WHO-Wspólnoty Europejskie. Wymiana listów ustanawiająca procedurę współpracy między między Wspólnotami Europejskimi, a Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Genewa.1982.06.02.

WYMIANA LISTÓW
między Wspólnotami Europejskimi a Światową Organizacją Zdrowia (WHO) ustanawiająca procedurę współpracy między tymi dwiema organizacjami

(82/725/EWWiS, EWG, Euratom)

(Dz.U.UE L z dnia 28 października 1982 r.)

Bruksela, dnia 28 kwietnia 1982 roku

Szanowny Doktorze Mahler,

W trakcie przeprowadzonych ostatnio rozmów między przedstawicielami naszych dwóch organizacji, wyłoniła się wyraźnie potrzeba zwiększenia współpracy i wzmocnienia istniejących mechanizmów konsultacyjnych.

Mam zaszczyt zaproponować ustanowienie, w drodze wymiany listów, bliższych kontaktów i bardziej efektywnych stosunków roboczych między Wspólnotami Europejskimi, a Światową Organizacją Zdrowia.

Od szeregu lat rozwija się bardzo aktywna i korzystna dla obu stron współpraca między Regionalnym Komitetem dla Europy w Kopenhadze a Komisją. Współpraca ta została nawiązana przez wymianę listów z dnia 29 maja i 19 czerwca 1972 roku, którą niniejszym potwierdzamy.

Obie nasze organizacje mają wspólne interesy w wielu dziedzinach odnoszących się do zdrowia, nie tylko w skali regionalnej, ale i światowej, w szczególności jeśli chodzi o światowy program rozwoju zdrowia, badania medyczne, zdrowie publiczne, ustanawianie kryteriów i norm zdrowia, w szczególności w dziedzinie środowiska ogólnego i środowiska pracy. Wszystko to świadczy o potrzebie rozszerzenia współpracy o bardziej globalnym charakterze.

Z powyższych powodów uważam, że nadszedł czas na ustanowienie zasadniczych metod współpracy między naszymi dwiema organizacjami. Procedury te są wymienione w memorandum załączonym do niniejszego listu.

Przez wzmocnienie i rozwijanie takiej współpracy unikniemy zbędnego powielania działań i pomożemy w skuteczniejszym osiąganiu celów stojących przed naszymi dwiema organizacjami, tj. postępu społecznego i promocji zdrowia.

Chciałbym zaproponować, aby niniejszy list i dodatek do niego oraz wysłana przez Pana odpowiedź, były uważane za porozumienie ustanawiające stosunki między Wspólnotami Europejskimi, a Światową Organizacją Zdrowia, które wejdą w życie z dniem Pańskiej odpowiedzi.

Z poważaniem,

Ivor RICHARD

Członek Komisji

Pan Dr H. Mahler,

Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia,

CH-1211 Genewa 27

MEMORANDUM

określające uzgodnienia dotyczące współpracy między Światową Organizacją Zdrowia, a Wspólnotami Europejskimi

1.
Obie Strony odbywają regularnie wzajemne konsultacje w sprawach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, dla osiągania ich celów w dziedzinie zdrowia i bardziej efektywnej koordynacji rozwoju i realizacji odnośnych programów prowadzonych przez każdą z organizacji.
2.
Komisja Wspólnot Europejskich zaprasza, w stosownych przypadkach, przedstawicieli Światowej Organizacji Zdrowia do uczestniczenia w charakterze obserwatora w jej posiedzeniach dotyczących spraw będących przedmiotem wspólnego zainteresowania Światowej Organizacji Zdrowia i Wspólnot Europejskich.
3.
Światowa Organizacja Zdrowia zaprasza przedstawiciela Wspólnot Europejskich do uczestniczenia w charakterze obserwatora w sesjach jej Zgromadzenia Ogólnego, Rady Wykonawczej i Regionalnego Komitetu dla Europy i, w stosownych przypadkach, w pracach ich komitetów, odnoszących się do spraw będących przedmiotem wspólnego zainteresowania Wspólnot Europejskich i Światowej Organizacji Zdrowia.
4.
Obie Strony dokonują również niezbędnych uzgodnień dotyczących zapewnienia wzajemnego uczestnictwa w innych stosownych spotkaniach zwołanych pod ich przewodnictwem.
5.
Obie Strony zachęcają i ułatwiają wzajemną wymianę stosownych informacji i dokumentacji w sprawach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, w ramach ich odpowiednich zakresów właściwości, mając na względzie zwiększenie efektywności ich wysiłków w tych dziedzinach.
6.
Światowa Organizacja Zdrowia, za pośrednictwem swojego dyrektora generalnego użycza Komisji Wspólnot Europejskich wszelkiego niezbędnego technicznego wsparcia, jakie może być wymagane w celach badania spraw będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

Procedura zwrotu przez Komisję wydatków poniesionych przez Światową Organizację Zdrowia jest ustalana w każdym przypadku na zasadzie wspólnego porozumienia.

7.
Obie Strony dokonują niezbędnych i leżących w ich kompetencji uzgodnień w celu zapewnienia efektywnego wprowadzenia w życie niniejszych postanowień, w szczególności:

a) dokonują odpowiednich uzgodnień dla zapewnienia ścisłej współpracy i kontaktów między urzędnikami obu instytucji w dziedzinach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania;

b) poprzez swoich odpowiednich przedstawicieli nadzorują postęp dokonujący się w zakresie ustanawiania efektywnej współpracy między obiema organizacjami.

Genewa, dnia 2 czerwca 1982 roku.

Szanowny Panie,

Dziękuję za Pański list z dnia 28 kwietnia 1982 roku wraz z załączonym do niego memorandum określającym uzgodnienia dotyczące współpracy między Światową Organizacją Zdrowia, a Wspólnotami Europejskimi.

Mam zaszczyt poinformować, że Światowa Organizacja Zdrowia wyraża pełną zgodę na propozycje zawarte w tych dokumentach i oczekuję rozszerzenia naszej współpracy i ustalenia bardziej efektywnych stosunków roboczych między naszymi dwiema organizacjami.

Dlatego też, zgodnie z Pańską propozycją, Pański list z dnia 28 kwietnia i załączone do niego memorandum stanowi wraz z niniejszą odpowiedzią porozumienie ustanawiające stosunki między Wspólnotami Europejskimi a Światową Organizacją Zdrowia, które wchodzi w życie z dniem dzisiejszym.

Szczerze oddany,

GRD H. MAHLER,

Dyrektor Generalny

Pan Ivor Richard,

Członek Komisji Wspólnot Europejskich,

B-1049 Bruksela.

Bruksela, dnia 9 czerwca 1982 roku.

Szanowny Doktorze Mahler,

Dziękuję za Pański list z dnia 2 czerwca 1982 roku potwierdzający zgodę na propozycje dotyczące przyszłych stosunków między Wspólnotami Europejskimi, a Światową Organizacją Zdrowia.

Oczekuję kontynuacji współpracy między naszymi dwiema organizacjami.

Z poważaniem,

Ivor RICHARD

Członek Komisji

Pan Dr H. Mahler,

Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia,

CH-1211 Genewa 27

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1982.300.20

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: WHO-Wspólnoty Europejskie. Wymiana listów ustanawiająca procedurę współpracy między między Wspólnotami Europejskimi, a Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Genewa.1982.06.02.
Data aktu: 02/06/1982
Data ogłoszenia: 28/10/1982
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 02/06/1982