Rozporządzenie 2763/75 ustanawiające ogólne zasady przyznawania dopłat do prywatnego składowania wieprzowiny

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 2763/75
z dnia 29 października 1975 r.
ustanawiające ogólne zasady przyznawania dopłat do prywatnego składowania wieprzowiny

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą;

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2759/75(1) z dnia 29 października 1975 r., dotyczące wspólnej organizacji rynku wieprzowiny, w szczególności jego art. 7 ust. 1;

uwzględniając wniosek Komisji;

a także mając na uwadze, co następuje:

rozporządzenie (EWG) nr 2759/75 wprowadza przepis, dotyczący interwencji na rynku wieprzowiny w postaci dopłat do prywatnego składowania;

funkcjonowanie takiego systemu pomocy może być ułatwione poprzez zawarcie umów z agencjami interwencyjnymi;

dla osiągnięcia celów pomocy określonych w rozporządzeniu (EWG) nr 2759/75 jej wielkość powinna być ustalona w odniesieniu do kosztów składowania; w tym celu powinny zostać wprowadzone dwie metody ustalania tej wielkości; w obu przypadkach przyznawanie pomocy powinno być realizowane w taki sposób, by nie wywoływało dyskryminacji pomiędzy kandydatami prowadzącymi działalność we Wspólnocie;

należy przewidzieć właściwe środki na wypadek zaistnienia na rynku tych produktów sytuacji, wymagającej zmiany warunków umów, które mają zostać zawarte, lub zmiany długości okresu składowania, przewidzianej w umowach już zawartych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Prywatne składowanie, w rozumieniu art. 3 rozporządzenia (EWG) nr 2759/75, jest to przechowywanie w składzie produktów należących do rynku wieprzowiny na własne ryzyko i koszt przez osoby fizyczne lub prawne prowadzące działalność we Wspólnocie, inne niż agencje interwencyjne wymienione w tym artykule.
2.
Dopłata do prywatnego składowania może być przyznana jedynie w stosunku do produktów uzyskanych ze świń pochodzących ze Wspólnoty.
3.
Dopłata do prywatnego składowania jest przyznawana zgodnie z warunkami umów zawartych z agencjami interwencyjnymi; takie umowy wyrażają wzajemne zobowiązania stron na standardowych warunkach dla każdego produktu.
Artykuł  2

Z wyjątkiem specjalnych upoważnień, wniosek o dopłatę do prywatnego składowania może być złożony jedynie w państwie, w którym produkt ma być przechowywany.

Artykuł  3

Jeśli wymaga tego sytuacja na rynku, okres składowania określony w umowie może być skrócony lub wydłużony na ustalonych warunkach.

Artykuł  4
1.
Wielkość dopłaty jest:

a) określona drogą zaproszenia do przetargu opublikowanego w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich, albo

b) ustalona z góry.

2.
W obydwu przypadkach:

a) wnioskodawcy są traktowani jednakowo pod względem dopuszczalności ich oferty, niezależnie od lokalizacji ich przedsiębiorstwa we Wspólnocie;

b) do przetargu i zawarcia umowy zostają dopuszczeni tylko ci wnioskodawcy, którzy dali gwarancję wypełnienia ich zobowiązań wynikających z umowy poprzez złożenie depozytu, który zostaje utracony w całości lub części, jeżeli zobowiązania te nie zostaną wypełnione lub wypełnione jedynie częściowo;

c) określa się termin wprowadzenia towaru do składu oraz czas trwania składowania;

d) wielkość dopłaty nie może na ogół przekroczyć wielkości kosztów, które byłyby poniesione, gdyby składowanie zostało przeprowadzone przez publiczną agencję interwencyjną.

Artykuł  5
1.
Przy wyborze ofert pierwszeństwo mają te, które są najbardziej korzystne dla Wspólnoty.
2.
W każdym przypadku, przyznanie umowy nie musi koniecznie nastąpić.
Artykuł  6

W sytuacji, gdy wielkość dopłaty została ustalona z góry:

a) jej wielkość jest taka sama dla każdego produktu i jest określona przy uwzględnieniu kosztów składowania, normalnego obniżenia jakości i, w miarę możliwości, wszelkiego przewidywalnego wzrostu ceny danego produktu;

b) wnioski o dopłatę są przyjmowane na ustalonych warunkach, w szczególności, odnośnie do czasu, który może upłynąć pomiędzy złożeniem wniosku, a zawarciem umowy;

c) zawarcie umowy składu może ulec zawieszeniu lub terminy przyszłych umów mogą zostać skorygowane, jeżeli przegląd sytuacji rynkowej, ilości objętych umowami i wniosków o umowy wykaże konieczność podjęcia któregoś z tych środków.

Artykuł  7
1.
Rozporządzenie Rady (EWG) nr 739/68 z dnia 18 czerwca 1968 r., ustanawiające ogólne zasady przyznawania dopłat do prywatnego składowania wieprzowiny(2), niniejszym traci moc.
2.
Powoływanie się na rozporządzenie uchylone w ust. 1 uznaje się za powoływanie się na niniejsze rozporządzenie.
Artykuł  8

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 listopada 1975 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 29 października 1975 r.

W imieniu Komisji
G. MARCORA
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 282 z 1.11.1975, str. 1.

(2) Dz.U. L 136 z 20.6.1968, str. 1.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024