Dyrektywa 85/38/EWG zmieniająca załączniki I i II do dyrektywy Rady 66/401/EWG w sprawie obrotu materiałem siewnym roślin pastewnych

DYREKTYWA KOMISJI
z dnia 14 grudnia 1984 r.
zmieniająca załączniki I i II do dyrektywy Rady 66/401/EWG w sprawie obrotu materiałem siewnym roślin pastewnych

(85/38/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 19 stycznia 1985 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając dyrektywę Rady 66/401/EWG z dnia 14 czerwca 1966 r. w sprawie obrotu materiałem siewnym roślin pastewnych(1), ostatnio zmienioną dyrektywą 82/287/EWG(2), w szczególności jej art. 21a,

a także mając na uwadze, co następuje:

w świetle rozwoju wiedzy naukowej i technicznej, z uwagi na określone poniżej przyczyny załączniki I i II do dyrektywy 66/401/EWG powinny zostać zmienione;

powszechnie wiadomym jest, że w przypadku niektórych rodzajów odmian wiechliny łąkowej (Poapratensis L.) czystość odmianowa może być znacznie łatwiej oceniana niż w przypadku innych odmian, dlatego też zostały ustanowione szczególne poziomy tolerancji dla czystości odmianowej tego typu w załączniku II do wspomnianej dyrektywy;

normy czystości odmianowej stosowane do odmian wiechliny łąkowej, jak również procedury badające czy są one spełnione powinny być tak dostosowane, żeby wyeliminować możliwą dyskryminację między różnymi rodzajami odmian, w celu uwzględnienia we wszystkich przypadkach odniesienia do inspekcji polowych oraz bieżących praktyk dotyczących kwalifikacji;

środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Nasion i Materiału Rozmnożeniowego dla Rolnictwa, Ogrodnictwa i Leśnictwa,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W załączniku I do dyrektywy 66/401/EWG wprowadza się następujące zmiany:

1. W tabeli w ust. 2 "apomiktyczne jednoklony odmian Poa spp" zastępuje się "odmiany Poa pratensis, określone w ust. 4 część druga zdania trzeciego".

2. W ust. 4 zdanie drugie "lub apomiktyczne jednoklony odmian Poa spp" zastępuje się "lub Poa pratensis".

3. W ust. 4 po zdaniu drugim dodaje się, co następuje:

"W przypadku Poa pratensis, liczba roślin gatunków uprawnych rozpoznawalnych jako ewidentnie niebędących właściwą odmianą nie powinna przekroczyć:

- jednej na 20 m2 do produkcji elitarnego materiału siewnego,

- czterech na 10 m2 do produkcji kwalifikowanego materiału siewnego;

jednakże w przypadku odmian, które zostały urzędowo sklasyfikowane w ramach uzgodnionych procedur jako »odmiany apomiktycznych jednoklonów«, liczba roślin, które są rozpoznawalne jako ewidentnie niebędące właściwą odmianą, które nie przekraczają sześciu na 10 m2, mogą być uznane jako spełniające powyższe warunki do produkcji kwalifikowanego materiału siewnego. Do momentu złożenia wniosku, Państwa Członkowskie mogą zostać upoważnione, zgodnie z procedurami ustanowionymi w art. 21, do oceny warunków wypełniania standardów czystości odmianowej w przypadku roślin Poa pratensis należących do tych odmian, nie tylko na podstawie wyników inspekcji polowych przeprowadzonych zgodnie z załącznikiem I ust. 6, gdzie występują dowody, że zgodność ze standardami czystości odmianowej określonej w załączniku II jest zapewniona przez właściwe badanie materiału siewnego lub inne właściwe środki."

4. Skreśla się w ust. 4 zdanie ostatnie "i apomiktycznych jednoklonów odmian Poa spp".

Artykuł  2

W załączniku II do dyrektywy 66/401/EWG wprowadza się następujące zmiany:

1. W sekcji I ust. 1 tiret pierwsze zdanie drugie "Poa spp, odmiany apomiktycznych jednoklonów" zastępuje się "Poa pratensis, odmiany, określone w załączniku I ust. 4 część druga zdania trzeciego".

2. W sekcji II ust. 1 zdanie pierwsze "i apomiktycznych jednoklonów odmian Poa spp"zastępuje się "i odmiany Poa pratensis, określone w załączniku I ust. 4 część druga zdania trzeciego".

Artykuł  3

Państwa Członkowskie wprowadzają w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne go wykonania niniejszej dyrektywy nie później niż do 1 stycznia 1986 r. Niezwłocznie powiadamiają o tym Komisję i inne Państwa Członkowskie.

Artykuł  4

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 14 grudnia 1984 r.

W imieniu Komisji
Poul DALSAGER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. 125 z 11.7.1966, str. 2298/66.

(2) Dz.U. L 131 z 13.5.1982, str. 24.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1985.16.41

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 85/38/EWG zmieniająca załączniki I i II do dyrektywy Rady 66/401/EWG w sprawie obrotu materiałem siewnym roślin pastewnych
Data aktu: 14/12/1984
Data ogłoszenia: 19/01/1985
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 18/12/1984