Dyrektywa 82/625/EWG dostosowująca do postępu technicznego dyrektywę Rady 77/313/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do instalacji pomiarowych do cieczy innych niż woda

DYREKTYWA KOMISJI
z dnia 1 lipca 1982 r.
dostosowująca do postępu technicznego dyrektywę Rady 77/313/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do instalacji pomiarowych do cieczy innych niż woda

(82/625/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 27 sierpnia 1982 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając dyrektywę Rady 71/316/EWG z dnia 26 lipca 1971 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do wspólnych przepisów dotyczących przyrządów pomiarowych oraz metod kontroli metrologicznej(1), ostatnio zmienionej Aktem Przystąpienia Grecji, w szczególności jego art. 17,

a także mając na uwadze, co następuje:

z uwagi na rozwój techniczny w danej dziedzinie, dyrektywa 71/316/EWG(2) powinna zostać zmieniona;

środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Komitetu ds. Dostosowania Dyrektyw do Postępu Technicznego w Celu Usunięcia Barier Technicznych w Wymianie Handlowej Przyrządów Pomiarowych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W załączniku do dyrektywy 77/313/EWG wprowadza się następujące zmiany:

1. Pozycja 2.2.6.2.3. otrzymuje brzmienie:

"2.2.6.2.3. Komory zbiornika są wyposażone w urządzenie przeciwwirowe, z wyjątkiem sytuacji, gdy instalacja pomiarowa jest wyposażona w urządzenie do usuwania gazu zgodnie z pozycją 1.6.2.1.4."

2. Po pozycji 3.1.2.4. 2 dodaje się pozycję w brzmieniu:

"3.1.3. W przypadku instalacji pomiarowych określonych w pozycji 2.2. i 2.4. zatwierdzenie typu EWG może być wydane na podstawie rysunków i wykresów, pod warunkiem że spełniają one wymagania przepisów sekcji 4."

3. Dodaje się sekcję 4 zgodnie z Załącznikiem.

Artykuł  2

Państwa Członkowskie wprowadzą w życie przed dniem 1 maja 1983 r. przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy i niezwłocznie powiadomią o tym Komisję.

Artykuł  3

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 1 lipca 1982 r.

W imieniu Komisji
Karl-Heinz NARJES
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 202 z 6.9.1971, str. 1.

(2) Dz.U. L 105 z 28.4.1977, str. 18.

ZAŁĄCZNIK

4. INSTALACJE POMIAROWE ZAMONTOWANE NA CYSTERNACH SAMOCHODOWYCH

4.1. Wymagania ogólne

Dla instalacji pomiarowych, zamontowanych na cysternach samochodowych, określonych w pozycji 2.2 i 2.4, zatwierdzenie typu EWG może być wydane jedynie na podstawie oceny przedłożonych dokumentów, o ile są one zgodne z jednym z wzorcowych schematów określonych w pozycji 4.2 i spełniają wymagania określone poniżej:

4.1.1. Oznaczenie przyjętego wzorcowego schematu musi być dodane do oznaczeń określonych w pozycji 1.16.

4.1.2. Elementy instalacji pomiarowej muszą posiadać zatwierdzenie typu EWG, w przypadku gdy takie zatwierdzenie jest określone w dyrektywie 71/319/EWG z dnia 26 lipca 1971 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do liczników do cieczy innych niż woda, w dyrektywie 71/348/EWG z dnia 12 października 1971 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do urządzeń pomocniczych do liczników do cieczy innych niż woda albo w niniejszej dyrektywie.

4.1.3. Jeżeli zbiornik posiada kilka komór, rury wylotowe z komór mogą zostać połączone z instalacją pomiarową osobno lub poprzez kolektor, o ile inaczej nie określono w odpowiednim schemacie wzorcowym. Przepisy pozycji 2.2.1 akapit drugi mają zastosowanie we wszystkich przypadkach.

W przypadku połączenia instalacji pomiarowej z kilkoma komorami poprzez kolektor, należy zainstalować urządzenie do zapobiegania jednoczesnemu łączeniu się komór z instalacją pomiarową. Wymagania tego nie stosuje się, gdy instalacja pomiarowa jest wyposażona w urządzenie do usuwania gazu spełniające wymagania pozycji 1.6.2.1.4.

4.1.4. Jeżeli cysterna samochodowa jest wyposażona w dwie instalacje pomiarowe, które mogą być połączone, o ile jest taka potrzeba, z jedną lub kilkoma wydzielonymi komorami, rury i zawory muszą być tak zainstalowane, aby obie instalacje nie mogły być połączone do tych samych komór równocześnie. Ponadto połączenia pomiędzy komorami i instalacjami pomiarowymi muszą zostać czytelnie oznaczone w celu uniemożliwienia przypadkowego podłączenia komory do instalacji pomiarowej, która nie jest przeznaczona do pomiaru produktu, który znajduje się w komorze.

4.1.5. Jeżeli wymagane jest urządzenie przeciwwirowe, może ono być zainstalowane łącznie z zaworem na dnie komory.

4.1.6. Rurociągi, zawory i krany pomiędzy komorami i instalacjami pomiarowymi muszą być zainstalowane w taki sposób, aby nie było możliwości podłączenia instalacji pomiarowej do zbiornika oddzielonego od cysterny samochodowej.

4.1.7. Filtr, zazwyczaj montowany bezpośrednio przed licznikiem lub urządzeniem odgazowującym, może być częścią urządzenia odgazowującego.

4.1.8. Musi istnieć możliwość zaplombowania urządzeń, które pozwalają na napełnienie cysterny z ominięciem liczników, w celu zapewnienia zgodności z wymaganiami krajowymi.

4.1.9. Jeżeli instalacje pomiarowe są wyposażone w zawory dwudrożne, zawory te muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby uniemożliwiały równoczesne połączenie pomiędzy trzema zwężkami.

4.2. Schematy wzorcowe

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1982.252.10

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 82/625/EWG dostosowująca do postępu technicznego dyrektywę Rady 77/313/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do instalacji pomiarowych do cieczy innych niż woda
Data aktu: 01/07/1982
Data ogłoszenia: 27/08/1982
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 22/07/1982