Rozporządzenie 2514/78 w sprawie rejestracji w Państwach Członkowskich umów w sprawie rozmnażania nasion w państwach trzecich

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (EWG) NR 2514/78
z dnia 26 października 1978 r.
w sprawie rejestracji w Państwach Członkowskich umów w sprawie rozmnażania nasion w państwach trzecich

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2358/71 z dnia 26 października 1971 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku nasion(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem nr 1346/78(2), w szczególności jego art. 3a ust. 4 i art. 9,

a także mając na uwadze, co następuje:

rozporządzenie (EWG) nr 2358/71 przewiduje możliwość obowiązkowej rejestracji przez organy Państw Członkowskich umów w sprawie rozmnażania nasion w państwach trzecich; możliwość ta powinna być wykorzystana w odniesieniu do gatunków, które odgrywają istotną rolę w zaopatrywaniu rynku wspólnotowego; należy przygotować wykaz gatunków odpowiadających tym warunkom;

umowy te obejmują kilka kolejnych zbiorów; w konsekwencji należy przewidzieć, w interesie racjonalnego stosowania systemu, aby umowy zawarte przed wprowadzeniem tego systemu w życie, ale które obejmują przyszłe zbiory, były zarejestrowane;

rozporządzenie (EWG) nr 2358/71 również wymaga określenia umów w sprawie rozmnażania nasion w państwach trzecich; należy również przewidzieć, aby strona umowy prowadząca działalność gospodarczą we Wspólnocie dostarczyła niektóre szczegółowe informacje przy rejestrowaniu umowy;

Państwa Członkowskie ustanawiają system rejestracji umów i pożądane jest, aby powołały one w tym celu odpowiedni organ;

Komisja powinna zostać powiadomiona o informacjach zawartych w umowach w celu umożliwienia monitorowania rozwoju rynku wspólnotowego i zarządzania nim;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Nasion,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Umowy w sprawie rozmnażania nasion w państwach trzecich, odnoszące się do gatunków lub grup odmian wymienionych w Załączniku do niniejszego rozporządzenia, zawierane od dnia 1 lutego 1979 r. oraz umowy zawarte przed tym dniem w odniesieniu do nasion zbieranych od dnia 1 czerwca 1980 r. i później, będą podlegały rejestracji zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.

Artykuł 2

Dla celów niniejszego rozporządzenia "umowa w sprawie rozmnażania nasion w państwach trzecich" oznacza umowę zawartą na piśmie między stroną prowadzącą działalność gospodarczą we Wspólnocie a stroną prowadzącą działalność gospodarczą w państwie trzecim, gdzie produkcja nasion jest równoważna produkcji Wspólnoty, na mocy której druga strona podejmuje się rozmnażania nasion lub zorganizowania rozmnażania nasion w imieniu pierwszej strony, w celu przywozu całości lub części tych nasion do Wspólnoty.

Artykuł  3 1

W celu rejestracji umów określonych w art. 1, poza sporządzeniem tych umów umawiająca się strona prowadząca działalność na obszarze Wspólnoty musi w tym samym czasie przedłożyć organowi określonemu w art. 4 przynajmniej następujące dane szczegółowe:

a) państwo, w którym przeprowadzane jest rozmnażanie materiału siewnego;

b) gatunek i odmiana materiału siewnego;

c) ilość, pochodzenie i kategoria nasion przeznaczonych do rozmnożenia;

d) lata gospodarcze objęte umową, powierzchnia przeznaczona do obsiania, przewidywane ilości przeznaczone do przywozu na obszar Wspólnoty, planowane okresy dostawy.

Artykuł  4

Państwa Członkowskie wprowadzą system rejestracji umów określonych w art. 1. W tym celu wyznaczą organ odpowiedzialny za rejestrację i notyfikują Komisji jego nazwę i adres do dnia 1 lutego 1979 r.

Artykuł 5
1. 2
Strona prowadząca działalność gospodarczą we Wspólnocie rejestruje umowę u właściwego organu Państwa Członkowskiego, na terenie którego prowadzi działalność, przed wygaśnięciem terminu ustalonego w Załączniku do niniejszego rozporządzenia dla każdego gatunku lub grupy odmian. Jednakże, dla materiału siewnego kukurydzy mieszańcowej, dane dotyczące przewidywanych ilości przeznaczonych do przywozu do Wspólnoty i okresy przewidziane dla dostawy mogą być przedkładane najpóźniej sześć miesięcy po terminie na zarejestrowanie umów.
2.
Należy notyfikować każde zmiany danych określonych w art. 3 po zarejestrowaniu umowy w terminie 30 dni od momentu dokonania takiej zmiany.
Artykuł  6 3

Państwa Członkowskie każdego roku przekazują Komisji, nie później niż 30 dni po terminach ustalonych w Załączniku, informacje na temat powierzchni do obsiania i przewidywanych ilości nasion pochodzących z rozmnażania i przeznaczonych do przywozu na obszar Wspólnoty. Pozycje te są przedstawiane w podziale według roku gospodarczego, gatunków lub grup odmian, określonych w Załączniku oraz zainteresowanego państwa trzeciego.

Jednakże, dla materiału siewnego kukurydzy mieszańcowej, informacje na temat przewidywanych ilości przeznaczonych do przywozu przekazywane są Komisji najpóźniej trzydzieści dni po przekazaniu ich właściwemu organowi dokonującemu rejestracji.

Artykuł  7

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 15 listopada 1978 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 26 października 1978 r.

W imieniu Komisji
Finn GUNDELACH
Wiceprzewodniczący

__________

(1) Dz.U. L 246 z 5.11.1971, str. 1.

(2) Dz.U. L 165 z 22.6.1978, str. 1.

ZAŁĄCZNIK 4

Gatunek lub grupa odmian Dzień upłynięcia terminu rejestracji umów
Rok poprzedzający zbiory Rok zbiorów
1. Festuca pratensis L. 1 listopada(3)
2. Festuca rubra L. 1 listopada(3)
3. Lolium multiflorum L.
a) Ssp. alternativum 1 maja(4)
b) Ssp. non alternativum 1 listopada(3)
4. Lolium perenne L. 1 listopada(3)
5. Medicago sativa L. 1 listopada(3)
6. Trifolium pratense L. 1 listopada(1)(3) 1 maja(2)(4)
7. Hybrydy kukurydzy i sorgo mieszańcowe 1 maja(4)
(1) Wysiew jesienny.
(2) Wysiew wiosenny.
(3) Kraje półkuli południowej, termin 1 maja roku poprzedzającego zbiory.
(4) Kraje półkuli południowej, termin 1 listopada roku poprzedzającego zbiory
1 Art. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 119/89 z dnia 19 stycznia 1989 r. (Dz.U.UE.L.89.16.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 stycznia 1989 r.
2 Art. 5 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 119/89 z dnia 19 stycznia 1989 r. (Dz.U.UE.L.89.16.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 stycznia 1989 r.
3 Art. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 119/89 z dnia 19 stycznia 1989 r. (Dz.U.UE.L.89.16.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 stycznia 1989 r.
4 Załącznik zmieniony przez art. 1 ust. 4 rozporządzenia nr 2811/86 z dnia 11 września 1986 r. (Dz.U.UE.L.86.260.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1986 r.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1978.301.10

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2514/78 w sprawie rejestracji w Państwach Członkowskich umów w sprawie rozmnażania nasion w państwach trzecich
Data aktu: 26/10/1978
Data ogłoszenia: 28/10/1978
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 15/11/1978