Decyzja 75/320/EWG ustanawiająca Komitet Farmaceutyczny

DECYZJA RADY
z dnia 20 maja 1975 r.
ustanawiająca Komitet Farmaceutyczny

(75/320/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 09 czerwca 1975 r.)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

wykonanie środków przyjętych przez Radę dotyczących zbliżania ustawodawstw w odniesieniu do produktów leczniczych chronionych patentem stosowanych w leczeniu ludzi może powodować problemy, które powinny być wspólnie rozpatrywane;

w tym celu należy ustanowić komitet składający się z przedstawicieli Państw Członkowskich z administracji tych państw, któremu będzie przewodniczył przedstawiciel Komisji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Ustanawia się i dołącza do Komisji komitet noszący nazwę "Komitet Farmaceutyczny".

Artykuł  2

Bez uszczerbku dla zadań Komitetu ds. Produktów Leczniczych Chronionych Patentem, określonego w art. 8 drugiej dyrektywy Komisji 75/319/EWG(1) z dnia 20 maja 1975 r. w sprawie zbliżania przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych, dotyczących produktów leczniczych chronionych patentem, celem niniejszego Komitetu jest badanie:

– wszelkich spraw związanych ze stosowaniem dyrektyw w sprawie produktów leczniczych chronionych patentem, wnoszonych przez jego przewodniczącego z inicjatywy własnej lub na wniosek przedstawiciela Państwa Członkowskiego,

– wszelkich innych spraw dotyczących produktów leczniczych chronionych patentem wnoszonych przez jego przewodniczącego z inicjatywy własnej lub na wniosek przedstawiciela Państwa Członkowskiego,

Komisja konsultuje się z Komitetem w trakcie przygotowywania wniosków dotyczących dyrektyw w sprawie produktów leczniczych chronionych patentem, w szczególności w trakcie rozważania wszelkich zmian w dyrektywie Rady 65/65/EWG(2) z dnia 26 stycznia 1965 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych, odnoszących się do leków gotowych, które to wnioski będzie mogła mieć okazję składać.

Artykuł  3
1.
W skład Komitetu wchodzą starsi eksperci w dziedzinie zagadnień zdrowia publicznego z administracji Państw Członkowskich, każde Państwo Członkowskie ma jednego przedstawiciela.
2.
Każdy przedstawiciel ma jednego zastępcę. Zastępca ten jest uprawniony do uczestniczenia w posiedzeniach Komitetu.
3.
Komitetowi przewodniczy przedstawiciel Komisji.
Artykuł  4

Komitet uchwala swój regulamin.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 maja 1975 r.

W imieniu Rady
R. RYAN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. 147 z 9.6.1975 str. 13.

(2) Dz.U. 22 z 9.2.1965, str. 369/65.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024