Dyrektywa 74/648/EWG zmieniająca dyrektywę nr 68/193/EWG w sprawie wprowadzania do obrotu materiału do wegetatywnego rozmnażania winorośli

DYREKTYWA RADY
z dnia 9 grudnia 1974 r.
zmieniająca dyrektywę nr 68/193/EWG w sprawie wprowadzania do obrotu materiału do wegetatywnego rozmnażania winorośli

(74/648/EWG)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 43,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

ze wskazanych poniżej przyczyn należy dokonać zmian niektórych przepisów dyrektywy Rady nr 68/193/EWG(3) z dnia 9 kwietnia 1968 r. w sprawie obrotu materiałem do wegetatywnego rozmnażania winorośli, zmienionej dyrektywą nr 71/140/EWG(4);

zakres stosowania dyrektywy nr 68/193/EWG należy jasno określić;

Państwa Członkowskie muszą zostać upoważnione do rozróżniania standardowego materiału rozmnożeniowego w oparciu o odmienne kryteria jakości;

niektóre regiony objęte są szczególnymi warunkami, które są tak korzystne dla rozwoju materiału rozmnożeniowego, że zainteresowane Państwa Członkowskie powinny mieć możliwość upoważnienia do zwolnień w odniesieniu do długości materiału rozmnożeniowego dla produkcji i obrotu na swych terytoriach;

stosowanie dyrektywy może spowodować trudności w przywozie do niektórych Państw Członkowskich, ponieważ niektóre z nich wymagają od importerów dostarczenia różnych danych szczegółowych; te dane szczegółowe należy z tego powodu zharmonizować;

celem zmian do Załącznika jest przede wszystkim zezwolenie na stosowanie tej dyrektywy i z tych powodów należy je przyjąć zgodnie z procedurą Stałego Komitetu ds. Nasion i Materiału Rozmnożeniowego dla Rolnictwa, Ogrodnictwa i Leśnictwa;

uprawa winorośli i obrót materiałem rozmnożeniowym mogą mieć minimalne znaczenie gospodarcze w niektórych Państwach Członkowskich; te Państwa Członkowskie powinny dlatego mieć możliwość wyłączenia z większości przepisów dyrektywy,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W dyrektywie Rady nr 68/193/EWG wprowadza się następujące zmiany:

Artykuł  2

Artykul 1 otrzymuje brzmienie:

"Niniejszą dyrektywę stosuje się do materiału do wegetatywnego rozmnażania winorośli (zwanego dalej »materiałem rozmnożeniowym«) będącego przedmiotem obrotu we Wspólnocie."

Artykuł  3

W art. 3 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Państwa Członkowskie mogą dokonać dalszego podziału kategorii »materiał standardowy«, ustanowionej w art. 2, na klasy, które są zgodne ze specjalnymi warunkami. Te specjalne warunki, nazwa albo termin, mogą zostać ustalone zgodnie z procedurą określoną w art. 17."

Artykuł  4

W art. 3 ust. 4 dodaje się lit. c) w brzmieniu:

"c) upoważnić Państwa Członkowskie, bez względu na załącznik II część III pkt 1 sekcja B i pkt 2 sekcja B, do obniżenia minimalnej określonej długości materiału rozmnożeniowego produkowanego i będącego przedmiotem obrotu na niektórych obszarach, w przypadku gdy takie upoważnienie jest uzasadnione specjalnymi warunkami wegetacyjnymi."

Artykuł  5

1. Artykuł 11 otrzymuje oznaczenie art. 11 ust. 1.

2. W art. 11 dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Państwa Członkowskie podejmują wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia, że właściwym władzom dostarcza się następujące dane szczegółowe podczas obrotu materiałem rozmnożeniowym pochodzącym z innego Państwa Członkowskiego lub państwa trzeciego:

a) gatunek (oznaczenie botaniczne),

b) odmiana i, gdzie stosowne, klon; w przypadku szczepów ukorzenionych, dane szczegółowe należy dostarczyć zarówno w odniesieniu do ukorzenionych sadzonek, jak i zrazów,

c) kategoria,

d) charakter materiału rozmnożeniowego,

e) kraj produkcji i oficjalne władze kontrolne,

f) kraj dystrybucji,

g) importer,

h) ilość materiału.

Sposób, w jaki te dane szczegółowe muszą zostać przedstawione, należy określić zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 17."

Artykuł  6

Art. 17a otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 17a

Decyzje o wszelkich zmianach do załączników w odniesieniu do rozwoju wiedzy naukowej lub techniki, należy podejmować zgodnie z procedurą określoną w art. 17."

Artykuł  7

Artykuł 18a otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 18a

Zgodnie z procedurą określoną w art. 17, Państwo Członkowskie może, jeśli tego zażąda, zostać całkowicie lub częściowo zwolnione z obowiązku stosowania niniejszej dyrektywy, jednakże z wyjątkiem art. 12 ust. 1 i art. 12a, o ile uprawa winorośli i obrót materiałem rozmnożeniowym mają minimalne znaczenie gospodarcze na jego terytorium."

Artykuł  8

Załącznik IV sekcja A lit. a) pkt. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Nazwisko i adres osoby odpowiedzialnej za pieczętowanie lub jego numer identyfikacyjny."

Artykuł  9

Państwa Członkowskie wprowadzają w życie, najpóźniej dnia 1 lipca 1976 r., przepisy ustawowe, wykonawcze lub administracyjne niezbędne do zgodności z wymogami niniejszej dyrektywy.

Artykuł  10

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 9 grudnia 1974 r.

W imieniu Rady
Ch. BONNET
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 2 z 9.1.1974, str. 66.

(2) Dz.U. C 8 z 31.1.1974, str. 19.

(3) Dz.U. L 93 z 17.4.1968, str. 15.

(4) Dz.U. L 71 z 25.3.1971, str. 16.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024