Decyzja 77/454/EWG ustanawiająca Komitet Doradczy ds. Kształcenia w Dziedzinie Pielęgniarstwa

DECYZJA RADY
z dnia 27 czerwca 1977 r.
ustanawiająca Komitet Doradczy ds. Kształcenia w Dziedzinie Pielęgniarstwa

(77/454/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 15 lipca 1977 r.)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

w swojej rezolucji z dnia 6 czerwca 1974 r. dotyczącej wzajemnego uznawania dyplomów, świadectw oraz innych dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji, Rada opowiedziała się za ustanowieniem komitetów doradczych;

w kontekście wzajemnego uznawania dyplomów, świadectw oraz innych dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji w zakresie pielęgniarstwa ogólnego, a także w odniesieniu do sprawowania opieki pielęgniarskiej przez pozostały personel, niezbędne jest zapewnienie porównywalności wymagań w ramach norm kształcenia;

aby przyczynić się do osiągnięcia tego celu, wskazane jest powołanie komitetu doradczego Komisji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W ramach Komisji tworzy się Komitet Doradczy ds. Kształcenia w Dziedzinie Pielęgniarstwa, zwany dalej "Komitetem".

Artykuł  2
1.
Zadaniem Komitetu jest pomoc w zapewnieniu porównywalnie wysokich norm kształcenia poszczególnych rodzajów personelu pielęgniarskiego w obrębie Wspólnoty.
2.
Komitet realizuje to zadanie w szczególności za pomocą następujących środków:

– wymiany wyczerpujących informacji w zakresie metod kształcenia oraz programu, poziomu i struktury kursów teoretycznych i praktycznych prowadzonych w Państwach Członkowskich,

– dyskusji i konsultacji mającej na celu rozwijanie wspólnego podejścia do poziomu, jaki ma być osiągnięty w kształceniu personelu pielęgniarskiego oraz, w stosownym przypadku, struktury i tematyki takiego kształcenia,

– dokonywania oceny dostosowania wyżej wymienionego kształcenia do najnowszych osiągnięć w dziedzinie praktyki pielęgniarskiej, nauk medycznych i społecznych oraz metod nauczania.

3.
Komitet przekazuje Komisji i Państwom Członkowskim swoje opinie i zalecenia, w tym, jeżeli uzna to za stosowne, propozycje zmian przepisów dotyczących kształcenia, zawartych w dyrektywach odnoszących się do pielęgniarstwa, takich jak dyrektywa 77/452/EWG(1) i 77/453/EWG (2).
4.
Komitet doradza również Komisji we wszystkich pozostałych kwestiach, z którymi Komisja zwraca się do niego w związku z kształceniem personelu pielęgniarskiego.
Artykuł  3
1.
W skład Komitetu wchodzi po trzech ekspertów z każdego Państwa Członkowskiego, z czego:

– jeden ekspert spośród pielęgniarek czynnych zawodowo,

– jeden ekspert z instytucji prowadzących kształcenie w zakresie pielęgniarstwa,

– jeden ekspert z właściwych władz Państwa Członkowskiego.

2. Każdy członek Komitetu ma swojego zastępcę. Zastępcy mogą uczestniczyć w posiedzeniach Komitetu.

3.
Członkowie i zastępcy, wymienieni w ust. 1 i 2, są wyznaczani przez Państwa Członkowskie. Członkowie wymienieni w ust. 1 tiret pierwsze i drugie oraz ich zastępcy są wyznaczani na wniosek osób czynnych zawodowo oraz instytucji prowadzących kształcenie w zakresie pielęgniarstwa. Wyznaczeni w ten sposób członkowie i zastępcy są mianowani przez Radę.
Artykuł  4
1.
Kadencja członków Komitetu trwa trzy lata. Po upływie tego okresu członkowie Komitetu pełnią swoją funkcję do czasu ich zastąpienia lub do czasu przedłużenia ich kadencji.
2.
Kadencja członka może zakończyć się przed upływem trzyletniego okresu z powodu rezygnacji lub śmierci członka lub jego zastąpienia przez inną osobę zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 3. Członek jest zastępowany na okres pozostający do zakończenia mandatu.
Artykuł  5

Komitet wybiera przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących spośród swoich członków. Komitet uchwala swój regulamin wewnętrzny. Harmonogram posiedzeń jest opracowywany przez przewodniczącego Komitetu w porozumieniu z Komisją.

Artykuł  6

Komitet może tworzyć grupy robocze oraz zapraszać i dopuszczać obserwatorów i ekspertów w celu uzyskiwania ich pomocy w związku ze wszystkimi szczególnymi aspektami swojej pracy.

Artykuł  7

Komisja zapewnia obsługę sekretariatu Komitetu.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 27 czerwca 1977 r.

W imieniu Rady
J. SILKIN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 176 z 15.7.1977, str. 1.

(2) Dz.U. L 176 z 15.7.1977, str. 8.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1977.176.11

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 77/454/EWG ustanawiająca Komitet Doradczy ds. Kształcenia w Dziedzinie Pielęgniarstwa
Data aktu: 27/06/1977
Data ogłoszenia: 15/07/1977
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 27/06/1977