Zm.: dyrektywa Rady 68/193/EWG w sprawie obrotu wegetatywnym materiałem rozmnożeniowym winorośli.

PIERWSZA DYREKTYWA KOMISJI
z dnia 28 września 1977 r.
zmieniająca załączniki do dyrektywy Rady 68/193/EWG w sprawie obrotu wegetatywnym materiałem rozmnożeniowym winorośli

(77/629/EWG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając dyrektywę Rady 68/193/EWG z dnia 9 kwietnia 1968 r. w sprawie obrotu wegetatywnym materiałem rozmnożeniowym winorośli (1), ostatnio zmienioną dyrektywą 74/648/EWG (2), w szczególności jej art. 17a,

a także mając na uwadze, co następuje:

ze względu na postęp poczyniony w wiedzy naukowej i technicznej, załączniki do wyżej wymienionych dyrektyw powinny zostać zmienione z przyczyn określonych poniżej;

należy poprawić warunki określone w dyrektywie w odniesieniu do uprawy wegetatywnego materiału rozmnożeniowego winorośli w celu uwzględnienia oddziaływania organizmów szkodliwych, w szczególności w przypadku, gdy dotyczy to chorób spowodowanych przez wirus lub nosiciela choroby;

należy poprawić niemiecką wersję dyrektywy;

należy uwzględnić nowe technologie klasyfikacji zrazów;

aby zdrowe sadzonki winorośli mogły być dostępne możliwie jak najszybciej, etykieta urzędowa powinna, na etapie początkowym, podawać dodatkowe i fakultatywne informacje, otrzymane w czasie przeprowadzania urzędowo uznanych testów dotyczących pochodzenia materiału podstawowego testowanego na obecność wirusa;

środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Nasion i Materiału Rozmnożeniowego dla Rolnictwa, Ogrodnictwa i Leśnictwa,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W załączniku I do dyrektywy Rady 68/193/EWG wprowadza się następujące zmiany:

1. W części I, pozycja 3 wyrazy "organizmy szkodliwe, w szczególności wirusy" zastępuje się wyrazami "organizmy szkodliwe lub ich nosiciele, w szczególności nicienie, które przenoszą choroby wirusowe".

2. W tekście w języku niemieckim w części I, pozycja 5 wyraz "Kurzknotigkeit" zastępuje się wyrazem "Reisigkrankheit".

3. W części I, pozycja 6 otrzymuje brzmienie:

"6. Wskaźnik wypadania związany z działaniem organizmów szkodliwych nie powinien przekroczyć:

- 5% w matecznikach podkładek przeznaczonym do produkcji kwalifikowanego materiału rozmnożeniowego, oraz

- 10% w matecznikach podkładek przeznaczonym do produkcji standardowego materiału rozmnożeniowego.

Jeśli wypadanie może być przypisane innym czynnikom niż czynniki związane ze stanem zdrowia roślin oraz jeśli wskaźnik wypadania przekracza wyżej wymienione wskaźniki procentowe, przyczyny te odnotowuje się.".

Artykuł 2

W załączniku II, część III, pozycja 1 tekst B otrzymuje brzmienie:

"B. Długość

a) Sadzonki podkładkowe do szczepienia: minimalna długość od najniższej części najniższego kolanka z uwzględnieniem szczytowego międzywęźla, 1,05 m;

b) sadzonki: minimalna długość od najniższej części najniższego kolanka z uwzględnieniem szczytowego międzywęźla, 55 cm, w przypadku Vitis vinifera, 30 cm;

c) zrazy:

- z pięcioma używalnymi oczkami, minimalna długość od najniższej części najniższego kolanka z uwzględnieniem szczytowego międzywęźla, 50 cm,

- z jednym używalnym oczkiem, minimalna długość 6,5 cm; cięcie robi się w minimalnej odległości 1,5 cm powyżej oczka i 5 cm poniżej oczka".

Artykuł  3

W załączniku III pozycja 3 otrzymuje brzmienie:

Typ

Liczba

"3. Zrazy

- z pięcioma używalnymi oczkami

- z jednym używalnym oczkiem

100 lub 200

500 lub jej wielokrotność"

Artykuł 4

W załączniku IV wprowadza się następujące zmiany:

1. Po części A dodaje się, co następuje:

"B. Dodatkowe informacje dopuszczone dla materiału rozmnożeniowego elitarnego i kwalifikowanego:

«Materiał elitarny/materiały stadium wegetatywnego były uprzednio poddane testom przez... (władzę) i potwierdzone jako wolne od... (choroby wirusowej) zgodnie z... (metodą testu)».

W odniesieniu do materiału rozmnożeniowego elitarnego i kwalifikowanego informacja ta może odnosić się do liściozwoju i wachlarzowatości liści winorośli oraz w przypadku rozłogów także do występowania plamistości. Test musi zostać urzędowo uznany. Testy muszą być przeprowadzane w okresie, co najmniej trzech lat przez urzędowo uznany i kontrolowany organ.

Można stosować następujące metody testowe:

- dla wszystkich chorób wirusowych, w przypadku winorośli, metody wskaźnikowe;

- dla wachlarzowatości liści winorośli, poza poprzednio wymienionymi metodami, metody wskaźnikowe oraz w przypadku roślin zielnych, także metody serologiczne".

2. Dawna część B otrzymuje oznaczenie część C.

Artykuł  5

Państwa Członkowskie wprowadzają w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy przed 1 lipca 1978 r.

Artykuł 6

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 28 września 1977 r.
W imieniu Komisji
Finn GUNDELACH
Wiceprzewodniczący

_______

(1) Dz.U. L 93 z 17.4.1968, str. 15.

(2) Dz.U. L 352 z 28.12.1974, str. 43.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024