Rozporządzenie 1805/77 ustanawiające, w odniesieniu do sektora wołowiny i cielęciny, szczególne zasady stosowania rozporządzenia (EWG) nr 1055/77 w sprawie składowania i przepływu produktów skupowanych przez agencję interwencyjną

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (EWG) NR 1805/77
z dnia 4 sierpnia 1977 r.
ustanawiające, w odniesieniu do sektora wołowiny i cielęciny, szczególne zasady stosowania rozporządzenia (EWG) nr 1055/77 w sprawie składowania i przepływu produktów skupowanych przez agencję interwencyjną

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 1055/77 z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie składowania i przepływu produktów skupowanych przez agencję interwencyjną (1), w szczególności jego art. 4 ust. 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

rozporządzenie Komisji (EWG) nr 1722/77 z dnia 28 lipca 1977 r. (2) ustanowiło wspólne zasady stosowania rozporządzenia (EWG) nr 1055/77 w sprawie składowania i przepływu produktów skupowanych przez agencję interwencyjną; powinny zostać przyjęte szczególne zasady stosowania rozporządzenia (EWG) nr 1055/77 w odniesieniu do sektora wołowiny i cielęciny;

artykuł 3 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 1055/77 stanowi, że produkty, które znajdują się w posiadaniu agencji interwencyjnej poza terytorium Państwa Członkowskiego, którego jurysdykcji ona podlega, i które nie są sprowadzane z powrotem do tego Państwa Członkowskiego, mają być sprzedawane po cenach i z zastrzeżeniem warunków ustanowionych, lub które zostaną ustanowione w odniesieniu do miejsca składowania; jeżeli miejsce składowania jest zlokalizowane na terytorium innego Państwa Członkowskiego, wówczas, przy obliczaniu ceny sprzedaży, w przypadku sprzedaży po cenie ustalonej z góry oraz przy ustalaniu ceny minimalnej, w przypadku sprzedaży na drodze przetargu, konieczne jest uwzględnienie wszelkich pieniężnych lub akcesyjnych kwot wyrównawczych nałożonych lub przyznanych w odniesieniu do handlu identycznym produktem między Państwami Członkowskimi;

jeżeli miejsce składowania zlokalizowane jest poza Wspólnotą, należy uwzględniać wszelkie przyznane refundacje;

niezbędne jest uchylenie niektórych przepisów art. 9 ust. 3 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 193/75 z dnia 17 stycznia 1975 r. określającego wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu pozwoleń na przywóz i wywóz oraz świadectw o wcześniejszym ustaleniu refundacji w odniesieniu do produktów rolnych (3), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (EWG) nr 1470/77 (4);

do celów przedłożenia dowodu, że produkty składowane w państwie trzecim zostały wprowadzone do swobodnego obrotu, należy stosować przepisy art. 11 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 192/75 z dnia 17 stycznia 1975 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania refundacji wywozowych w odniesieniu do produktów rolnych (5), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (EWG) nr 1633/77 (6);

w celu uproszczenia kontroli administracyjnej należy przewidzieć, by cena sprzedaży produktów znajdujących się w posiadaniu agencji interwencyjnej i składowanych poza terytorium Państwa Członkowskiego, którego jurysdykcji podlega agencja, była płacona w walucie tego Państwa Członkowskiego;

w związku z harmonizacją, wszystkie produkty składowane poza terytorium Państwa Członkowskiego, którego jurysdykcji podlega agencja interwencyjna mająca w posiadaniu te produkty, powinny podlegać przepisom niniejszego rozporządzenia;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Wołowiny i Cielęciny,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Jeżeli produkty z wołowiny znajdujące się w posiadaniu agencji interwencyjnej i składowane na terytorium Państwa Członkowskiego innego, niż Państwo Członkowskie, którego jurysdykcji podlega ta agencja, są sprzedawane po z góry ustalonej cenie, cena sprzedaży tych produktów odpowiada cenie sprzedaży identycznego produktu w Państwie Członkowskim, którego jurysdykcji podlega agencja interwencyjna, minus lub plus pieniężne lub akcesyjne kwoty wyrównawcze, mające zastosowanie w handlu między tym Państwem Członkowskim a Państwem Członkowskim, na terytorium którego produkt jest składowany.
2.
Kurs stosowany do obliczania pieniężnych i akcesyjnych kwot wyrównawczych określonych w ust. 1 jest równy kursowi mającemu zastosowanie w dniu zawarcia umowy sprzedaży.
Artykuł  2
1.
Jeżeli produkty znajdujące się w posiadaniu agencji interwencyjnej i składowane w państwie trzecim są sprzedawane po z góry ustalonej cenie, cena sprzedaży produktu odpowiada cenie sprzedaży identycznego produktu w Państwie Członkowskim, którego jurysdykcji podlega agencja interwencyjna, minus lub plus pieniężne lub akcesyjne kwoty wyrównawcze, które byłyby stosowane, gdyby identyczny produkt był wywożony do państw trzecich.
2.
Kurs stosowany do obliczania kwoty najniższej refundacji oraz pieniężnych i akcesyjnych kwot wyrównawczych określonych w ust. 1 jest równy kursowi mającemu zastosowanie w dniu zawarcia umowy sprzedaży.

Jednakże, jeżeli w dniu zawarcia umowy podmiot skupujący okazuje świadectwo o wcześniejszym ustaleniu refundacji, kurs stosowany do obliczenia kwoty najniższej refundacji jest kursem mającym zastosowanie w dniu, w którym dokonano wcześniejszego ustalenia.

Jeżeli stosuje się poprzedni akapit, za dzień zawarcia umowy sprzedaży uważa się dzień, w którym dopełnione są celne formalności wywozowe.

Bez względu na przepisy art. 9 ust. 3 rozporządzenia (EWG) nr 193/75, agencja interwencyjna zamieszcza w świadectwie swoje uwagi i podpisuje świadectwo.

3.
Jeżeli podmiot skupujący w ciągu sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy sprzedaży przedstawia dowód, że zakupione produkty zostały wprowadzone do swobodnego obrotu w państwie trzecim, w którym były składowane lub w innym państwie trzecim, różnica między kwotą refundacji mającą zastosowanie do państwa trzeciego, w którym produkty zostały wprowadzone do swobodnego obrotu a kwotą najniższej refundacji jest odejmowana od ceny sprzedaży określonej w ust. 1.

Dowód określony w poprzednim akapicie dostarczany jest zgodnie z art. 11 rozporządzenia (EWG) nr 192/75.

Artykuł  3

Jeżeli produkty z wołowiny znajdujące się w posiadaniu agencji interwencyjnej i składowane na terytorium jednego lub więcej Państw Członkowskich innych niż Państwo Członkowskie, którego jurysdykcji podlega ta agencja, lub w państwie trzecim, sprzedawane są na drodze przetargu, minimalna cena sprzedaży jest ustalana zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 27 rozporządzenia (EWG) nr 805/68, w stosunku do każdego Państwa Członkowskiego lub państwa trzeciego, w którym produkty są składowane oraz w odniesieniu do każdego produktu.

Artykuł 4

Ceny sprzedaży produktów objętych niniejszym rozporządzeniem są regulowane w walucie Państwa Członkowskiego, którego jurysdykcji podlega agencja interwencyjna będąca w posiadaniu produktów.

Artykuł  5

Dla celów niniejszego rozporządzenia przyjmuje się, że dzień, w którym agencja interwencyjna akceptuje wniosek o zawarcie umowy, jest dniem, w którym zawarto umowę sprzedaży.

Artykuł 6

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się do produktów składowanych poza terytorium Państwa Członkowskiego, którego jurysdykcji podlega agencja interwencyjna posiadająca produkty, niezależnie od daty rozpoczęcia ich składowania.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 4 sierpnia 1977 r.

W imieniu Komisji
Finn GUNDELACH
Wiceprzewodniczący

_______

(1) Dz.U. L 128 z 24.5.1977, str. 1.

(2) Dz.U. L 189 z 29.7.1977, str. 36.

(3) Dz.U. L 25 z 31.1.1975, str. 10.

(4) Dz.U. L 162 z 1.7.1977, str. 11.

(5) Dz.U. L 25 z 31.1.1975, str. 1.

(6) Dz.U. L 181 z 21.7.1977, str. 33.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1977.198.19

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1805/77 ustanawiające, w odniesieniu do sektora wołowiny i cielęciny, szczególne zasady stosowania rozporządzenia (EWG) nr 1055/77 w sprawie składowania i przepływu produktów skupowanych przez agencję interwencyjną
Data aktu: 04/08/1977
Data ogłoszenia: 05/08/1977
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 05/08/1977