Indie-Europejska Wspólnota Gospodarcza. Umowa w sprawie cukru trzcinowego.

UMOWA
między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Republiką Indii w sprawie cukru trzcinowego

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

z jednej strony,

RZĄD REPUBLIKI INDII,

z drugiej strony,

PRAGNĄC zapewnić zachowanie istniejącego handlu cukrem między Republiką Indii i Europejską Wspólnotą Gospodarczą, zwaną dalej "Wspólnotą", opartego na solidnej i sprawiedliwej podstawie,

MAJĄC NA UWADZE wspólną deklarację w sprawie rozwoju stosunków handlowych z Cejlonem, Indiami, Malezją, Pakistanem i Singapurem, załączoną do Aktu Końcowego Traktatu o Przystąpieniu Królestwa Danii, Irlandii i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz do Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności jej postanowienia dotyczące wywozu cukru z Indii do Wspólnoty;

UWZGLĘDNIAJĄC umowę o współpracy w zakresie handlu między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Republiką Indii,

ZDECYDOWALI SIĘ, w duchu wzajemnej współpracy, zawrzeć niniejszą umowę:

Artykuł  1
1.
Wspólnota zobowiązuje się przez czas nieokreślony do zakupu i przywozu, po cenach gwarantowanych, określonej ilości pochodzącego z Indii cukru trzcinowego, surowego lub białego, i który państwo to zobowiązuje się dostarczyć.
2.
Wdrożenie niniejszej umowy jest przeprowadzane w ramach zarządzania wspólną organizacją rynku cukru i w zgodzie z istniejącymi wspólnotowymi regułami pochodzenia dostosowanymi do Indii.
Artykuł  2
1.
Bez uszczerbku dla postanowień art. 7, żadne zmiany w niniejszej umowie nie mogą wchodzić w życie przez okres pięciu lat od wejścia w życie niniejszej umowy. Zgodnie z powyższym takie zmiany mogą być wprowadzone i mogą wejść w życie po tym czasie, w czasie uzgodnionym.
2.
Warunki wdrożenia gwarancji określonej w art. 1 zostaną ponownie zbadane przed zakończeniem siódmego roku ich stosowania.
Artykuł  3
1.
Ilość cukru trzcinowego określona w art. 1, wyrażona w tonach białego cukru, zwana dalej "ilością uzgodnioną", do dostarczenia w każdym okresie dostawy określonym w art. 4 ust. 1 zdanie pierwsze, wynosi 25.000 ton 1 .
2.
Z zastrzeżeniem art. 7, ilość ta nie może zostać zmniejszona bez zgody rządu Republiki Indii.
3.
W odniesieniu do okresu do dnia 31 lipca 1975 r. uzgodniona ilość cukru białego wynosi 22.000 ton.
Artykuł  4
1.
W okresie od dnia 1 sierpnia 1975 roku do dnia 30 czerwca 1976 roku włącznie, a następnie w każdym dwunastomiesięcznym okresie, od dnia 1 lipca do 30 czerwca włącznie, zwanym dalej "okresem dostawy", Indie zobowiązują się dostarczyć ilość określoną w art. 3 ust. 1 z zastrzeżeniem jakichkolwiek dostosowań wynikających ze stosowania art. 7. Podobne zobowiązanie stosuje się do ilości określonej w art. 3 ust. 3 w odniesieniu do okresu do dnia 31 lipca 1975 roku, który jest także uznawany za okres dostawy.
2.
Ilości, które mają być dostarczone do dnia 31 lipca 1975 roku, określone w art. 3 ust. 3, zawierają dostawy po drodze z portu załadunku.
3.
Dostawy cukru trzcinowego z Indii w każdym okresie dostawy mogą korzystać z cen gwarantowanych stosowanych w kolejnym okresie dostawy.
Artykuł  5
1.
Biały lub surowy cukier trzcinowy wprowadzany jest do obrotu wspólnotowego po cenach swobodnie negocjowanych przez sprzedających i kupujących.
2.
Wspólnota nie interweniuje, jeżeli i kiedy Państwo Członkowskie zezwala na ceny sprzedaży w granicach swojego terytorium przekraczające wspólnotową cenę progową.
3.
Wspólnota zobowiązuje się do zakupu, po cenach gwarantowanych, ilości białego lub surowego cukru, w ramach uzgodnionej ilości, który nie może być wprowadzany do obrotu we Wspólnocie po cenach równych lub wyższych niż cena gwarantowana.
4.
Cena gwarantowana, wyrażona w jednostkach rozliczeniowych, odnosi się do niepakowanego cukru, CIF porty europejskie Wspólnoty, i ustalana jest w odniesieniu do standardowej jakości cukru. Cena negocjowana jest co roku, na podstawie zakresu cen uzyskanego we Wspólnocie z uwzględnieniem wszystkich odpowiednich czynników ekonomicznych oraz uzgadniana najpóźniej do dnia 1 maja poprzedzającego okres dostawy, do którego będzie miała zastosowanie.
5.
Na okres od dnia 18 lipca 1975 do dnia 30 czerwca 1976 roku ceny gwarantowane są następujące:

a) w odniesieniu do cukru surowego: 25,53 jednostki rozliczeniowej na 100 kilogramów;

b) w odniesieniu do cukru białego: 31,72 jednostki rozliczeniowej na 100 kilogramów.

Artykuł  6

Zakup po cenach gwarantowanych, określonych w art. 5 ust. 3, zapewniony jest poprzez agencje interwencyjne lub inne instytucje wyznaczone przez Wspólnotę.

Artykuł  7
1.
Jeśli w trakcie jakiegokolwiek okresu dostawy Indie nie dostarczą uzgodnionej ilości w całości z powodu działania siły wyższej, Komisja Wspólnot Europejskich, na wniosek Indii, zezwoli na dodatkowy okres dostawy.
2.
Jeżeli w trakcie jakiegokolwiek okresu dostawy Indie nie dostarczą uzgodnionej ilości w całości z powodów innych niż siła wyższa, ilość ta zostaje zmniejszona w odniesieniu do każdego kolejnego okresu dostawy o niedostarczoną ilość.
Artykuł  8
1.
Na wniosek Indii lub Wspólnoty konsultacje odnoszące się do wszystkich środków niezbędnych do stosowania niniejszej umowy mają miejsce na forum Wspólnego Komitetu określonego w ust. 2.
2.
Niniejszym ustanawia się Wspólny Komitet, składający się z przedstawicieli Umawiających się Stron.
3.
Okresowe przeglądy przewidziane w niniejszej umowie odbywają w uzgodnionych ramach instytucjonalnych.
Artykuł  9

Niniejsza Umowa ma zastosowanie do terytoriów europejskich, do których stosuje się Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, na warunkach określonych we wspomnianym Traktacie, oraz do terytoriów, do których odnosi się Konstytucja Republiki Indii.

Artykuł  10

Niniejsza umowa wchodzi w życie z dniem 18 lipca 1975 roku.

Artykuł  11

Po upływie pięciu lat do daty wejścia w życie niniejszej umowy może ona zostać wypowiedziana przez Wspólnotę lub Indie drugiej Umawiającej się Stronie w formie pisemnej z zachowaniem dwuletniego okresu wypowiedzenia.

Artykuł  12

Niniejsza Umowa jest zawarta w dwóch egzemplarzach w języku duńskim, niderlandzkim, angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, przy czym każdy z tych tekstów jest jednakowo autentyczny.

1 Z dniem 1 lipca 1983 r. ilość cukru określoną w art. 3 ust. 1 została ustalona na 10.000 ton (wartość cukru białego), zgodnie z Porozumieniem w formie wymiany listów między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Republiką Indii w sprawie przywrócenia temu krajowi uzgodnionej ilości cukru preferencyjnego (Dz.U.UE.L.84.120.2).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1975.190.36

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Indie-Europejska Wspólnota Gospodarcza. Umowa w sprawie cukru trzcinowego.
Data aktu: 18/07/1975
Data ogłoszenia: 23/07/1975
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 18/07/1975