poziomie wspólnotowym,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Komitet Doradczy ds. Otwarcia Zamówień Publicznych we Wspólnocie (dalej zwany Komitetem) jest utworzony pod auspicjami Komisji.

Artykuł  2

Zadaniem Komitetu jest pomoc Komisji, na jej wniosek albo z własnej inicjatywy, w dokonywaniu gospodarczej, technicznej, prawnej i społecznej oceny aspektów zamówień publicznych. Zadaniem Komitetu jest również umożliwienie zainteresowanym sektorom pełniejszego dostrzeżenia problemów związanych ze stosowaniem zasad wspólnotowych w tym zakresie.

Artykuł  3 1

Komitet składa się najwyżej z 25 członków.

Artykuł  4

Komitet składa się z niezależnych ekspertów, których doświadczenie w przemyśle i handlu oraz kwalifikacje w dziedzinie zamówień publicznych na poziomie wspólnotowym są szeroko uznawane. Członkowie Komitetu mianowani są przez Komisję, po konsultacji z zainteresowanymi sektorami handlu i przemysłu.

Artykuł  5

Kadencja członków Komitetu trwa dwa lata. Jest ona odnawialna. Po upływie dwóch lat członkowie Komitetu pełnią swoje funkcje do chwili zastąpienia ich lub odnowienia ich kadencji.

Kadencja członka kończy się przed upływem dwuletniego okresu, w przypadku jego rezygnacji lub śmierci. Komisja zastrzega sobie prawo do skrócenia kadencji członka w każdej chwili.

Członek zostaje zastąpiony na okres pozostający do zakończenia tej kadencji zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 4.

Pełnione obowiązki nie są wynagradzane.

Artykuł  6

Lista członków jest publikowana w celach informacyjnych przez Komisję w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Artykuł  7

Komitetowi przewodniczy przedstawiciel Komisji.

Artykuł  8

Komitet może zaprosić każdą osobę o szczególnych kwalifikacjach, w sprawach omawianych w ramach porządku dziennego, do uczestnictwa w jego pracach w charakterze eksperta.

Eksperci biorą udział w dyskusji tylko w sprawach, w związku z którymi zostali powołani.

Artykuł  9

Komitet może utworzyć grupy robocze.

Artykuł  10
1.
Komitet zbiera się w pomieszczeniach Komisji, na wezwanie Komisji.
2.
Przedstawiciele zainteresowanych służb Komisji biorą udział w posiedzeniach Komitetu i grup roboczych.
3.
Sekretariat Komitetu i grup roboczych jest obsługiwany przez służby Komitetu.
Artykuł  11

Bez naruszania przepisów art. 214 Traktatu, członkowie Komitetu i, w miarę potrzeby, eksperci zapraszani w ramach procedury przewidzianej w art. 8 są zobowiązani do nieujawniania informacji uzyskanych przez pracę w Komitecie lub grupach roboczych w każdym przypadku, gdy Komisja informuje ich, iż wymagana opinia lub kwestia wiąże się ze sprawą o charakterze poufnym.

W takich przypadkach tylko członkowie Komisji i przedstawiciele służb Komisji biorą udział w posiedzeniach.

Artykuł  12

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 26 maja 1987 r.

W imieniu Komisji

COCKFIELD

Wiceprzewodniczący

1 Art. 3 zmieniony przez art. 1 decyzji nr 87/560/EWG z dnia 17 listopada 1987 r. (Dz.U.UE.L.87.338.37) zmieniającej nin. decyzję z dniem 17 listopada 1987 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1987.152.32

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 87/305/EWG ustanawiająca Komitet Doradczy do spraw Otwarcia Zamówień Publicznych
Data aktu: 26/05/1987
Data ogłoszenia: 12/06/1987
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 26/05/1987