Dziewiąta dyrektywa w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do podatków obrotowych.

DZIEWIĄTA DYREKTYWA RADY
z dnia 26 czerwca 1978 r.
w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do podatków obrotowych
(78/583/EWG)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 99 i 100,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego (1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (2),

a także mając na uwadze, co następuje:

artykuł 1 szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do podatków obrotowych - wspólnego systemu podatku od wartości dodanej: jednolita podstawa wymiaru podatku (3) ustanawia dzień 1 stycznia 1978 r. jako najpóźniejszą datę do wykonania jej przepisów w Państwach Członkowskich;

dyrektywa 77/388/EWG ustanawia wspólne przepisy dla wszystkich dziedzin objętych podatkiem od wartości dodanej; w wielu przypadkach obowiązkiem Państw Członkowskich jest określenie warunków, na podstawie których te przepisy będą stosowane; w nawiązaniu do faktu, iż zakres dyrektywy 77/388/EWG jest tak szeroki, że obejmuje znaczącą liczbę przepisów krajowych, szereg Państw Członkowskich nie było w stanie przeprowadzić niezbędnych zmian, aby zastosować się do dyrektywy 77/388/EWG; wskazane Państwa Członkowskie nie były w ten sposób w stanie zakończyć procedury legislacyjnej niezbędnej do dostosowania ich ustawodawstw odnoszących się do podatku od wartości dodanej w trakcie ustalonego terminu;

zainteresowane Państwa Członkowskie zwróciły się o przesunięcie terminu wejścia w życie dyrektywy 77/388/EWG; w tych okolicznościach przedłużenie o 12 miesięcy powinno być wystarczające,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

Na zasadzie odstępstwa od przepisów art. 1 dyrektywy 77/388/EWG Dania, Niemcy, Francja, Irlandia, Włochy, Luksemburg oraz Niderlandy są niniejszym upoważnione do wykonania wymienionej dyrektywy najpóźniej do dnia 1 stycznia 1979 r.

Artykuł  2

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Danii, Niemiec, Francji, Irlandii, Włoch, Luksemburga i Niderlandów.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 26 czerwca 1978 r.
W imieniu Rady
K. B. ANDERSEN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 163 z 10.7.1978, str. 68.

(2) Opinia dostarczona dnia 20/21 czerwca 1978 r. (dotychczas niepublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(3) Dz.U. L 145 z 13.6.1977, str. 1.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024